Sentyabrın 19-u görkəmli şərqşünas alim, filologiya elmləri doktoru, professor Aida İmanquliyevanın anım günüdür. Bu münasibətlə AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun kollektivi II Fəxri xiyabanda professor A.İmanquliyevanın məzarını ziyarət edib, alimin məzarı önünə əklil qoyub.
Anım mərasimində Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, akademik Gövhər Baxşəliyeva 27 il əvvəl dünyasını dəyişmiş görkəmli alimin keçdiyi həyat yolundan bəhs edib. O, Aida xanımın dünya şərqşünaslıq elminə böyük töhfələr verdiyini və Azərbaycan qadınına örnək bir ömür yaşadığını bildirib.
G.Baxşəliyeva qeyd edib ki, Aida İmanquliyevanın elmi fəaliyyəti müasir ərəb ədəbiyyatının tədqiqində yeni bir səhifə açıb. Böyük alim yüksəkixtisaslı ərəbşünas kadrların hazırlanmasında mühüm xidmətlər göstərib.
A.İmanquliyevanın Şərqşünaslıq İnstitutuna rəhbərlik etdiyi dövrdə bacarıqlı bir təşkilatçı kimi özünü göstərdiyini deyən G.Baxşəliyeva onun qısa müddət ərzində institutun maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, aparılan elmi tədqiqat işlərinin miqyasının genişləndirilməsi, beynəlxalq əlaqələrinin inkişafı sahəsində gördüyünü işləri diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, Aida İmanquliyevanın itkisi bütövlükdə Azərbaycan elminin böyük itkisidir.
Daha sonra Şərqşünaslıq İnstitutunun Ərəb filologiyası şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Vilayət Cəfərov, Mərkəzi Asiya ölkələri şöbəsinin müdiri, iqtisad üzrə elmlər doktoru Dünyamalı Vəliyev çıxış edərək Aida İmanquliyevanın Azərbaycan şərqşünaslığında yeni dövr ərəb ədəbiyyatının ilk tədqiqatçısı və bu sahədə ilk azərbaycanlı elmlər doktoru, professor ərəbşünas qadın olduğunu bildiriblər. Qeyd olunub ki, görkəmli alimin xatirəsi ürəklərdə əbədi yaşayır. Onun əsərləri dönə-dönə oxunur, tərcümə olunur, təhlil və tədqiq edilir.

Почтена память видного ученого-востоковеда Аиды Имангулиевой
19 сентября - день памяти выдающегося востоковеда, доктора филологических наук, профессора Аиды Имангулиевой. По этому случаю сотрудники Института востоковедения им. академика Зии Буньядова НАНА посетили могилу профессора А.Имангулиевой на II Аллее почетного захоронения и возложили венок к могиле ученого.
На церемонии поминовения директор Института востоковедения, академик Говхар Бахшалиева рассказала о жизни выдающегося ученого и отметила, что научная деятельность Аиды Имангулиевой открыла новую страницу в изучении современной арабской литературы. Великому ученому принадлежат важные заслуги в подготовке высококвалифицированных специалистов в области арабоведения.
Г. Бахшалиева отметила, что во время руководства ученого Институтом востоковедения была укреплена материально-техническая база института, расширены сферы научных исследований и международные связи.
Далее выступили заведующий Отделом арабской филологии Института востоковедения, доктор филологических наук Вилаят Джафаров, заведующий Отделом стран Центральной Азии, доктор экономических наук Дунямалы Велиев, которые сказали, что Аида Имангулиева была первым исследователем современной арабской литературы в востоковедении Азербайджана и первым азербайджанским доктором наук в этой области.
Было отмечено, что память о выдающемся ученом вечно живет в сердцах, ее работы периодически читаются, переводятся, анализируются и исследуются.