“Aşıq musiqisi axşamları” layihəsinin budəfəki təqdimatları Azərbaycan Qərb aşıq məktəbinə həsr olunub
08.10.2019 09:43
AMEA-nın Folklor İnstitutunun dəstəyi ilə reallaşan “Aşıq musiqisi axşamları” layihəsinin növbəti konserti oktyabrın 7-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində reallaşıb.
Layihənin əsas məqsədi şifahi ənənəli Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin ən qədim sahələrindən biri olan aşıq sənətinin təbliğidir. “Aşıq musiqisi axşamları”nın budəfəki təqdimatları Azərbaycan Qərb aşıq məktəbinə həsr olunub.
Musiqili gecədə Gədəbəy, Borçalı, Tovuz, Göyçə, Qazax və Kəlbəcər aşıqları çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, Aşıq sənətinin nüfuz qazanması nəticəsində yaradıcılıq və ifaçılıq baxımından üç əsas məktəb yaranıb ki, bu məktəblər Qərb aşıq məktəbi, Şərq aşıq məktəbi, Cənub aşıq məktəbidir. Aşıq sənəti qərb regionlarında inkişaf edib, ozan ənənəsini qoruyub yaşadıb. Zəngin musiqili saz havaları bəstələmək, heca vəzninin müxtəlif şəkil və növlərində lirik və epik mövzuda şeirlər qoşmaq, zəngin mündəricəli məhəbbət və qəhrəmanlıq dastanları yaratmaq Qərb aşıq məktəbinin başlıca xüsusiyyətini təşkil edir. 2009-cu ildə Azərbaycan aşıq yaradıcılığı UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.

Очередная презентация проекта «Вечера ашугской музыки» посвящена Восточной ашугской школе Азербайджана
08.10.2019 09:43
Очередной концерт проекта «Вечера ашугской музыки», реализованного при поддержке Института фольклора НАНА, прошел 7 октября в Международном центре мугама.
Основная цель проекта - продвижение ашугского искусства, одной из древнейших сфер устной музыки в Азербайджане. Очередная презентация «Вечера ашугской музыки» посвящена Восточной ашугской школе Азербайджана.
На музыкальном вечере выступили ашуги из Кедабека, Борчалы, Товуза, Гойчая, Газаха и Кельбаджара.
В результате повышения престижа ашугского искусства были созданы три основные школы с точки зрения творчества и исполнения, такие как Западная ашугская школа, Восточная ашугская школа и Южная ашугская школа. Ашугское искусство развивалось в западных регионах, сохраняя традиции озана. Составление богатых музыкальных композиций, добавление лирических и эпических стихов в различных формах и типах слогов, создание богатого содержания и героических эпосов - ключевая особенность Западной ашугской школы. В 2009 году азербайджанское ашугское творчество было включено в Репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.