“Aşıq musiqisi axşamları” layihəsinin budəfəki təqdimatları Azərbaycan Qərb aşıq məktəbinə həsr olunub
08.10.2019 09:43
AMEA-nın Folklor İnstitutunun dəstəyi ilə reallaşan “Aşıq musiqisi axşamları” layihəsinin növbəti konserti oktyabrın 7-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində reallaşıb.
Layihənin əsas məqsədi şifahi ənənəli Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin ən qədim sahələrindən biri olan aşıq sənətinin təbliğidir. “Aşıq musiqisi axşamları”nın budəfəki təqdimatları Azərbaycan Qərb aşıq məktəbinə həsr olunub.
Musiqili gecədə Gədəbəy, Borçalı, Tovuz, Göyçə, Qazax və Kəlbəcər aşıqları çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, Aşıq sənətinin nüfuz qazanması nəticəsində yaradıcılıq və ifaçılıq baxımından üç əsas məktəb yaranıb ki, bu məktəblər Qərb aşıq məktəbi, Şərq aşıq məktəbi, Cənub aşıq məktəbidir. Aşıq sənəti qərb regionlarında inkişaf edib, ozan ənənəsini qoruyub yaşadıb. Zəngin musiqili saz havaları bəstələmək, heca vəzninin müxtəlif şəkil və növlərində lirik və epik mövzuda şeirlər qoşmaq, zəngin mündəricəli məhəbbət və qəhrəmanlıq dastanları yaratmaq Qərb aşıq məktəbinin başlıca xüsusiyyətini təşkil edir. 2009-cu ildə Azərbaycan aşıq yaradıcılığı UNESKO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Reprezentativ Siyahısına daxil edilib.

Next presentations of “Ashug Music Evenings” project dedicated to Western Azerbaijan Ashug school
The next concert of the “Ashug Music Evenings”, supported by the Institute of Folklore of ANAS, took place on October 7 at the International Mugham Center.
The main objective of the project is to promote Ashug art, one of the oldest spheres of oral music in Azerbaijan. The presentations of “Ashug Music Evenings” are devoted to the Western Azerbaijan Ashug school.
Ashugs from Gadabay, Borchali, Tovuz, Goycha, Gazakh and Kalbajar performed at the musical evening.
As a result of the prestige of Ashug's art, three main schools were created in terms of creativity and performance, such as the West Ashug School, the East Ashug School, and the South Ashug School. Ashug art developed in the western regions, preserving the Ozan tradition. Composing rich musical compositions, adding lyrical and epic poems in various shapes and types of syllables, creating rich content and heroic epics is a key feature of the Western Ashug School. In 2009, Azerbaijan ashug creativity was included in the UNESCO Representative List of Intangible Cultural Heritage.