Cənubi Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutunun nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Cənubi Koreyanın Elm və Texnologiya Siyasəti İnstitutunun (STEPİ) Beynəlxalq İnnovasiya Əməkdaşlıq Mərkəzinin nümayəndələri - təlimlər qrupunun rəhbəri Eunjoo Kim, layihənin koordinatoru Sohyun Kvon və Hanbat Universitetinin professoru Yonq İn Çoi ilə görüş keçirilib.
Görüşdə institutun texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov nümayəndə heyətinə qurumda informasiya texnologiyaları və informasiya cəmiyyətinin müxtəlif istiqamətləri üzrə aparılan elmi tədqiqatlar, İT sahəsi üzrə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığı sahəsində həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib.
Direktor müavini institutun Elmi tədqiqatlar, Tədris-İnnovasiya, E-kitabxana, Multimedia, eləcə də AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəz, İnternet xidmətləri mərkəzləri, Şəbəkə təhlükəsizliyi və AzScienceCERT kimi şəbəkə əməliyyat mərkəzlərindən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi 2016-cı ildən Avropa üzrə bütün elm və təhsil qurumlarına xidmət göstərən nəhəng elektron infrastruktur olan GEANT-a qoşularaq Azərbaycanı bu qurumda təmsil edir. AMEA-nın elmi tədqiqat müəssisələri ilə yanaşı, artıq ölkənin 18 təhsil müəssisəsi də institutun AzScienceNet şəbəkəsi və Data Mərkəzin xidmətlərindən yararlanmaq imkanı əldə ediblər.
R.Ələkbərov, həmçinin institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi haqqında qonaqlara məlumat verib, burada AMEA-nın magistrlarına ümumi fənlərin tədrisi və imtahanların qəbulu, informasiya texnologiyalarının müxtəlif istiqamətləri üzrə kursların təşkili, eləcə də təhsilin informasiyalaşdırılması prosesinə elmi-metodoloji dəstəyin göstərilməsinin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Direktor müavini EapConnect layihəsi çərçivəsində İnternet sürətinin 3Gbit/san, ehtiyat xəttinin isə 1Gbit/san sürətə çatdırılması istiqamətində görülən işlərdən də danışıb.
Daha sonra təlimlər qrupunun rəhbəri Eunjoo Kim çıxış edərək təmsil etdiyi qurumun elm və texnologiya siyasətinin inkişafında mühüm rol oynadığını, bu sahədə tədqiqatlar üçün qlobal düşüncə platformasını genişləndirərək milli rəqabət qabiliyyətini inkişaf etdirdiyini bildirib. O, “Azərbaycanda Texnologiya Transferinin və Kommersiyalaşdırılmasının Təşviqi” layihəsinin məqsədindən danışıb, Azərbaycanda texnologiya transferi ekosisteminin hazırki statusunun qiymətləndirilməsi, bu sahədə fəaliyyət göstərən təşkilatlarla əməkdaşlığın müzakirəsi, eləcə də texnologiya transferi və elmin kommersiyalaşdırılması sahəsində Cənubi Koreya təcrübəsi və layihənin mümkün perspektivləri barədə məlumat verib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycanla Cənubi Koreya arasında elmi-texniki sahədə əməkdaşlıq əlaqələri və onun inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Bu istiqamətdə Koreya təcrübəsinin öyrənilməsi, tətbiqi, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyi vurğulanıb.
Sonda qonaqlar institutun AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsi və onun Data Mərkəzində yaradılmış şəraitlə yaxından tanış olublar.

ANAS Institute of Information Technology held a meeting with the delegation of the Science & Technology Policy Institute (STEPI)
15.10.2019 09:57
ANAS Institute of Information Technology held a meeting with a delegation of the Institute of Science and Technology Policy of South Korea (STEPI).
During the meeting, Deputy Director for Technology of the Institute, PhD in Technology, associate professor R.Alakparov has greeted the participants of the event on behalf of ANAS vice-president, Director of the Institute, academician Rasim Alguliyev. He noted that, the Institute conducts research in various fields of information technology and the information society, also provides a high level of IT training.
Deputy Director noted that, the organization currently has Research, Educational, Innovation, E-library, Multimedia centers, as well as centers of the scientific computer network AzScienceNet, such as a Data center, Internet service centers, network security centers and AzScienceCERT. The scientific computer network AzScienceNet has joined GEANT- the largest electronic infrastructure that, has served all scientific and educational institutions in Europe since 2016.
R.Alakparov emphasized that, in addition to ANAS research institutes the 18 educational institutions of the country already have access to the AzScienceNet network and the services of Data centers.
Deputy Director also informed on the work done to accelerate the speed of the Internet to 3 Gbit / s and the backup line to 1 Gbit / s as part of the EapConnect project. According to him, a backup channel of 1 Gbit / s speed was carried out for this purpose. It is expected that by the end of this year, Internet traffic will reach 3 GB / s.
R.Alakparov also informed on the Educational and Innovation Center of the Institute, the implementation of Master's proram courses and exams for ANAS students at the center, organization of courses in various areas of information technology for employees of enterprises and organizations, as well as the organization of distance courses, seminars and conferences.
Then, Eunzhoo Kim said that, STEPI plays an important role in developing of science and technology policies, strengthening the global thinking platform for research in this field and developing national competitiveness.
The meeting also discussed collaboration between Azerbaijan and South Korea in the scientific and technical sphere and the prospects for its development. In this regard, the importance of studying, applying, staffing and sharing the experience of Korea was stressed.