Bu gün neft, qaz və kimyanın geotexnoloji problemləri sahəsində tanınmış alim, Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının nəzdində “Neftin, qazın, geotexnoloji problemləri və kimya” Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Elmira Ramazanovanın 85 yaşı tamam olur.
Elmira Ramazanova 1934-cü il oktyabrın 28-də Bakı şəhərində anadan olub. 1952-ci ildə 134 saylı orta məktəbi qızıl medalla, 1957-ci ildə isə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının) Energetika fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
O, 1965-ci ildə “Qazkondensat sistemlərdə qazların   separasiya   şəraitlərinin hesablanma  metodunun işlənməsi və tədqiqi” mövzusunda namizədlik,  1975-ci ildə “Adaptasiya metodlarının tətbiqinə əsasən neftqaz-kondensat  yataqlarının  termodinamiki  tədqiqatları“ mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1978-ci ildə professor elmi adını alıb. E.Ramazanova 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Alim əmək fəaliyyətinə Azərbaycan Respublikasının Energetika İdarəsində başlayıb, 1992-ci ildən indiyədək Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının nəzdində “Neftin, qazın, geotexnoloji problemləri və kimya” Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktorudur.
E.Ramazanova neft-qaz və qazkondensat yataqlarının səmərəli işlənməsinin təmini istiqamətində kompleks praktiki və elmi-tədqiqat işləri aparan tanınmış alimdir. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini neft-qaz, qaz kondensat çıxarmada yaranan mürəkkəbləşmələrə qarşı mübarizə, işlənmə rejiminin tənzimlənməsi üçün lazım olan parametrlərin seçilməsi, nanokompozitlərin alınması, nanotexnologiyaların işlənib hazırlanması və onların istehsalata tətbiqi, neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi təşkil edir.
2004-cü ildə alimin rəhbərliyi ilə ölkəmiz “Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı”, “Xəzər, Qara dəniz regionunun, tədqiqatlar, energetika və iqlim dəyişilməsi siyasəti” regional layihələrində təmsil olunub. O, Ümumdünya Bankının dəstəyi ilə neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi üzrə qrant layihəsinin rəhbəri və qalibi olub. Eyni zamanda, bir sıra beynəlxalq səviyyəli ekoloji layihələrin rəhbəridir.
Alim 400-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 11 tədris-metodiki vəsait, 34 patent və ixtiranın müəllifidir.  Onun rəhbərliyi ilə 25 fəlsəfə doktoru, 2 elmlər doktoru hazırlanıb.
O, Afina Milli Kapodistrian Universitetinin “Avrasiya” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü, “Azərbaycan Neft Təsərrüfatı” jurnalının və “Vışka” qəzetinin redaksiya heyətinin üzvü, AMEA Yer Elmləri Bölməsinin büro üzvü, Azərbaycan Respublikasının Milli Neft Komitəsinin vitse-prezidentidir.
E.Ramazanova elm və texnologiyaların inkişafındakı nailiyyətlərinə görə “Şərəf nişanı”və “Şöhrət” ordenləri, Əməkdar elm xadimi, “SSRİ Neft sənayesi əlaçısı” nişanı , SSRİ-nin Fəxri neftçisi, “Vyetnamın Neft Sənayesinin Fəxri Xadimi” və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının “11-ci sammit ECO-2010” mükafatlarına layiq görülüb.
Görkəmli alimi 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Today, a celebrate scientist in the field of geotechnological problems in oil, gas and chemistry, a director of the “Research Institute of Oil, Gas, Geotechnical Problems and Chemistry” under Azerbaijan State Oil Industry University, Elmira Ramazanova is 85 years old.
Elmira Ramazanova was born on October 28, 1934 in Baku. In 1952 she graduated from secondary school No. 134 with a gold medal and in 1957 she graduated with honors from the Energy Department of the Azerbaijan Industrial Institute (Azerbaijan State Oil Academy).
In 1965, she defended PhD on “Research and development of a method for calculating the conditions of gas separation of gas condensate systems” and in 1975, her doctoral dissertation on “Thermodynamic study of oil and gas condensate fields using adaptation methods”, in 1978 she was awarded the title of Professor. In 2007 she was elected as a corresponding member of ANAS.
E.Ramazanova is a well-known scientist conducting comprehensive practical and scientific research to ensure the effective development of oil and gas and gas condensate fields. Scientific research by Professor E.M. Ramazanova associated with a new approach to determining parameters and calculating indicators for the development of oil and gas condensate fields, the development and application of alternative methods in oil and gas production based on energy and resource saving technologies.
In 2004, under the guidance of a scientist, our country was represented in the regional projects "Organization of the Black Sea Economic Cooperation", "Caspian Sea, Black Sea Region, Research, Energy Policy and Climate Change." She was the leader and winner of a grant for cleaning oil-contaminated soil with the support of the World Bank. She is also the manager of a number of international environmental projects.
The scientist is the author of more than 400 scientific works, including 3 monographs, 11 study guides, 34 patents and inventions. Under her leadership, 25 doctors of philosophy and 2 doctors of sciences were trained.
She is a member of the editorial board of the Euro-Asian Journal of Kapodistrian University, a member of the editorial board of the Azerbaijan Oil and Gas magazine and the HSE newspaper, a member of the Bureau of the Division of Earth Sciences of ANAS and vice-president of the National Oil Committee of the Republic of Azerbaijan.
E.Ramazanova was awarded the Order “Shokhrat” and the “Badge of Honor”, the title “Honored Worker of Science”, “USSR Honored Oil Worker”, Prize 11 of the EKO Summit – 2010 for achievements in the field of science and technology,.
We congratulate the prominent scientist on 85th universary and wish her good health and success in her career!