Bu gün neft, qaz və kimyanın geotexnoloji problemləri sahəsində tanınmış alim, Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının nəzdində “Neftin, qazın, geotexnoloji problemləri və kimya” Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Elmira Ramazanovanın 85 yaşı tamam olur.
Elmira Ramazanova 1934-cü il oktyabrın 28-də Bakı şəhərində anadan olub. 1952-ci ildə 134 saylı orta məktəbi qızıl medalla, 1957-ci ildə isə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının) Energetika fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
O, 1965-ci ildə “Qazkondensat sistemlərdə qazların   separasiya   şəraitlərinin hesablanma  metodunun işlənməsi və tədqiqi” mövzusunda namizədlik,  1975-ci ildə “Adaptasiya metodlarının tətbiqinə əsasən neftqaz-kondensat  yataqlarının  termodinamiki  tədqiqatları“ mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1978-ci ildə professor elmi adını alıb. E.Ramazanova 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Alim əmək fəaliyyətinə Azərbaycan Respublikasının Energetika İdarəsində başlayıb, 1992-ci ildən indiyədək Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının nəzdində “Neftin, qazın, geotexnoloji problemləri və kimya” Elmi Tədqiqat İnstitutunun direktorudur.
E.Ramazanova neft-qaz və qazkondensat yataqlarının səmərəli işlənməsinin təmini istiqamətində kompleks praktiki və elmi-tədqiqat işləri aparan tanınmış alimdir. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini neft-qaz, qaz kondensat çıxarmada yaranan mürəkkəbləşmələrə qarşı mübarizə, işlənmə rejiminin tənzimlənməsi üçün lazım olan parametrlərin seçilməsi, nanokompozitlərin alınması, nanotexnologiyaların işlənib hazırlanması və onların istehsalata tətbiqi, neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi təşkil edir.
2004-cü ildə alimin rəhbərliyi ilə ölkəmiz “Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı”, “Xəzər, Qara dəniz regionunun, tədqiqatlar, energetika və iqlim dəyişilməsi siyasəti” regional layihələrində təmsil olunub. O, Ümumdünya Bankının dəstəyi ilə neftlə çirklənmiş torpaqların təmizlənməsi üzrə qrant layihəsinin rəhbəri və qalibi olub. Eyni zamanda, bir sıra beynəlxalq səviyyəli ekoloji layihələrin rəhbəridir.
Alim 400-ə yaxın elmi əsərin, o cümlədən 3 monoqrafiya, 11 tədris-metodiki vəsait, 34 patent və ixtiranın müəllifidir.  Onun rəhbərliyi ilə 25 fəlsəfə doktoru, 2 elmlər doktoru hazırlanıb.
O, Afina Milli Kapodistrian Universitetinin “Avrasiya” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü, “Azərbaycan Neft Təsərrüfatı” jurnalının və “Vışka” qəzetinin redaksiya heyətinin üzvü, AMEA Yer Elmləri Bölməsinin büro üzvü, Azərbaycan Respublikasının Milli Neft Komitəsinin vitse-prezidentidir.
E.Ramazanova elm və texnologiyaların inkişafındakı nailiyyətlərinə görə “Şərəf nişanı”və “Şöhrət” ordenləri, Əməkdar elm xadimi, “SSRİ Neft sənayesi əlaçısı” nişanı , SSRİ-nin Fəxri neftçisi, “Vyetnamın Neft Sənayesinin Fəxri Xadimi” və İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının “11-ci sammit ECO-2010” mükafatlarına layiq görülüb.
Görkəmli alimi 85 illik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona can sağlığı və fəaliyyətində uğurlar arzu edirik!

Сегодня исполняется 85 лет известному ученому в области геотехнологических проблем нефти, газа и химии, директору НИИ «Геотехнологические проблемы нефти, газа и химия» при Азербайджанской государственной нефтяной академии, члену-корреспонденту НАНА Эльмире Рамазановой.
Эльмира Рамазанова родилась 28 октября 1934 года в Баку. В 1952 году окончила среднюю школу № 134 с золотой медалью, а в 1957 году с отличием окончила энергетический факультет Азербайджанского промышленного института (Азербайджанская государственная нефтяная академия).
В 1965 году она защитила кандидатскую диссертацию на тему «Исследование и разработка метода расчета условий сепарации газов газоконденсатных систем», а в 1975 году докторскую на тему «Термодинамическое исследование нефтегазоконденсатных месторождений на основе применения методов адаптаций», в 1978 году удостоена ученого звания профессора. В 2007 году избрана членом-корреспондентом НАНА.
Трудовую деятельность начала в Управлении энергетики Азербайджанской Республики, начиная с 1992 года и до сегодняшнего дня является директором НИИ «Геотехнологические проблемы нефти, газа и химия» при Азербайджанской государственной нефтяной академии.
Э.Рамазанова - известный ученый, проводящий комплексные практические и научные исследования для обеспечения эффективной разработки нефтегазовых и газоконденсатных месторождений. Научные исследования профессора Рамазановой Э.М. связаны с новым подходом к определению параметров и расчета показателей разработки нефтегазоконденсатных месторождений, развитием и применением альтернативных методов в нефтегазодобыче на основе энергосберегательных технологий.
В 2004 году под руководством ученого наша страна была представлена в региональных проектах "Организации Черноморского экономического сотрудничества", "Каспий, Черноморский регион, исследования, политика в области энергетики и изменения климата". Она была руководителем и победителем гранта на очистку загрязненной нефтью почвы при поддержке Всемирного банка. Она также является руководителем ряда международных экологических проектов.
Ученый является автором более 400 научных работ, в том числе 3 монографий, 11 учебных пособий, 34 патентов и изобретений. Под ее руководством подготовлено 25 докторов философии и 2 доктора наук.
Она является членом редакционной коллегии Евроазиатского журнала университета Каподистриан, членом редколлегии азербайджанского журнала «Нефть и газ» и газеты «Вышка», членом бюро Отделения наук о Земле НАНА и вице-президентом Национального нефтяного комитета Азербайджанской Республики.
За достижения в области науки и технологий Э. Рамазанова удостоена ордена «Шохрат» и ордена «Знак почета», званий Заслуженного деятеля науки, “СССР Почетный нефтяник”, премии 11 Саммита ЕКО – 2010 .