“Məmməd Cəfər Cəfərov: ədəbiyyat nəzəriyyəçisi” kitabının təqdimatı olub
Bakı Slavyan Universitetində (BSU) AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin hazırladığı “Məmməd Cəfər Cəfərov: ədəbiyyat nəzəriyyəçisi” adlı kitabın təqdimatı olub.
Tədbirdə Ədəbiyyat İnstitutunun əmək­­daşları, o cümlədən BSU-nun Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsinin, Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə universitetin Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsinin dekanı, professor Eldar Piriyev çıxış edərək kitabın ölkə başçısının “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 2019-cu il 15 aprel tarixli Sərəncamına əsasən çap olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin müdiri, eyni zamanda BSU-nun Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi, professor Tahirə Məmməd çıxış edərək ömrünü Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq elminin aktual problemlərinin tədqiqinə həsr etmiş alimin zəngin yaradıcılığından danışıb. Bildirib ki, rəhbərlik etdiyi şöbədə yerinə yetirilən tədqiqatlar əsasında hazırlanan monoqrafiyada akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun yaradıcılığının nəzəri parametrləri, əsasını qoyduğu elmi konsepsiyalar və onların müasir elmi fikir üçün əhəmiyyəti araşdırılıb.
Daha sonra T.Məmmədli “Məmməd Cəfər Cəfərovun yara­dı­cı­lığın­da klas­sik irs, romantizm və linqvopoetika problemi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Mərasimdə Ədəbiyyat nəzəriyyəsi şöbəsinin əməkdaşları - filologiya elmləri doktoru Pərvanə İsayeva, filologiya üzrə fəlsəfə doktorları Simuzər İsmayılovaMaral Yaqubova, elmi işçi Şəfa Əliyeva çıxış edərək “Məmməd Cəfər Cəfərov: ədəbiyyat nəzəriyyəçisi” kitabı və Məmməd Cəfərin yaradıcılığı haqqında fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirdə ədəbiyyatşünas alimin son dövrlərdə akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə üzə çıxarılmış bədii yaradıcılıq nümunələri, onların nəşri barədə də məlumat verilib.
Sonda BSU-nun Azərbaycan filologiyası və jurnalistika fakültəsinin dekanlığına, Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrasına və universitetin kitabxanasına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları tərəfindən “Məmməd Cəfər Cəfərov: ədəbiyyat nəzəriyyəçisi” monoqra­fiya­sı hədiyyə edilib.

Baku Slavic University held the presentation of book “Mammad Jafarov: literature theorist”, prepared by the Department of Literary Theory of ANAS Institute of Literature.
The event was attended by employees of the Institute of Literature, teachers and students of BSU's Azerbaijan Philology and Journalism faculty, as well as the Department of Azerbaijani Literature.
First, dean of the Faculty of Azerbaijani Philology and Journalism, Professor Eldar Piriyev noted that, the book was published in accordance with the Order of AR President dated April 15, 2019 devoted to the 110th anniversary of academician Mammad Jafarov.
Afterwards, head of the Department of Literature Theory at the Institute of Literature, and lecturer at BSU Azerbaijan Literature Department, Professor Tahira Mammad spoke on the rich creativity of the scientist, whose life is devoted to the study of the actual problems of Azerbaijani literary criticism.
She said that, the monograph, based on research conducted in Department, investigated the theoretical parameters of the academic Mammad Jafar Jafarov, scientific concepts and their significance for modern scientific thought.
Then, T.Mammadli delivereed a paper on "The problem of classical heritage, romance and linguopoietics in the works by Mammad Jafar Jafarov".
At the ceremony, employees of the Department of Literary Theory – Dr. in Philology Parvana Isayeva, Dr. in Philosophy Simuzar Ismayilova, Maral Yagubova, Scientific Worker Shafa Aliyeva shared their thoughts on book "Mammad Jafar Jafarov: literature theorist" and Mammad Jafar's creativity.
At the event, also was reported on examples of artistic creativity and publications by Mammad Jafar Jafarov, which was discovered by the initiative of the literary scholar, academician Isa Habibbayli.
At the end, employees of the Institute of Literature donated to the dean's office of the faculty of Azerbaijani philology and journalism at Baku Slavic University, Department of Azerbaijani Literature and University Library a monograph "Mammad Jafar Jafarov: literature theorist".