“İstedadların hazırlığı laboratoriyası” III Beynəlxalq Olimpiadanın qalibləri mükafatlandırılıb
Gənclər və İdman Nazirliyinin təşkilatçılığı və dəstəyi ilə keçirilən “İstedadların hazırlığı laboratoriyası” III Beynəlxalq Olimpiadanın qalibləri mükafatlandırılıblar.
Gənclər və İdman nazirinin müavini İntiqam Babayev mükafatlandırma mərasimində çıxış edərək bildirib ki, 2013-cü ildən başlayaraq hər il respublika səviyyəsində keçirilən olimpiadaya 2017-ci ildə beynəlxalq status verilib. Layihənin məqsəd riyazi və məntiqi düşüncəyə malik 14-16 yaşlı istedadlı gəncləri aşkar etmək, onların inkişafını stimullaşdıran tədbirlər həyata keçirməkdir. Layihə, həmçinin yeniyetmələr arasında dəqiq və təbii elmləri, eləcə də texniki sahələri təbliğ edir.
Nazir müavini "İstedadların hazırlığı laboratoriyası”nın ölkəmizdə onlayn platformada fənn olimpiadalarının təşkili ilə bağlı ilk və yeganə təcrübə olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, olimpiadada onlayn olaraq 10 mindən artıq məktəbli iştirak edib. Onların arasından seçilənlər yarışın final mərhələsinə vəsiqə qazanıblar.
Sonda “İstedadların hazırlığı laboratoriyası” Olimpiadasının qaliblərinə mükafatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, layihə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramına əsasən, yeniyetmələr və gənclər arasında elmə marağın artırılması, elmə həvəsləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində keçirilən olimpiada onlayn və əyani turlardan ibarət olub.

Awarded the winners of the III International Olympiad "Talent Training Laboratory"
Winners of the III International Olympiad "Talent Training Laboratory", organized and supported by the Ministry of Youth and Sports, were awarded.
Speaking at the award ceremony, Deputy Minister of Youth and Sports Intigam Babayev said that since 2013, national Olympiad has been awarded international status in 2017. The goal of the project is to identify talented young people aged 14-16 with mathematical and logical thinking, to take action boosting their development. The project also promotes exact and natural sciences, as well as technical areas, among adolescents.
The Deputy Minister noted that "Talent Training Lab" is the first and only practice in organizing online Olympiads in our country.
Finally, the winners of the "Talent Training Lab" Olympiad were awarded.
Note that the project was implemented in accordance with the State Program "Azerbaijan Youth in 2011-2015", approved by President Ilham Aliyev's decree to increase interest in science and promote science among adolescents and youth. The project Olympiad consisted of online and visual tours.