“İstedadların hazırlığı laboratoriyası” III Beynəlxalq Olimpiadanın qalibləri mükafatlandırılıb
Gənclər və İdman Nazirliyinin təşkilatçılığı və dəstəyi ilə keçirilən “İstedadların hazırlığı laboratoriyası” III Beynəlxalq Olimpiadanın qalibləri mükafatlandırılıblar.
Gənclər və İdman nazirinin müavini İntiqam Babayev mükafatlandırma mərasimində çıxış edərək bildirib ki, 2013-cü ildən başlayaraq hər il respublika səviyyəsində keçirilən olimpiadaya 2017-ci ildə beynəlxalq status verilib. Layihənin məqsəd riyazi və məntiqi düşüncəyə malik 14-16 yaşlı istedadlı gəncləri aşkar etmək, onların inkişafını stimullaşdıran tədbirlər həyata keçirməkdir. Layihə, həmçinin yeniyetmələr arasında dəqiq və təbii elmləri, eləcə də texniki sahələri təbliğ edir.
Nazir müavini "İstedadların hazırlığı laboratoriyası”nın ölkəmizdə onlayn platformada fənn olimpiadalarının təşkili ilə bağlı ilk və yeganə təcrübə olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, olimpiadada onlayn olaraq 10 mindən artıq məktəbli iştirak edib. Onların arasından seçilənlər yarışın final mərhələsinə vəsiqə qazanıblar.
Sonda “İstedadların hazırlığı laboratoriyası” Olimpiadasının qaliblərinə mükafatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, layihə Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramına əsasən, yeniyetmələr və gənclər arasında elmə marağın artırılması, elmə həvəsləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində keçirilən olimpiada onlayn və əyani turlardan ibarət olub.

Награждены победители III Международной олимпиады «Лаборатория подготовки талантов»
Награждены победители III Международной олимпиады «Лаборатория подготовки талантов», проведенной при организации и поддержке Министерства молодежи и спорта.
Выступая на церемонии награждения, заместитель министра молодежи и спорта Интигам Бабаев сказал, что республиканская олимпиада, которая стартовала с 2013 года, получила международный статус в 2017 году. Цель проекта - выявить талантливых молодых людей в возрасте 14-16 лет с математическим и логическим мышлением, проводить мероприятия для стимулирования их развития. Проект также пропагандирует точные и естественные науки, а также технические области среди подростков.
Заместитель министра отметил, что «Лаборатория подготовки талантов» является первой и единственной практикой, связанной с организацией онлайн предметных олимпиад в нашей стране. По его словам, более 10 000 школьников приняли участие в онлайн-олимпиаде.
В конце были награждены победители олимпиады «Лаборатория подготовки талантов».
Отметим, что проект был реализован в соответствии с Государственной программой «Азербайджанская молодежь на 2011-2015 годы», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева, с целью повышения интереса к науке и популяризации науки среди подростков и молодежи.