“Şifahi ənənəli Azərbaycan musiqisi” (I və II cildlər) kitabının təqdimatı olub
Beynəlxalq Muğam Mərkəzində AMEA-nın Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Şifahi ənənəli Azərbaycan musiqisi” (I və II cildlər) kitabının təqdimatı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov açaraq şifahi ənənəli Azərbaycan musiqisi və rəqslərinə həsr olunmuş kitabın əhəmiyyətindən bəhs edib. Qeyd edib ki, kitabda toplanan nümunələr təkcə Şimali Azərbaycan ərazisi ilə məhdudlaşmır, həm də Cənubi Azərbaycan, Dağıstan, İraq türkmənlərinin yaşadıqları müxtəlif əraziləri əhatə edir.
M.İmanov I cildi “Təsniflər və mahnılar”, II cildi isə “Rəqslər” adlanan kitabın ərsəyə gəlməsində institutun Musiqi folkloru şöbəsinin müdiri, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Nailə Rəhimbəylinin, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının nəzdində A.Zeynallı adına Musiqi Kollecinin müəllimi, tarzən Mehman Mikayılovun, Əməkdar incəsənət xadimi, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru, professor Tariyel Məmmədovun rolunu xüsusi vurğulayıb. O, bu kimi kitabların nəşrinin gələcək nəsillər üçün mənbə ola biləcəyini qeyd edib.
Sonra Folklor İnsitutunun Musiqi folkloru şöbəsinin müdiri Nailə Rəhimbəyli çıxış edərək Azərbaycan xalq musiqisinin toplanılması və nota salınmasının son əsrlərdə aktual məsələ kimi diqqət mərkəzində saxlanıldığını deyib, xalq musiqisinə, muğama ölkə rəhbərliyi, xüsusilə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən hər zaman qayğı göstərildiyini vurğulayıb.
Kitabın materiallarını toplayan və nota köçürən tarzən Mehman Mikayılov isə çıxışında materialları 35 illik karyerası ərzində Türkiyə, İran İslam Respublikası, Hindistan, Türkmənistan, İraq və digər ölkələrə səfərləri zamanı topladığını bildirib, kitabda toplanan xalq mahnıları, musiqilər, təsniflər və rəqslərin məhz bu təəssuratların nəticəsi əsasında ərsəyə gəldiyini bildirib.

Presentation of the book "Traditional Azerbaijani Music" (Volumes I and II)
The presentation of the book “Oral Traditional Azerbaijani Music” (volumes I and II) was organized by the Institute of Folklore of ANAS at International Mugham Center.
Opening the event, director of the Institute of Folklore academician Mukhtar Imanov spoke about the importance of a book dedicated to oral music and dance in Azerbaijan. He noted that the samples collected in the book are not limited to the territory of Northern Azerbaijan, but also cover various areas where the Turkmen of South Azerbaijan, Dagestan and Iraq live.
M. Imanov stressed out role of Naila Rahimbayli, head of Music Folklore Department of the institute Doctor of Arts, Mehman Mikayilov, the teacher of the M. Zeynalli Music College at the National Conservatory of Azerbaijan, and Tariyel Mammadov, Honored Art Worker, Doctor of Arts, Professor in preparation of the first volume of the book dubbed “Classifications and songs”, as well as second volume “Dances”.
Speaking at the event, Naila Rahimbayli, said that the collection and recording of Azerbaijani folk music has been in the focus of attention in recent years, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva always attaches great importance to the folk music and mugham.