Martın 4-də ölkəmizdə bərk cisim nəzəriyyəsi sahəsində tanınmış alim, Fizika İnstitutunun laboratoriya müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Rauf Hüseynovun 80 yaşı tamam olur.
Rauf Hüseynov 4 mart 1940-cı ildə Bakı şəhərində anadan olub. O, 1962-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsini bitirdikdən sonra, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Fizika İnstitutuna təyinat alıb və bu günədək həmin institutda fəaliyyət göstərir. Alim 2003-cü ildən Fizika İnstitutunun Bərk cisim nəzəriyyəsi laboratoriyasına rəhbərlik edir.
O, 1965-1971-ci illərdə P.M.Lebedev adına Fizika İnstitutunda elmi təcrübə keçib. Həmin institutun aspiranturasına daxil olan R.Hüseynov 1973-cü ildə akademik L.V.Keldışın rəhbərliyi ilə “Kristalda eksiton hallarının dayanıqsızlığı ilə əlaqədar elektron faza keçidi” mövzusunda namizədlik, 1986-cı ildə isə “Güclü anizotropluğa malik yarımkeçiricilərdə və yarımkeçirici strukturlarda Kulonun qarşılıqlı təsiri və kollektiv hadisələr” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müvəffəqiyyətlə müdafiə edib. 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
Alimin elmi fəaliyyəti bərk cisim nəzəriyyəsinin ən aktual istiqamətləri ilə bağlıdır. O, yarımkeçiricilərdə “eksiton dielektriki” halının yaranma mümkünlüyünü araşdıraraq mühüm nəticələr əldə edib. R.Hüseynov “Süni kvazi-ikiölçülü yarımkeçirici üstqəfəslərin enerji spektri və optik xassələri” kimi yeni elmi istiqamətin yaradıcılarından biridir. O, xaricdə keçirilən elmi konfranslarda məruzələrlə çıxış edib, alimin əsərləri tanınmış beynəlxalq jurnallarda dərc edilib.
R.Hüseynov “Fizika” jurnalı yarandığı gündən onun redaksiya heyətinin üzvü olub və bu jurnalın elmi səviyyəsinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayıb. Həmçinin Dissertasiya Şuralarının üzvü kimi bir çox dissertasiyalara opponentlik edir.
O, uzun illər Fizika İnstitutunun aspirantlarına bərk cisim fizikasının aktual problemlərinə dair mühazirələr oxuyub, həmçinin Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsində müxtəlif ixtisas kurslarını tədris edib.
Görkəmli alim Rauf Hüseynovu 80 ilik yubileyi münasibətilə təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və elmi fəaliyyətində yeni yaradıcılıq uğurları arzulayırıq.

Члену-корреспонденту НАНА Рауфу Гусейнову исполняется 80 лет
4 марта исполняется 80 лет известному ученому в области теории твердого тела, заведующему лабораторией Института физики, члену-корреспонденту НАНА Рауфу Гусейнову.
Рауф Гусейнов родился 4 марта 1940 года в Баку. После окончания физического факультета Азербайджанского государственного университета в 1962 году он был назначен в Институт физики Академии наук Азербайджана и до сегодняшнего дня занимается научной деятельностью в этом учреждении. С 2003 года он возглавляет Лабораторию теории твердого тела в Институте физики.
Ученый прошел научную стажировку в Институте физики им. П.М.Лебедева в 1965-1971 гг. Поступил в аспирантуру этого института и в 1973 году под руководством академика Л.В.Келдиса защитил кандидатскую диссертацию на тему «Электронный фазовый переход в кристалле, связанный с неустойчивостью экситонных состояний», а в 1986 году – докторскую диссертацию «Кулоновское взаимодействие и коллективные явления в сильно анизотропных полупроводниках и полупроводниковых структурах». В 2014 году ученый был избран членом-корреспондентом НАНА.
Научная деятельность ученого связана с наиболее актуальными направлениями теории твердого тела. Ученым показано, что экситонная неустойчивость электронного спектра полупроводника приводит к возникновению новой фазы – «экситонного диэлектрика». Построена теория перехода в эту фазу и показано, что переход происходит путём фазового перехода первого рода. Построена теория экситонного спектра и оптических свойств полупроводниковых наноструктур – тонких плёнок и сверхрешёток. Развита теория электронно-дырочной жидкости в сильно анизотропных полупроводниках.
Р. Гусейнов является членом редколлегии журнала «Физика» с момента его создания и играет важную роль в повышении научного уровня журнала. Он также является оппонентом многих диссертаций в качестве члена диссертационного совета.
Поздравляем видного ученого Рауфа Гусейнова с 80-летием и желаем ему крепкого здоровья и новых творческих успехов в научной деятельности.