Muzeyin arxeoloji kolleksiyası Naxçıvan tapıntıları ilə zənginləşib
Məlum olduğu kimi, AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi bu il 100 illik yubileyini təntənəli şəkildə qeyd etməyə hazırlaşır. Artıq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə yubileyə hazırlıq işlərinə başlanılıb.
Hazırlıq işləri çərçivəsində muzey ekspozisiyasının yenilənməsi və fondların yeni materiallarla zənginləşdirilməsi işləri həyata keçirilir. Bu məqsədlə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Vasif Talıbova müraciətindən sonra maddi-mədəni əhəmiyyət kəsb edən bəzi arxeoloji tapıntıların daimi mühafizə olunması üçün muzeyə verilməsi qərara alınıb.
Bu günlərdə Naxçıvanın I Kültəpə, Ovçulartəpəsi, Duzdağ, Naxçıvantəpə və Oğlanqala abidələrindən tapılmış saxsı qablar və onların fraqmentləri, eləcə də bir ədəd mixi yazılı qab fraqmentindən ibarət arxeoloji materiallar muzeyin Arxeologiya fonduna təhvil verilib. Tapıntılar e.ə. VI-I minilliklərə aiddir.
Qeyd edək ki, bu tapıntılar bölgənin, o cümlədən Azərbaycanın qədim tarixinə və zəngin mədəniyyətinə aid qiymətli əşyavi mənbələrdir.

Археологическая коллекция музея пополнилась находками Нахчывана
Как известно, Национальный музей истории Азербайджана готовится торжественно отпраздновать в этом году свое 100-летие. Соответствующим распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева подготовка к юбилею уже началась.
В рамках подготовительной работы музейная экспозиция обновляется, а фонды пополняются новыми материалами. После обращения директора музея академика Наили Велиханлы к председателю Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифу Талибову было решено предоставить музею для постоянного хранения некоторых археологических артефактов.
Археологические материалы, такие как глиняная посуда и их фрагменты, обнаруженные в памятниках Культепе I, Овчулартепеси, Дуздаг, Нахчывантепе и Оглангала, а также археологический материал, состоящий из одного фрагмента с клинописью были переданы в Археологический фонд Музея. Находки восходят к VI-I тысячелетиям до н.э.
Отметим, что эти находки являются ценными вещественными источниками, связанными с древней историей и богатой культурой региона, в том числе Азербайджана.