Qızıltəpə abidəsində aparılmış arxeoloji qazıntı nəticə verib
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mikayıl Mustafayevin rəhbərlik etdiyi İmişli arxeoloji ekspedisiyası Qızılkənd ərazisində yerləşən Qızıltəpə abidəsində arxeoloji tədqiqat işləri aparıb.
Ekspedisiya rəhbəri bildirib ki, aparılan tədqiqatlar nəticəsində Qızıltəpə abidəsinin müdafiə xarakterli və ciddi müdafiə olunan bir qala olduğu müəyyən edilib. Qeyd edib ki, iki hissədən ibarət, 17 metrə yaxın hündürlüyü olan Qızıltəpə 5 hektardan çox ərazini əhatə edir. Qala tamamilə su hövzəsi ilə əhatə olunub. Tədqiqatlar zamanı abidədə stratiqrafiyanı öyrənmək üçün 23 metr uzunluğunda, 1 metr enində şurf qazılıb. Hər 2 metr dərinlikdən təbəqələrin planı çəkilərək öyrənilib.
Onun sözlərinə görə, arxeoloji qazıntı zamanı sahənin cənub istiqamətində çiy kərpicdən tikilmiş, eni 55 sm olan divar qatı, qərb istiqamətində çiy kərpicdən hörülmüş divar, yaxşı vəziyyətdə olan təndir kürəsi aşkarlanıb. Qazıntı sahəsində üzərində rəngli naxışlar olan, şirli və şirsiz, həmçinin əl işləri ilə döymələr vurulan bir çox məişət əşyaları, şüşə qab fraqmentləri, sümük alətləri, mis sikkələr də aşkar olunub.
“Qızıltəpə abidəsi son zamanlar arxeoloji qazıntılar nəticəsində aşkara çıxarılmış kompleks yaşayış yeri və ən unikal abidələrdən biridir. Burada mütəmadi qazıntı işlərinin aparılması elmi baxımdan olduqca əhəmiyyətlidir. Qazıntının ilk mərhələsində aşkar olunmuş maddi-mədəniyyət nümunələri bu ərazinin orta əsrlərə aid olduğunu göstərir”, – deyə M.Mustafayev vurğulayıb.
Arxeoloq əlavə edib ki, gələcəkdə aparılacaq tədqiqatlar bölgənin tarixinə dair yeni faktlar əldə etməyə imkan verəcək.

Archaeological excavations at the Giziltepe monument have yielded results
Imishli archeological expedition led by senior researcher of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, PhD in History Mikayil Mustafayev conducted archeological research at the Giziltepe monument located in Gizilkend.
The head of the expedition said that as a result of the research, it was determined that the Giziltepe monument was a fortress of a defensive nature and seriously protected. He noted that Giziltepe, consisting of two parts and about 17 meters high, covers an area of ​​more than 5 hectares. The castle is completely surrounded by a pool of water. During the excavations, a 23-meter-long and 1-meter-wide trench was dug at the monument to study stratigraphy. The plan of the layers was drawn from every 2 meters of depth.
According to him, during the archeological excavations, a 55-cm-wide wall made of raw bricks in the southern part of the site, a wall made of raw bricks in the western direction, and a tandir sphere in good condition were found.
“Giziltepe monument is a complex settlement and one of the most unique monuments recently discovered as a result of archeological excavations. Regular excavations are very important from a scientific point of view”, Mustafayev said.