Qızıltəpə abidəsində aparılmış arxeoloji qazıntı nəticə verib
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Mikayıl Mustafayevin rəhbərlik etdiyi İmişli arxeoloji ekspedisiyası Qızılkənd ərazisində yerləşən Qızıltəpə abidəsində arxeoloji tədqiqat işləri aparıb.
Ekspedisiya rəhbəri bildirib ki, aparılan tədqiqatlar nəticəsində Qızıltəpə abidəsinin müdafiə xarakterli və ciddi müdafiə olunan bir qala olduğu müəyyən edilib. Qeyd edib ki, iki hissədən ibarət, 17 metrə yaxın hündürlüyü olan Qızıltəpə 5 hektardan çox ərazini əhatə edir. Qala tamamilə su hövzəsi ilə əhatə olunub. Tədqiqatlar zamanı abidədə stratiqrafiyanı öyrənmək üçün 23 metr uzunluğunda, 1 metr enində şurf qazılıb. Hər 2 metr dərinlikdən təbəqələrin planı çəkilərək öyrənilib.
Onun sözlərinə görə, arxeoloji qazıntı zamanı sahənin cənub istiqamətində çiy kərpicdən tikilmiş, eni 55 sm olan divar qatı, qərb istiqamətində çiy kərpicdən hörülmüş divar, yaxşı vəziyyətdə olan təndir kürəsi aşkarlanıb. Qazıntı sahəsində üzərində rəngli naxışlar olan, şirli və şirsiz, həmçinin əl işləri ilə döymələr vurulan bir çox məişət əşyaları, şüşə qab fraqmentləri, sümük alətləri, mis sikkələr də aşkar olunub.
“Qızıltəpə abidəsi son zamanlar arxeoloji qazıntılar nəticəsində aşkara çıxarılmış kompleks yaşayış yeri və ən unikal abidələrdən biridir. Burada mütəmadi qazıntı işlərinin aparılması elmi baxımdan olduqca əhəmiyyətlidir. Qazıntının ilk mərhələsində aşkar olunmuş maddi-mədəniyyət nümunələri bu ərazinin orta əsrlərə aid olduğunu göstərir”, – deyə M.Mustafayev vurğulayıb.
Arxeoloq əlavə edib ki, gələcəkdə aparılacaq tədqiqatlar bölgənin tarixinə dair yeni faktlar əldə etməyə imkan verəcək.

Археологические раскопки у памятника Гизилтепе дали результаты
Имишлинская археологическая экспедиция под руководством старшего научного сотрудника Института археологии и этнографии НАНА доктора философии по истории Микаила Мустафаева провела археологические исследования у памятника Гизилтепе, расположенного в местности Гызылкенд.
Руководитель экспедиции сказал, что в результате исследований было установлено, что памятник Гизилтепе является крепостью оборонительного характера. Он отметил, что Гизилтепе, состоящий из двух частей и высотой около 17 метров, занимает площадь более 5 гектаров. Крепость была полностью окружена бассейном с водой. Во время раскопок у памятника была выкопана траншея длиной 23 метра и шириной 1 метр для изучения стратиграфии. План слоев был составлен с каждых 2 метров глубины.
По его словам, во время археологических раскопок были обнаружены стена шириной 55 см из необработанного кирпича в южной части участка, стена из необработанного кирпича в западном направлении.
«Памятник Гизилтепе - комплексное поселение и один из самых уникальных памятников, недавно обнаруженных в результате археологических раскопок. Регулярные раскопки очень важны с научной точки зрения. По словам Мустафаева, материалы и культурные образцы, найденные на первом этапе раскопок, показывают, что эта территория относится к средневековью.