RSXM-nin Zəlzələlərin tədqiqatı bürosu gücləndirilmiş iş rejimdə işləyir
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın respublika ərazisində karantin rejimi elan etməsindən sonra bir sıra dövlət qurumları ilə yanaşı, Nazirlər Kabinetinin rəsmi icazəsi ilə AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi (RSXM) də məhdud sayda əməkdaşlarını işə cəlb etməklə fəaliyyətini gücləndirilmiş iş rejimində davam etdirir.
Qeyd edək ki, RSXM ölkə ərazisində seysmoloji tədqiqatlar aparan yeganə dövlət təşkilatıdır. Mərkəzin hazırda 40 telemetrik seysmik stansiyası fəaliyyət göstərir. Həmin stansiyalardan məlumatlar peyk vasitəsi ilə birbaşa Zəlzələlərin tədqiqatı bürosuna ötürülür. Burda 35 ərazi və 5 regional seysmik stansiyanın məlumatları emal edilir. Hazırda stansiyalar və büro işi fasiləsiz olaraq “real vaxt” rejimində davam etdirir.

Бюро исследований землетрясений РЦСС работает в усиленном режиме
После объявления карантинного режима Оперативным штабом при Кабинете министров Азербайджанской Республики Республиканский центр сейсмологической службы (РЦСС) НАНА продолжает работать в усиленном режиме с официального разрешения Кабинета министров.
Отметим, что РЦСС является единственной государственной организацией, проводящей сейсмологические исследования в стране. В настоящее время в центре имеются 40 телеметрических сейсмических станций. Данные с этих станций передаются через спутник непосредственно в Бюро исследований землетрясений. Здесь обрабатываются данные с 35 территориальных и 5 региональных сейсмических станций. В настоящее время станции и бюро продолжают работать в режиме реального времени.