RSXM-nin Zəlzələlərin tədqiqatı bürosu gücləndirilmiş iş rejimdə işləyir
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın respublika ərazisində karantin rejimi elan etməsindən sonra bir sıra dövlət qurumları ilə yanaşı, Nazirlər Kabinetinin rəsmi icazəsi ilə AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi (RSXM) də məhdud sayda əməkdaşlarını işə cəlb etməklə fəaliyyətini gücləndirilmiş iş rejimində davam etdirir.
Qeyd edək ki, RSXM ölkə ərazisində seysmoloji tədqiqatlar aparan yeganə dövlət təşkilatıdır. Mərkəzin hazırda 40 telemetrik seysmik stansiyası fəaliyyət göstərir. Həmin stansiyalardan məlumatlar peyk vasitəsi ilə birbaşa Zəlzələlərin tədqiqatı bürosuna ötürülür. Burda 35 ərazi və 5 regional seysmik stansiyanın məlumatları emal edilir. Hazırda stansiyalar və büro işi fasiləsiz olaraq “real vaxt” rejimində davam etdirir.

RSSC Earthquake Research Bureau operates in an intensified mode
Following the announcement of the quarantine regime by the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, the Republican Seismological Survey Center (RSSC) under ANAS continues to operate in an intensified mode with the official permission of the Cabinet of Ministers.
Note that the RSSC is the only state organization, conducting seismological research in the country. The center currently has 40 telemetry seismic stations. Data from these stations are transmitted via satellite directly to the Earthquake Research Bureau. Data from 35 territorial and 5 regional seismic stations are processed here. Currently, the stations and the bureau continue to work in “real time”.