“Horizon 2020” proqramı üzrə onlayn toplantı təşkil edilib
Azərbaycanda koronavirus pandemiyasının yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə elan edilmiş xüsusi karantin rejimi dövründə Avropa Komissiyasının “Horizon 2020” proqramı üzrə Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsi (MƏŞŞ) AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevin koordinatorluğu ilə fəaliyyətini davam etdirir.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr idarəsinin təşkilatçılığı ilə MƏŞŞ üzvləri ilə Azərbaycanın elmi ictimaiyyətinin elan edilmiş və ya nəzərdə tutulmuş beynəlxalq layihələrə cəlb edilməsi yollarının müzakirəsi üçün onlayn toplantı təşkil edilib.
Toplantıda hazırkı vəziyyətdə “Horizon 2020” çərçivəsində yeni çağırışların elmi ictimaiyyətə çatdırılması, Azərbaycan alimlərinin layihələrin hazırlanması istiqamətində müzakirələr aparılıb, distant seminar və vebinarların təşkili, o cümlədən elektron məlumatların yayılması üzrə razılıqlar əldə edilib.
Sosial izolyasiya və xüsusi karantin rejimi müddətində MƏŞŞ üzvlərinin onlayn toplantılarının mütəmadi olaraq keçirilməsi qərara alınıb.

Организована онлайн-встреча по программе «Горизонт 2020»
Во время специального режима карантина, объявленного для предотвращения распространения пандемии коронавируса в Азербайджане, Сеть национальных координационных лиц Европейской комиссии в рамках программы «Горизонт 2020» продолжает работу под руководством первого вице-президента НАНА академика Ибрагима Гулиева.
Управлением внешних связей Президиума НАНА организована онлайн-встреча для обсуждения путей привлечения научной общественности Азербайджана к объявленным или планируемым международным проектам.
В сложившейся ситуации участники встречи обсудили поставку новых задач перед научным сообществом в рамках «Горизонт 2020», подготовку проектов азербайджанскими учеными, организацию дистанционных семинаров и вебинаров, а также соглашения о распространении электронной информации.
В период социальной изоляции и особого режима карантина было решено проводить регулярные онлайн-встречи с членами СНКЛ.