Çexiyada koronavirusa qarşı peyvənd hazırlanır
Çexiyada pandemiyanın ikinci və üçüncü dalğası ehtimalları nəzərə alınaraq koronavirusa qarşı peyvəndin hazırlanması üzərində tədqiqatlar davam etdirilir.
ria.ru saytı xəbər verir ki, bu barədə Çexiyanın Səhiyyə naziri Adam Voytex mayın 4-də keçirilən mətbuat konfransında məlumat verib.
“Vaksinin hazırlanması üzərində Dövlət Səhiyyə İnstitutunun, Hematologiya İnstitutunun, Klinik və Eksperimental Tibb İnstitutunun alimləri çalışırlar. Hazırda tədqiqatların ilk laboratoriya mərhələsi həyata keçirilir”, - deyə nazir bildirib.
Tədqiqatın elmi rəhbərlərindən biri olan kardioloq Vera Adamkovanın sözlərinə görə, Çexiyada COVID-19 əleyhinə vaksinin hazırlanması üzərində işlər cari ilin fevral ayından başlayıb. Hazırda dünyada 80-nə yaxın laboratoriya bu kimi tədqiqatlarla məşğul olur.

The Czech Republic is developing its own vaccine against COVID-19, since the second and third waves of the pandemic may come, vaccinations against it become a key factor, the head of the Ministry of Health Adam Vojtech said at a press conference on Monday.
"Scientists of three departments are working on the development of a vaccine against coronavirus - the State Institute of Health, the Institute of Hematology and the Institute of Clinical and Experimental Medicine. The first phase of the laboratory work is underway," the minister said.
According to cardiologist Vera Adamkova, who is one of the scientific leaders in developing the vaccine, about 80 laboratories are now engaged in similar studies in the world.