AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun elmi katibi, fil.ü.f.d., dosent Aynel Məşədiyeva Kanadanın Toronto şəhərində keçirilmiş “Elm. Təhsil. Təcrübə” adlı beynəlxalq onlayn universitet elmi forumunda iştirak edib, sertifikatla təltif olunub.
Beynəlxalq forumda Azərbaycanla yanaşı, Çin, Rusiya, Qazaxıstan və digər ölkələrdən dəvət olunmuş alimlər iştirak ediblər.
Tədbirdə A.Məşədiyeva “Türk dillərinin bəzi ikincili feili bağlamaların etimologiyasına dair türkoloqların baxışlarının tənqidi təhlili”mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, bildirib ki, türk dillərində ikincili feili bağlama şəkilçilərinin etimologiyasına dair türkoloqların baxışlarının tənqidi təhlili həmin şəkilçilərin təkamülünün tam mənzərəsini təqdim etməyə, türk dillərinin müasir və tarixi morfologiyası məsələlərini daha dərindən araşdırmağa, türk dillərinin qrammatik sistemində mövcud boşluqları doldurmağa imkan verir.

Ученый секретарь Института языкознания приняла участие в международном онлайн-форуме
Ученый секретарь Института языкознания имени Насими НАНА доктор философии по филологии, доцент Айнел Машадиева приняла участие в международном онлайн университетском научном форуме «Наука. Образование. Опыт».
Наряду с Азербайджаном в международном форуме приняли участие ученые из Китая, России, Казахстана и других стран.
А.Машадиева выступила с докладом «Критический анализ взглядов тюркологов на этимологию некоторых вторичных глагольных спряжений тюркских языков». Она сказала, что критический анализ взглядов тюркологов на этимологию суффиксов вторичных глагольных спряжений в тюркских языках позволяет дать полную картину эволюции этих суффиксов, углубленно изучить вопросы современной и исторической морфологии тюркских языков, заполнить пробелы в грамматической системе.