Aşqarlar Kimyası İnstitutunda elmi işçilərin fəallığının artırılması yolları müzakirə olunub
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah tərəfindən 31 may 2020-ci il tarixindən etibarən dövlət müəssisələrində çalışan işçilərin sayı ilə bağlı məhdudiyyət ləğv edildiyindən institutda da bütün əməkdaşların işə davamiyyəti bərpa olunub. O, qeyd edib ki, koronavirus təhlükəsinin yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə müəssisədə tədbirlər gücləndirilib. Alim institut əməkdaşlarına iş yerində və ictimai nəqliyyatdan istifadə edərkən qoyulan qadağalara ciddi əməl etməyi tövsiyə edib.
V.Fərzəliyev müvafiq laboratoriya və şöbə rəhbərlərinə əməkdaşların işə davamiyyətinə, qoruyucu maska  və dezifenksiya vasitələrindən istifadə, eləcə də laboratoriyalarda sosial məsafə saxlanılması tələblərinə riayət etmələrinə nəzarət olunmasına dair tapşırıqlar verib.
İnstitut direktoru təhsilini başa vuran magistrantların dissertasiya işlərinin ilkin müzakirəsinin təşkili, əsas müdafiəyə hazırlığı ilə bağlı metodiki göstərişlərə əməl olunmasının vacibliyini qeyd edib.
O, həmçinin elmi işçilərin, gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyətinin genişləndirilməsi, dünya elminə inteqrasiya olunmaları üçün beynəlxalq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində prioritet hədəflərin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu məqsədlə növbəti aydan etibarən hər bir laboratoriya kollektivi ilə ayrıca görüşlər təşkil olunacaq, həmin laboratoriyaların fəaliyyət istiqamətinə uyğun müzakirələr aparılacaq.
İclasda 2020-ci il üzrə yarımillik hesabatların hazırlığı vəziyyəti də müzakirə olunub. Gündəlikdə olan məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

Discussed ways to increase the activity of researchers at the Institute of Additive Chemistry
Opening the event, director of the institute, academician Vagif Farzaliyev, said that starting May 31, 2020, attendance at all institute employees was restored due to the lifting of restrictions on the number of employees in state institutions by the Operational Headquarters under the Cabinet. He noted that the scientific institution has taken measures to prevent the spread of coronavirus infection. The scientist advised employees of the institute to strictly observe the rules established at work and when using public transport.
V. Farzaliyev instructed the heads of relevant laboratories and departments to monitor employee attendance, the use of protective masks and disinfectants, as well as compliance with the requirements for maintaining social distance in laboratories.
The director of the institute noted the importance of organizing a preliminary discussion of master's theses and following guidelines for preparing for basic defense.
He also noted that priority tasks have been identified to expand the activities of scientists, young scientists and specialists, to develop international relations for their integration into world science. He said that for this purpose, starting next month, separate meetings will be organized with the staff of each laboratory, and discussions will be held in accordance with the activities of these laboratories.
The meeting also discussed the status of the preparation of semi-annual reports for 2020. An exchange of views was held on agenda items and suggestions were made.