Aşqarlar Kimyası İnstitutunda elmi işçilərin fəallığının artırılması yolları müzakirə olunub
Tədbiri giriş sözü ilə açan institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah tərəfindən 31 may 2020-ci il tarixindən etibarən dövlət müəssisələrində çalışan işçilərin sayı ilə bağlı məhdudiyyət ləğv edildiyindən institutda da bütün əməkdaşların işə davamiyyəti bərpa olunub. O, qeyd edib ki, koronavirus təhlükəsinin yayılmasının qarşısının alınması məqsədilə müəssisədə tədbirlər gücləndirilib. Alim institut əməkdaşlarına iş yerində və ictimai nəqliyyatdan istifadə edərkən qoyulan qadağalara ciddi əməl etməyi tövsiyə edib.
V.Fərzəliyev müvafiq laboratoriya və şöbə rəhbərlərinə əməkdaşların işə davamiyyətinə, qoruyucu maska  və dezifenksiya vasitələrindən istifadə, eləcə də laboratoriyalarda sosial məsafə saxlanılması tələblərinə riayət etmələrinə nəzarət olunmasına dair tapşırıqlar verib.
İnstitut direktoru təhsilini başa vuran magistrantların dissertasiya işlərinin ilkin müzakirəsinin təşkili, əsas müdafiəyə hazırlığı ilə bağlı metodiki göstərişlərə əməl olunmasının vacibliyini qeyd edib.
O, həmçinin elmi işçilərin, gənc alim və mütəxəssislərin fəaliyyətinin genişləndirilməsi, dünya elminə inteqrasiya olunmaları üçün beynəlxalq əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi istiqamətində prioritet hədəflərin müəyyənləşdirildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, bu məqsədlə növbəti aydan etibarən hər bir laboratoriya kollektivi ilə ayrıca görüşlər təşkil olunacaq, həmin laboratoriyaların fəaliyyət istiqamətinə uyğun müzakirələr aparılacaq.
İclasda 2020-ci il üzrə yarımillik hesabatların hazırlığı vəziyyəti də müzakirə olunub. Gündəlikdə olan məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

Обсуждены пути повышения активности исследователей в Институте химии присадок
Открывая мероприятие, директор института академик Вагиф Фарзалиев заявил, что начиная с 31 мая 2020 года посещаемость всех сотрудников института восстановлена в связи с отменой ограничений численности работников на государственных учреждениях Оперативным штабом при Кабинете. Он отметил, что в научном учреждении приняты меры по предотвращению распространения коронавирусной инфекции. Ученый посоветовал сотрудникам института строго соблюдать правила, установленные на работе и при использовании общественного транспорта.
В.Фарзалиев поручил руководителям соответствующих лабораторий и отделов контролировать посещаемость сотрудников, использование защитных масок и дезинфицирующих средств, а также соблюдение требований по поддержанию социальной дистанции в лабораториях.
Директор института отметил важность организации предварительного обсуждения магистерских диссертаций и следования методическим указаниям по подготовке к основной защите.
Он также отметил, что определены приоритетные задачи по расширению деятельности ученых, молодых ученых и специалистов, развитию международных связей для их интеграции в мировую науку. Он сказал, что для этой цели, начиная со следующего месяца, будут организованы отдельные встречи с коллективом каждой лаборатории, и проводиться обсуждения в соответствии с деятельностью этих лабораторий.
На встрече также обсуждалось состояние подготовки полугодовых отчетов за 2020 год. Был проведен обмен мнениями по вопросам повестки дня и внесены предложения.