Azərbaycanın arxeoloji turizm perspektivləri
Məlum olduğu kimi, Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində arxeoloji qazıntılar aparılır və bu qazıntılar zamanı olduqca dəyərli materiallar üzə çıxır. AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun (AEİ) şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev ölkənin maddi mədəniyyət sərvətlərini dünyaya tanıtmaqla yanaşı, dövlət büdcəsinə də gəlir gətirən sahələrdən olan arxeoloji turizmin inkişaf etdirilməsinin vacibliyindən danışıb.
O, bildirib ki, mütəxəssislər bir neçə dəfə arxeoloji qazıntılar aparılan ərazilərdə səyyar muzeylərin təşkil edilməsi, turistlərin birbaşa qazıntı aparılan ərazilərə aparılması təklifləri ilə çıxış ediblər. F.Quliyev qeyd edib ki, ölkəmizdə arxeoturizmin inkişaf etdirilməsi üçün bir neçə istiqamətdə fəaliyyət göstərmək olar. Bunun üçün uzunmüddətli tədqiqatlar nəticəsində üzə çıxan və mühüm əhəmiyyət kəsb edən abidələrin ətrafında müəyyən kiçik infrastrukturlar yaratmaqla buraya turistləri cəlb etmək mümkündür. Arxeoloq əlavə edib ki, bu məqsədlə çox böyük maliyyə tələb edən layihənin əvvəlcədən hazırlanaraq gündəmə gətirilməsi vacibdir.
Şöbə müdiri vurğulayıb ki, bu layihələrin mütəxəssislərlə razılaşdırılmaq şərtilə, AEİ və Mədəniyyət Nazirliyinin rəyi əsasında yerli icra strukturları tərəfindən gerçəkləşdirilməsi məqsədəuyğundur: “Bölgələrin icra strukturlarını bu işə cəlb etməklə, yaxud büdcədənkənar mənbələrdən vəsaitlər əldə etməklə həmin bölgələrdə aşkar olunmuş, öyrənilmiş arxeoloji abidələrin ətrafında bu işlərin həyata keçirilməsi mümkündür”.
Onun sözlərinə görə, son illərin təcrübəsi göstərir ki, turistlər daha çox mahiyyət etibarilə maraqlı olan abidələri ziyarət edirlər. Turistlərin abidə ilə tanış olması üçün maraqlı ekspozisiya təşkil olunmalı və həmin ərazilərdə onların istirahətinin təşkil olunması üçün minimim tələblər reallaşdırılmalıdır.
Arxeoloji abidələrin ətrafında kiçik muzeylərin təşkil edilməsinin də böyük səmərə verəcəyini vurğulayan F.Quliyev bu layihənin həyata keçirilməsinin ciddi və önəmli vəzifə kimi icra strukturlarının qarşısında dayandığını deyib.

Перспективы археологического туризма в Азербайджане
Как известно, в разных регионах Азербайджана проводятся археологические раскопки, и в ходе этих раскопок выявляются очень ценные материалы. Заведующий отделом Института археологии и этнографии НАНА доктор философии по истории Фархад Гулиев рассказал о важности развития археологического туризма, который является одним из направлений, приносящих доход в государственный бюджет, помимо пропаганды материальных и культурных богатств страны во всем мире.
По его словам, специалисты неоднократно предлагали создать выездные музеи в местах археологических раскопок, чтобы доставлять туристов прямо на места раскопок. Ф.Гулиев отметил, что возможно развитие нескольких направлений развития археотуризма в нашей стране. Для этой цели можно привлечь туристов, создав определенную небольшую инфраструктуру вокруг памятников, которые возникли в результате долгосрочных исследований и являются важными.
Руководитель отдела подчеркнул, что целесообразно, чтобы эти проекты осуществлялись местными исполнительными органами на основе отзывов ИАЭ и Министерства культуры с согласия специалистов.
По его словам, опыт последних лет показывает, что туристы посещают памятники, которые более интересны по своей сущности. Для знакомства с памятником туристам необходимо организовать интересную экспозицию, а также выполнить минимальные требования по организации отдыха на этих территориях.
Подчеркнув, что создание небольших музеев вокруг археологических памятников также даст большой эффект, Гулиев сказал, что реализация этого проекта является серьезной и важной задачей, стоящей перед исполнительными органами.