AzScienceNet şəbəkəsinin perspektivlərinə dair müzakirələr aparılıb
Əvvəlcə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək iclasın “EaPConnect 2” layihəsi ilə bağlı görüləcək işlər, AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin perspektivləri və şəbəkənin maliyyə məsələlərinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirib.
Tədbirdə institutun  texnologiyalar üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəşid Ələkbərov  AzScienceNet-in infrastruktur məsələləri və GEANT şəbəkəsi ilə bağlı mövcud vəziyyətdən danışıb. O, AzScienceNet-in infrastrukturunun genişləndirilməsi və texniki imkanlarının artırılması ilə bağlı görülən işləri diqqətə çatdırıb. Alim, həmçinin GEANT tərəfindən təqdim olunan avadanlıqların AzScienceNet-də qoşulması, sazlanması və işə salınması, LOLA audiovizual yayım sisteminin Naxçıvan Muxtar Respublikasında quraşdırılması ilə bağlı məlumat verib.
Daha sonra institutun Beynəlxalaq əlaqələr şöbəsinin müdiri, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Babək Nəbiyev EaPConnect layihəsi çərçivəsində AzScienceNet-ə göstərilən maliyyə dəstəyi və öhdəliklər haqqında hesabatı təqdim edib.
İclasda, həmçinin 3Gb/s sürətin AMEA-nın təşkilatları arasında optimal paylanması, GEANT tərəfindən təqdim olunan xidmətlərin vəziyyəti və perspektivdə nəzərdə tutulan işlərlə bağlı müzakirələr aparılıb.
Sonda akademik R.Əliquliyev çıxış edərək AzScienceNet şəbəkəsində həyata keçirilən tədbirlərə dair fikirlərini səsləndirib, yaxın günlərdə şəbəkənin infrastrukturunun genişləndirilməsinə həsr olunmuş iclasın keçirilməsini təklif edib.

Discussions were held on the promising of the AzScienceNet network
In advance, the vice-president of ANAS director of the institute academician Rasim Alguliyev said the meeting was dedicated to the work to be done on the EaPConnect 2 project, the promising of the AzScienceNet computer network and the financial issues of the network.
During the event, Rashid Alakbarov, Deputy Director for Technology, PhD in Engineering Associate Professor spoke about the current state of AzScienceNet's infrastructure issues and the GEANT network. He noted the work done to expand the infrastructure and increase the technical capabilities of AzScienceNet. The scientist also informed about the connection, adjustment and commissioning of equipment provided by GEANT in AzScienceNet, installation of LOLA audiovisual broadcasting system in the Nakhchivan Autonomous Republic.
Then, Babek Nabiyev, head of the International Relations Department of the Institute, PhD in Engineering presented a report on the financial support and commitments provided to AzScienceNet within the EaPConnect project.
Finally, academician R. Alguliyev spoke about the activities carried out in the AzScienceNet network.