AMEA-nın “Elm və həyat” elmi-populyar jurnalının növbəti sayı işıq üzü görüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Elm və həyat” elmi-populyar jurnalının 2020-ci il üzrə 1-2-ci nömrəsi nəşr olunub.
Jurnalın ilk səhifəsində “2020-ci il üçün Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində Dövlət Mükafatının verilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 may 2020-ci il tarixli Sərəncamı təqdim olunub.
Yeni nömrədə AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “Azərbaycanın inkişafını XXI əsrin çağırışlarına uyğunlaşdıran Lider”, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin “Kasıblığın dirçəliş marşı. Nobel Sülh Mükafatı Laureatı, professor Məhəmməd Yunus və onun “Kasıbların bankiri” kitabı haqqında söz”, eləcə də AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunun əməkdaşı Tariyel Hüseynovun həmmüəllifi olduqları “Bakı muldası sürüşmələri: araşdırmalar, nəticələr” adlı məqalələri nəşr olunub.
Həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynovanın “Pandemiya dövrü Azərbaycan dövlətçiliyinin uğurlu sınağı oldu”, Fəlsəfə İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Könül Bünyadzadənin “Postpandemiya yaxud postamneziya dövrü”, Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru Məryəm Seyidbəyli və institutun elmi işçisi, baş laborant Solmaz Namazovanın həmmüəllifi olduqları “Dünya tarixində pandemiyalar” mövzularında məqalələr əksini tapıb.
Bununla yanaşı, “Bioloji kənd təsərrüfatı və orqanik ipəkçilik”, “Azərbaycanın elektrik enerji tələbatının ödənilməsində külək ehtiyatlarının rolu”, “Yeniləşən dünyada fəlsəfənin missiyası”, “Nizami və Hafiz”, “XVII əsr Azərbaycan dilinin qrammatikası” başlıqlı məqalələr də jurnalın bu nömrəsində təqdim olunub.
Yeni nömrədə, həmçinin tikanlı kəvər növünün istifadə perspektivləri, bir teoremin isbatının 360 illik tarixçəsi, erməni tarixçilərinin yalanlarını ifşa edən əsər, kinoaktyorlarımızın tələffüzündə vurğu, cəmiyyətin innovativ fəaliyyətinin nəticəsi olan beynəlxalq gənclik layihələrindən bəhs edən məqalələr oxucuların diqqətinə çatdırılıb.
Jurnalda rus dilində maraqlı məqalələr də yer alıb.
Qeyd edək ki, “Elm və həyat” jurnalının baş redaktoru AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyev, baş redaktorun müavini, AMEA-nın birinci vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, məsul redaktoru AMEA-nın İctimaiyyətlə əlaqələr, mətbuat və informasiya şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ağahüseyn Şükürov, məsul katibi isə həmin şöbənin İctimaiyyətlə əlaqələr və mətbuat sektorunun baş mütəxəssisi Sərvan Kərimovdur.

Издан очередной выпуск (№ 1-2) научно-популярного журнала Национальной академии наук Азербайджана «Наука и жизнь» за 2020-й год.
На первой странице журнала приводится Распоряжение «О предоставлении Государственной премии Азербайджанской Республики в области науки за 2020 год», подписанное Президентом Азербайджанской Республики 22 мая 2020 года.
В новом выпуске опубликованы статьи президента НАНА, академика Рамиза Мехтиева «Лидер, ведущий Азербайджан к развитию в соответствии с призывами XXI века», первого вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли «Марш бедности о возрождении.
Слово о лауреате Нобелевской премии мира, профессоре Мухаммеде Юнусе и его книге “Банкир бедных”, а также статья «Оползни на бакинской мульде: исследования, результаты», соавторами которой являются первый вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев и сотрудник Института геологии и геофизики НАНА Тариэль Гусейнов.
Также в журнале нашли свое отражение статьи вице-президента НАНА, директора Института молекулярной биологии и биотехнологий, академика Ирады Гусейновой «Период пандемии стал успешным испытанием для азербайджанской государственности», заведующей отделом Института философии, члена-корреспондента НАНА Кенуль Буньятзаде «Период пост-пандемии, или период пост-амнезии», статья «Пандемии в истории мира», соавторами которой являются директор Института истории науки, доктор исторических наук Марьям Сеидбейли и сотрудник института Солмаз Намазова.
Помимо этого, в данном выпуске журнала опубликованы такие статьи, как «Биологическое сельское хозяйство и органическое шелководство», «Низами и Хафиз», «Грамматика азербайджанского языка XVII века» и т.д. Также в журнале представлены интересные статьи на русском языке.
Отметим, что главным редактором журнала «Наука и жизнь» является президент НАНА, академик Рамиз Мехтиев, заместителем главного редактора – первый вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, ответственным редактором – руководитель Отдела по связям с общественностью, печати и информации аппарата Президиума НАНА, доктор философии по филологии Агагусейн Шукюров.