AMEA-nın milli informasiya resurslarının “Hökumət buludu”na inteqrasiyası təmin edilməlidir
Bu fikri AMEA-nın vitse-prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev AzScienceNet elm-kompüter şəbəkəsinin İdarəetmə Şurasının onlayn iclasında çıxışı zamanı səsləndirib.
Alim tədbirdə dövlət informasiya sistemlərinin fəaliyyətinin daha müasir standartlar əsasında dayanıqlı və təhlükəsiz infrastrukturda təşkili məqsədini daşıyan “Hökumət buludu”nun (G-cloud) əhəmiyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, ölkədə müxtəlif dövlət informasiya sistemləri və ehtiyatlarının formalaşdırılması, saxlanılması və inteqrasiyasının effektiv təşkili yolu ilə dövlət qurumları arasında koordinasiyanın yüksəldilməsi “Hökumət buludu”nun yaradılmasını zəruri edib. “Hökumət buludu” AR Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Data Mərkəzinin infrastrukturunda yaradılıb.
R.Əliquliyev dövlət başçısı İlham Əliyevin 3 iyun 2019-cu il tarixdə imzaladığı “Hökumət buludu”nun yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında" Fərmanını xatırladıb. Bildirib ki, sözügedən Fərmandan irəli gələn vəzifələrin icrası məqsədilə AMEA-da son zamanlar yaradılan böyük əhəmiyyətə malik milli informasiya resurslarının “Hökumət Buludu”na inteqrasiyası təmin edilməlidir.
“E-elm e-hökumət və e-dövlətin tərkib hissəsinə çevrilməlidir”, – deyən alim dövlət resurslarının vahid Data Mərkəzdən idarə edilməsinin, eləcə də həmin mərkəzin dayanıqlığı və təhlükəsizliyinə diqqət artırmağın vacibliyini qeyd edib.
Akademik R.Əliquliyev bildirib ki, AzScienceNet şəbəkəsinin dövlətin müvafiq informasiya sistemlərinə inteqrasiyası, eləcə də institut mütəxəssisləri tərəfindən e-elmin tərkib hissəsi kimi yaradılmış, bir neçə əhəmiyyətli, milli statuslu sistemlərin “Hökumət Buludu”nda yerləşdirilməsi qarşımızda duran əsas vəzifələrdən biridir. Bu tədbirlərin həyata keçirilməsi zamanı “Hökumət Buludu”nun tələb və tövsiyələrinin nəzərə alınması da zəruridir.

Необходимо обеспечить интеграцию национальных информационных ресурсов НАНА в «Правительственное облако»
16.07.2020 13:17
Эти мысли озвучил на онлайн-заседании Совета по управлению научно-компьютерной сетью AzScienceNet вице-президент НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алигулиев.
На мероприятии ученый рассказал о значении «Правительственного облака» (G-cloud), целью которого является обеспечение деятельности государственных информационных систем на основе более современных стандартов на базе устойчивой и безопасной инфраструктуры. Он сообщил, что повышение уровня координации между государственными структурами путем эффективной организации формирования, хранения и интеграции различных государственных информационных систем и ресурсов привело к необходимости создания «Правительственного облака». «Правительственное облако» создано на базе инфраструктуры Дата-центра Министерства транспорта, связи и высоких технологий Азербайджанской Республики.
Расим Алигулиев напомнил об Указе Президента Ильхама Алиева «О создании «Правительственного облака» и мерах в сфере предоставления «облачных» услуг» от 3 июня 2019 года. Он отметил, что для выполнения поставленных в Указе задач необходимо обеспечить интеграцию важных национальных информационных ресурсов, созданных в последние годы в НАНА, в «Правительственное облако».
Сказав, что «электронная наука должна стать составной частью электронного правительства и электронного государства», ученый добавил, что необходимо уделить особое внимание сфере управления государственными ресурсами из единого Дата-центра, а также обеспечению устойчивости и безопасности этого центра.
Академик Расим Алигулиев сообщил, что одной из стоящих перед учеными основных задач является интеграция сети AzScienceNet в соответствующие информационные системы государства, а также размещение нескольких важных национальных информационных систем, созданных специалистами института в качестве составной части электронной науки, в «Правительственное облако». При осуществлении этих мероприятий необходимо учитывать требования и рекомендации «Правительственного облака».