Naxçıvan Bölməsinin qarşısında duran vəzifələr müzakirə olunub
Tədbiri bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. O, VI çağırış Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin üçüncü sessiyasında Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbovun məruzəsində Naxçıvan Bölməsinin əməkdaşlarının qarşısında vəzifələr qoyduğunu deyib. Bildirib ki, bölmə əməkdaşları naxçıvanşünaslığın tədqiqi ilə bağlı elmi araşdırmaları davam etdirməli, elmi yeniliklərin və innovativ layihələrin istehsalatda tədqiqini həyata keçirməli, Ali Məclis Sədri yanında Elmin İnkişafı Fondu ilə birgə “Elm festivalı”nın yüksək səviyyədə təşkilini təmin etməlidirlər. Həmçinin bölmə Naxçıvan elmi mühitinin beynəlxalq aləmə inteqrasiyasını sürətləndirməli, tanınmış elmi qurumlarla əlaqələri genişləndirməlidir.
Sonra İsmayıl Hacıyev müvafiq istiqamətlər üzrə aparılan tədqiqatlar və elmi-təşkilati işlərdə əldə edən bir sıra nailiyyətləri diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Naxçıvan Bölməsi bu və ya digər məsələlərlə bağlı ölkə başçısının, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin və Nazirlər Kabinetinin, AMEA Rəyasət Heyətinin verdiyi sərəncam, qərar, tapşırıq və tövsiyələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışıb. Ötən dövrdə bölmənin Rəyasət Heyətinin müxtəlif məsələlərlə bağlı 58 qərar və 4 sərəncamının qəbul edildiyini söyləyib. Vurğulayıb ki, tədqiqat dövründə qurumun əməkdaşlarının 7 monoqrafiyası, 5 kitabı, bir metodik vəsaiti, 223 elmi məqaləsi, 121 konfrans materialı, 3 tezisi olmaqla, ümumilikdə 360 elmi əsəri çap olunub, bir xəritə tərtib edilib. Əsərlərdən 2 monoqrafiya, bir kitab, 52 məqalə, 47 konfrans materialı xaricidə nəşr olunub. Məqalələrin 3-ü Clarivate Analytics-də (Thomson Reuters), 10-u impakt faktorlu jurnallarda çapdan çıxıb. Elmi məqalələrin 213-ü beynəlxalq nüfuzlu elmi jurnallarda işıq üzü görüb.
Hesabat dövründə 20-dən çox elm və təhsil mərkəzi və bir çox ölkələrin alimləri ilə sıx elmi əlaqələr qurulub, səmərəli əməkdaşlıq edilib. Bölmə əməkdaşları respublika və xaricdə keçirilən 12 beynəlxalq tədbirdə məruzələrlə çıxış ediblər.
Bundan əlavə, bölmədə yerinə yetirilən 2 beynəlxalq səviyyəli qrant layihəsinin icrası davam etdirilir.
Bu dövrdə 2 seriya üzrə “Elmi əsərlər” jurnalının iki, “Axtarışlar” jurnalının bir nömrəsi çapdan çıxıb, ikinci nömrəsi isə çapa hazırlanıb.
Eyni zamanda, bölmədə muxtar respublikanın ümumtəhsil məktəblərinin şagirdləri üçün interaktiv açıq dərslər keçirilib. Naxçıvan Dövlət Universitetinin hamiliyə verilmiş 5 ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin iştirakı ilə bölmənin elmi-tədqiqat müəssisələrində müvafiq layihələr çərçivəsində tədqiqatlar, seminarlar, dəyirmi masalar, açıq dərslər, laboratoriya məşğələlər təşkil edilib. O cümlədən “Sabahın tədqiqatçıları” layihəsi çərçivəsində Naxçıvan şəhərinin ümumtəhsil məktəblərin fərdi və kollektiv şəkildə tədqiqatlara cəlb edilən şagirdləri bölmə alimlərinin rəhbərliyi ilə müxtəlif layihələrdə iştirak edib, diplom və medallar qazanıblar.
İsmayıl Hacıyev istehsal yönümlü tədqiqatlar və onların nəticəsindən də danışaraq bildirib ki, bölmə əməkdaşları tərəfindən Qabıllı və Duzdağdan gətirilən gil nümunələrinin tərkibi müəyyən edilib, yuyucu vasitə istehsalı üçün hazırlıq işləri həyata keçirilib. Biləv alüminium süxurunun işlənməsindən alınan alüminium sulfatın kalium sulfatla qarşılıqlı təsirindən kalium alüminium zəyinin alınması istiqamətində işlər isə davam etdirilir. Həmçinin bölmənin Biokimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasının bazasında bitkilərdən müxtəlif efir yağları, gülab, boya, doşab alınması planlaşdırılıb və artıq 120 litrə qədər gülab istehsal edilib.
Daha sonra İsmayıl Hacıyev Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisində “İlandağ” geoparkının yaradılması ilə bağlı görülən işlərlə bağlı məlumat verib. Bildirib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin tapşırığına əsasən, “İlandağ” geoparkının yaradılması ilə əlaqədar Naxçıvan Bölməsi və digər məsul qurumların mütəxəssislərindən ibarət yaradılan İşçi Qrupu tərəfindən layihə çərçivəsində geoparkın yerləşəcəyi ərazinin kompleks qiymətləndirilməsi və ətraflı geoloji-geomorfoloji təsviri istiqamətində bir sıra işlər görülüb. Babək, Culfa və Ordubad rayonları ərazisində 1700 kvadrat kilometr sahəni əhatə edən “İlandağ” geoparkının layihələndirilən ərazisinin xəritəsi, bu ərazidə yerləşən tarix-mədəniyyət və arxeoloji abidələrin siyahısı, ətraflı təsvirləri verilib, pasport qeydiyyat kartları hazırlanıb, bu istiqamətə işlər davam etdirilir.
Bölmə sədri bildirib ki, bundan sonra da üzərimizə düşən vəzifələri yüksək səviyyədə yerinə yetirməyə çalışmalı, qarşıya qoyulan vəzifələri yüksək səviyyədə yerinə yetirməliyik.
Tədbirdə çox illik səmərəli еlmi fəаliyyətlərinə və 70 illik yubileylərinə görə, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz QuliyevBioresurslar İnstitutunun şöbə müdiri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Akif Bayramov bölmənin Fəxri fərmanı ilə təltif ediliblər.

Обсуждены задачи, стоящие перед Нахчыванским отделением
Мероприятие открыл председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев, который ознакомил участников с вопросами повестки дня. Он сообщил, что в докладе председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики Васифа Талыбова на третьей сессии Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики VI созыва были поставлены задачи перед сотрудниками Нахчыванского отделения. Он сказал, что сотрудники отделения должны продолжить научные исследования в области нахчывановедения, проводить исследования в области научных инноваций и инновационных проектов, а также обеспечить организацию на высоком уровне «Фестиваля науки» совместно с Фондом развития науки при Председателе Верховного Меджлиса. Отделение также должно содействовать ускорению интеграции научной среды Нахчывана в международное сообщество, расширить связи с известными научными учреждениями.
Затем Исмаил Гаджиев отметил ряд достижений в исследовательской и научно-организационной работе в соответствующих областях. Он отметил, что Нахчыванским отделением выполнены распоряжения, указы, поручения и рекомендации Президента страны, Верховного Меджлиса и Кабинета Министров Нахчыванской Автономной Республики, Президиума НАНА по этим и другим вопросам. По его словам, за истекший период принято 58 постановлений и 4 распоряжения Президиума отделения по различным вопросам. Он отметил, что всего было опубликовано 360 научных работ, в том числе 7 монографий, 5 книг, 1 методическое пособие, 223 научных статьи, 121 материал конференции, 3 тезиса, а также составлена ​​карта. За рубежом изданы две монографии, одна книга, 52 статьи, 47 материалов конференций. Три статьи были опубликованы в Clarivate Analytics (Thomson Reuters) и 10 - в журналах с импакт-фактором. 213 научных статей опубликовано в престижных международных научных журналах.
За отчетный период налажены тесные научные связи и эффективное сотрудничество с более чем 20 научно-образовательными центрами и учеными из многих стран. Сотрудники отделения выступили с презентациями на 12 международных мероприятиях в стране и за рубежом.
Кроме того, в Нахчыванском отделении продолжается реализация 2-х международных грантовых проектов.
За это время вышло два номера журнала «Научные труды», два номера журнала «Изыскания» и подготовлен к печати второй номер.
Говоря о производственных исследованиях и их результатах, Исмаил Гаджиев сказал, что сотрудники отделения определили состав образцов глины, привезенных из Габиллы и Дуздага, и провели подготовку к производству моющих средств. Ведутся работы по получению калия-алюминия взаимодействием сульфата алюминия с сульфатом калия, полученным при переработке алюминиевой породы. Также на базе лаборатории биохимических исследований отделения планируется получение различных эфирных масел, розовой воды (гюлаба), красителей, дошаба из растений, уже произведено до 120 литров розовой воды.
Затем Исмаил Гаджиев проинформировал о проделанной работе по созданию геопарка «Иландаг» на территории Нахчыванской Автономной Республики. Он сообщил, что в соответствии с поручением Председателя Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики рабочая группа, состоящая из специалистов Нахчыванского отделения и других ответственных структур, провела комплексную оценку и детальное геолого-геоморфологическое описание геопарка. Подготовлены карта проектируемой территории геопарка Иландаг на площади 1700 квадратных километров в Бабекском, Джульфинском и Ордубадском районах, подготовлен список и подробное описание исторических, культурных и археологических памятников, расположенных на этой территории, а также паспортные регистрационные карточки. Работы в этом направлении продолжаются.
В мероприятии директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев и заведующий отделом Института биоресурсов доктор философии по биологии, доцент Акиф Байрамов за многолетнюю плодотворную научную деятельность и по случаю 70-летия были награждены Почетным грамотами Нахчыванского отделения НАНА.