Reyhan Camalova ABŞ-da keçiriləcək beynəlxalq sərgidə Azərbaycanı təmsil edəcək
Yağış suyundan enerji istehsal edən “Rainergy” qurğusunun gənc ixtiraçısı, “ASAN Xidmət”in ideya müvəkkili və dünya üzrə 100 nüfuzlu qadından biri, Bakı şəhəri 283 nömrəli tam orta məktəbin X sinif şagirdi Reyhan Camalova “Sabahın alimləri” VIII Respublika müsabiqəsinin qalibi olub.
Reyhan Camalova müsabiqədə “Mühəndislik” nominasiyası üzrə I yeri tutaraq qızıl medalla təltif edilib. Bu uğuruna görə, R.Camalova 12-17 may tarixlərində ABŞ-ın Finiks şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Elm və Mühəndislik Sərgisində (Intel ISEF) “Rainergy” layihəsi ilə Azərbaycanı təmsil etmək imkanı qazanıb.
Qeyd edək ki, Təhsil Nazirliyi, AMEA, Gənclər və İdman Nazirliyi, Heydər Əliyev Mərkəzi, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu və Azərbaycan Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən müsabiqədə ümumilikdə 54 layihə qalib seçilib. Qaliblərə pul mükafatı, diplom, medal və hədiyyələr təqdim olunub.

Young Azerbaijani inventor to represent country at Intel ISEF in US
Reyhan Jamalova, a 10th-grade student of the secondary school № 283 of Baku, founder of the world-renowned Rainergy startup, became the winner of the 8th Republican “Scientists of Tomorrow" contest.
As such, Reyhan Jamalova gained the opportunity to represent Azerbaijan with her "Rainergy" project at the Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF), which will be held in Phoenix on May 12-17.
Fifty four projects were announced as winners at the competition. Creators of the projects were awarded with money, diplomas, medals and gifts.
Reyhan Jamalova is included in the Forbes 30 under 30 Asia list 2018. She previously presented Azerbaijan at the Global Entrepreneurship Summit in India with her invention “Rainergy”, which allows generating electrical energy from rainwater. She is on the BBC 100 Women list.
The competition is held with the organization of the Ministry of Youth and Sports, ANAS, the Heydar Aliyev Center, Science Development Foundation under the President of Azerbaijan and Trade Union of Azerbaijan Education Employeers.