5716.01 Azərbaycan ədəbiyyatı Ə.Haqverdiyevin sənətkarlığı |
| Beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı | ||
14 2 |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Ə.Əbülhəsənin yaradıcılığı. Bakı, Azərnəşr, 1969.
2. XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatında ədəbi məktəblər. Bakı, ADU nəşr., 1978. 3. Sənət qayğıları. Bakı, Yazıçı, 1981. 4. Ə.Haqverdiyevin poetikası. Bakı, 1988. 5. Ustad yadigarı (ön söz). Mir Cəlal Azərbaycanda ədəbi məktəblər. Bakı,"Ziya-Nurlan", 2004. 6. Dramatik növ. Mir Cəlal, P.Xəlilov. Ədəbiyyatşünaslığın əsasları. Bakı, "Çaşıoğlu", 2005. 7. Sənətkar taleyi. BDU "Dil və ədəbiyyat" jurnalı, Bakı, 2005. 8. İkinci Dünya Müharibəsi dövründə bədii nəsr. Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı, 2 cilddə, I cild, Bakı, "Bakı Universiteti" nəşriyyatı, 2007. 9. S.S.Axundov. Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı, 2 cilddə, I cild, Bakı, "Bakı Universiteti" nəşriyyatı, 2007. 10. Ə.Əbülhəsən. Müasir Azərbaycan ədəbiyyatı, 2 cilddə, I cild, Bakı, "Bakı Universiteti" nəşriyyatı, 2007. 11. Görkəmli nəzəriyyəçi alim. Yazıçı və zaman. Mir Cəlalın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi Konfransın materialları. Bakı, "Bakı Universiteti" nəşriyyatı, 2008. |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1961-ci ildən Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi (indiki Klassik Azərbaycan ədəbiyyatı) kafedrasında müəllim (1961-1963), baş müəllim (1963-1965), dosent (1965-1978), 1978-ci ildən Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi (indiki Klassik Azərbaycan ədəbiyyatı) kafedrasının professorudur. | |
| Təltif və mükafatları | 1991-ci ildə Respublika Dövlət Mükafatı
2001-ci ildə "Qızıl qələm" mükafatı |
| İş yeri və ünvanı | Bakı Dövlət Universiteti, Klassik Azərbaycan ədəbiyyatı kafedrası, Z.Xəlilov küç. 23 | |

5716.01 Азербайджанская литература Мастерство А.Ахвердова |
| Количество статей, опубликованных в журналах , индексируемых иреферируемых в международных базах | ||
14 2 |
| Названия научных работ | 1. Творчество А. Абульгасана. Баку, Азернешр. 1969 г.
2. Литературные школы в азербайджанской литературе ХХ века. Баку, изд. АГУ. 1978 г. 3. Литературные заботы. Баку, 1981 г. 4. Поэтика Абдурагим-бека Ахвердова. Баку, 1988 5. Память Мастера (предисловие). Мир Джалал. Литературные школы Азербайджана. Баку, «Зия - Нурлан». 2004 г. 6. Драматический род. Мир Джалал, П.Халилов. Основы литературоведения. Баку, «Чашыоглы». 2005 г.- 7. Судьба мастера. «Язык и литература», журнал, БГУ, Баку. 2005 г. 8. Художественная проза периода Второй мировой войны. Современная азербайджанская литература, в 2-х томах, т.1, изд. «Бакы университети», Баку . 2007 г 9. С.С. Ахундов. Современная азербайджанская литература, в 2-х томах, т.1, Баку, изд. «Бакы университети». 2007 г. 10. А. Абульгасан. Современная азербайджанская литература, в 2-х томах, т.1, Баку, изд. «Бакы университети». 2007 г.- 11. Выдающийся ученый-теоретик. Писатель и время. Материалы научной конференции, посвященной 100-летию Мир Джалала.Баку, изд. «Бакы университети». 2008 г. |
| Педагогическая деятельность | С 1961г. – преподаватель (1961-1963), старший преподаватель (1963-1965), доцент (1965-1978) кафедры истории азербайджанской литературы БГУ. С 1978 г. – профессор кафедры истории азербайджанской литературы БГУ. | |