| Təvəllüdü | 16.01.1960 | |
5716.01 Azərbaycan ədəbiyyatı Azərbaycan sovet ədəbi tənqidində üslub müxtəlifliyi (1960-1980-ci illər) |
5716.01 Azərbaycan ədəbiyyatı XX əsr Azərbaycan nəsrinin poetikası |
2017 Ədəbiyyatşünaslıq |
160 6 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | 1. XX əsr Azərbaycan nəsrinin tipologiyası və poetikasını sistemli şəkildə araşdırmış, ilk dəfə olaraq milli nəsri bütövlükdə - təşəkkülü, inkişaf tendensiyaları, üslub və təmayülləri ilə dünya ədəbiyyatı kontekstində təhlil etmişdir.
2. Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatının təşəkkülü, inkişafı, müasir dünyaya inteqrasiya problemlərini araşdırmış, təsnifat və səciyyəsini vermişdir. Müasir ədəbi-bədii prosesin funksional analizi və elmi dəyərləndirilməsi istiqamətində uğurlar qazanmışdır. 3. Müasir Azərbaycan ədəbi tənqidinin formalaşması, üslub və təmayüllərini araşdırmış, elmi təsnifatını vermişdir. Milli ədəbi tənqid təcrübəsinin müasir ədəbi prosesə təsir imkanlarını öyrənmiş, “Tənqid.net” adlı jurnal təsis etmişdir. |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. XX əsr Azərbaycan nəsrinin poetikası. Bakı: Elm, 2006
2. Milli nəsrdə Azərbaycan obrazı (tarix və müasirlik kontekstində). Bakı: Elm və təhsil, 2017 3. Müstəqillik illəri Azərbaycan ədəbiyyatı (1990-cı illər). Bakı: Qanun, 2013 4. Müstəqillik körpüsünü keçənlər. Bakı: Elm və təhsil, 2015 5. Yaşar Qarayev. Şəxsiyyəti və ömür yolu. Bakı: Elm, 1996 6. Əsrdən doğan nəsr (XX əsr Azərbaycan nəsrinin təşəkkül poetikası). Bakı: Elm, 1999 7. Azərbaycan nəsri sosializm realizmi çevrəsində. Bakı: Elm, 1999 8. Azərbaycan yeni nəsri. Bakı: Elm, 1999 9. Azərbaycan, Azərbaycan. Bakı: Nurlan, 2005 10. Əjdər Olun könül savaşı. Bakı: Nurlar, 2008 11. Konsepsion və ya Nizami Cəfərovun ədəbiyyat mücadiləsi. Bakı: AzAtaM, 2009 12. Nəsrdə Qarabağ müharibəsinin aspektləri. Bakı: BQU nəşriyyatı, 2013 |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 34 illik pedaqoji staj. 2001-ci ildən Bakı Slavyan Universitetində, İctimai-siyasi Universitetdə, Bakı Qızlar Universitetində Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi fənnindən müəllim | |
| Digər fəaliyyəti | AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutu nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurasının üzvü
1993-1994-cü illərdə AMEA “Elm” qəzetində baş redaktor müavini 1996-2004-cü illərdə Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin “Ədəbiyyat qəzeti”ndə baş redaktor müavini 2006-cı ildən Tənqid.net jurnalının təsisçisi və baş redaktoru |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, AZ1073, Bakı ş., Hüseyn Cavid prospekti, 115 | |

5716.01 Azerbaijani Literature Poetics of Azerbaijani prose in XX century |
| Basic scientific achievements | 1. Systematical investigation of typology and poetics of XX century prose; for the first time analysis of the national prose - the formation, development trends and styles trends in the context of world literature.
2. Investigation of formation, integration development of Azerbaijani literature of Independence period, its integration to modern world; fuctional analysis and scientific evaluation of modern literary process. 3. Investigation of formation, styles and trends of the modern literary criticism and its scientific classification; studying on influence of national literary criticism practice to literary process; the founder of the magazine "Tənqid.net". |
| Names of scientific works | 1. Poetics of Azerbaijani prose in XX century. Baku: Elm, 2006
2. Azerbaijan image in national prose (in the context of history and nationalism). Baku: Elm ve tehsil, 2017 3. Azerbaijani Literature in Independence period (1990s). Baku: Qanun, 2013 4. Müstəqillik körpüsünü keçənlər. Baku: Elm ve tehsil, 2015 5. Yashar Garayev. His personality and life. Baku: Elm, 1996 6. Prose of the century (Formation poetics of Azerbaijani prose in XX century). Bakı: Elm, 1999 7. The Azerbaijani prose around socialist realism. Baku: Elm, 1999 8. New prose of Azerbaijan. Baku: Elm, 1999 9. Azerbaijan, Azerbaijan. Baku: Nurlan, 2005 10. Heartwarming war of Ajdar Ol. Baku: Nurlan, 2008 11. Conception or və ya Nizami Jafarov's literary struggle. Baku: AzAtaM, 2009 12. Aspects of the Karabakh war in prose. Baku: BQU, 2013 |
| Pedagogical activity | 34-year a pedagogical internship. Teacher on the history of Azerbaijani literature in Baku Slavic University, Social and Political University, the Women's University since 2001 | |
| Other activities | Member of the Dissertation Council of the Institute of Literature named after Nizami of ANAS
Deputy editor of the "Elm" newspaper in 1993-1994 Deputy editor-in-chief of "Literature Newspaper" of Writers Union of Azerbaijan in 1996-2004 Founder and editor of the magazine “Tənqid.net” since 2006 |
| Main place of work and its address | Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS, AZ1073, Baku, Huseyn Javid Avenue, 115 | |