| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Bərdə rayonu | |
5102.01 23.01.2007 Etnoqrafiya və etnologiya Şimali Qafqazda etnosiyasi vəziyyətin Azərbaycan-Rusiya münasibətlərinə təsiri (1991-1997) |
30 6 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | 1991-1997-ci illərdə Şimali Qafqazda yaranmış etnosiyasi vəziyyət araşdırılmış və bu dövrdə ortaya çıxan problemlərin Azərbaycan – Rusiya münasibətlərinə təsir dərəcəsi öyrənilmişdir. SSRİ-nin iflasından sonra şimali qafqazda yaranan yeni etnosiyasi vəziyyətin mahiyyəti, əsas xüsusiyyətləri hərtərəfli şəkildə öyrənilmiş, müqayisəli təhlillər aparılmış, etnik seperatizm problemləri öyrənilmişdir. Azərbaycan-Rusiya münasibətlərində Şimali Qafqaz faktoru adlı monoqrafiyası çap olunmuşdur. Azərbaycanlı miqrantların avropa sosıal-mədənı mühıtınə ınteqrasıyasının xüsusıyyətlərı adlı mövzu üzrə araşdırılma aparılıq və bununla bağlı beynəlxalq elmi jurnallarda məqalələr çap olunmuşdur. | |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Avropa Gənc Alim və Tədqiqatçılar Şurasının (EURODOC) üzvü | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Azərbaycan Dillər Universiteti, 2009-2010 AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu Magsistratura. 2020-2021 | |
Elmi tədbir və layihələrdə ekspert və kordinator olaraq iştirakı: “Gənclərin elmi potensialının idarə edilməsi” “İstedadlı şagirdlərlə gənc alimlər arasında informasiya mübadiləsi işinin təşkili” “Gənclər Akademiyası” layihəsi “Elmin inkişafı və yeni nailiyyətlər mövzusunda gənclərin intellektual müsabiqəsi” “Gənclik və Elm Həftəliyi” “Gənc alim və tədqiqatçılar arasında Avropa Komissiyasının EACEA, Araşdırma və innovasiya - CORDİS qrant proqramları və EURODOC barədə təbliğat işinin qurulması” “Gənc alimlərin I Respublika İnnovativ İdeya Yarmarkası” “Gənc alimlərin I Elm Festivalı” “Innovasiya məktəbi təcrübəsinin təhsil işçiləri arasında təbliği” “Gənc alimlərin II Respublika İnnovativ İdeya Yarmarkası” “Gənc alimlər üçün Farm Week” layihəsi “Puzzle çempionatının təşkili” “Gənc alimlərin II Respublika Elm Festivalı” “Avropa Gənc Alimlərinin Bakı Forumunun keçirilməsi” “Gənc alimlərin III Respublika İnnovativ İdeya Yarmarkası” Gənc tədqiqatçılar arasında Open Science təbliğatının qurulması |
| Təltif və mükafatları | Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman Nazirliyinin “Gənclər mükafatı”, 2008 | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu, Bakı ş., H.Cavid pr. 115 | |

| Date of birth | 23.01.1975 | |
07.00.07 Ethnography , ethnology , anthropology The influence of ethno-political situation in the North Caucasus to the Azerbaijan-Russia relations (1991-1997 |
30 6 |
| Basic scientific achievements | In 1991-1997 survey in Northern Caucasia ethno-political problems that arise from this period, Azerbaijan - Russian relations were studied for degree of impact. After the fall of the USSR ethno-political situation in the North Caucasus, the essence of the new key features have been studied in a comprehensive manner , a comparative analysis of ethnic separatism problems were explored. A monograph named North Caucasus factor in Azerbaijani-Russian relations has been published A study on the features of the integration of Azerbaijani migrants into the European socio-cultural environment was conducted and articles were published in international scientific journals. | |
| Pedagogical activity | Azerbaijan University of Languages, 2009-2010 İnstitute of Archeology, Ethnography and Anthropology. Master programmer, 2020-2021 | |
Participation in scientific events and projects as an expert and coordinator: "Management of scientific potential of youth" "Organization of information exchange between talented students and young scientists" "Youth Academy" project "Intellectual competition of youth on the development of science and new achievements" "Youth and Science Week" "Promotion of the European Commission's EACEA, Research and Innovation - CORDIS grant programs and EURODOC among young scientists and researchers" "I Republican Fair of Innovative Ideas of Young Scientists" "I Science Festival of Young Scientists" "Promotion of innovation school experience among educators" "II Republican Fair of Innovative Ideas of Young Scientists" Farm Week for Young Scientists project "Organization of puzzle championship" "II Republican Science Festival of Young Scientists" "Holding the Baku Forum of European Young Scientists" " III Republican Fair of Innovative Ideas of Young Scientists" Establishing Open Science promotion among young researchers |
Youth Award of the Ministry of Youth and Sport, 2008 |
| Main place of work and its address | Institute of Archaeology, Ethnography and Anthropology of ANAS, Baku. H. Javid pr. 115 | |