| Elmi dərəcəsi | Musiqişünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru | |
2. Kitab: “Azərbaycan muğamı: tədqiqatlar, məqalələr, məruzələr” I və II cild, Bakı, 2007; 3. Kitab “Azərbaycan musiqisi və musiqiçiləri”, Bakı, 2011; 4. Azərbaycan aşıq sənəti haqqında ilk dəfə ingilis dilində nüfuzlu elmi jurnalda dərc edilmiş elmi məqalə “The One Who Knows the Value of Words: Ashiq of Azerbaijan”, Yearbook, 2015. 5. YUNESKO-nun Bəşəriyyətin qeyri maddi mədəni irs üzrə Təmsiledici Siyahısı üçün “Azərbaycan Muğamı” Nominasiyasının həm-müəllifi, 2003; 6. “Muğam aləmi” adlı Birinci Beynəlxalq Muğam festivalı çərçivəsində ilk Azərbaycan beynəlxalq elmi Muğam Simpoziumun proqramının hazırlanması və simpoziumun təşkili, 2009; 7. YUNESKO-nun Bəşəriyyətin qeyri maddi mədəni irs üzrə Təmsiledici Siyahısı üçün “Azərbaycan aşıq sənəti” Nominasiyasının müəllifi, 2009; 8. YUNESKO-nun Bəşəriyyətin qeyri maddi mədəni irs üzrə Təmsiledici Siyahısı üçün hazırlanmış “Tar quraşdırma və ifaçılığı sənəti ” Nominasiyasının müəllifi, 2012; 9. London Universitetinin “Growing into music. Childhood music learning in India, Azerbaijan, Mali, Cuba, Venezuela” adlı beynəlxalq elmi layihəsinin iştirakçısı, 2009-2013. |
| Elmi əsərlərinin adları | Kitablar:
1. “Azərbaycan muğamı: tədqiqatlar, məqalələr, məruzələr” I cild, Bakı, “ELM” nəşriyyatı, 2007; 2. Azərbaycan muğamı: tədqiqatlar, məqalələr, məruzələr” II cild, Bakı, “ELM” nəşriyyatı, 2007; 3. “Azərbaycan musiqisi və musiqiçiləri” məcmuəsi, Bakı, TəkNur nəşriyyatı, 2011; Son məqalələr: - “Poetry and Music of Medieval Azerbaijani Ashygs in the Context of Mystic Practices”. E-journal Accelerando BJMD, Belgrade, 2017. http://accelerandobjmd.weebly.com/issue2/ - “Mugham as the Art of Music Performance and Music-making”, in: Maqam Traditions Between Theory and Contemporary Music Making, Ankara, Ildirim Beyazit University, 2016, pp. 17-24. - “Azerbaijani ethnomusicology and traditional music: some new pages”, in: Bulletin of the ICTM Vol. 131 (April 2016), pp. 11-13 - “The One Who Knows the Value of Words: Ashiq of Azerbaijan”. Yearbook for Traditional Music, 47/2015, pp.116-140 |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. Azərbaycan Aşıqlar Birliyinın İdarə Heyyətinin üzvü və beynəlxalq proqramlar üzrə katibi;
2. ICTM (Ənənəvi Musiqi üzrə Beynəlxalq Şura)-nın üzvü və Azərbaycanın təmsilçisi; 3. YUNESKO-nun qeyrimaddi mədəni irs üzrə eksperti (2007-indiyədək) və YUNESKO-nun qeyrimaddi mədəni irs üzrə Komitəsinin Azərbaycan nümayəndəliyinin üzvü (2010-2014); 4. Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının üzvü. |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1973-1976, Sumqayıt Musiqi Kolleci, nəzəri fənnlər üzrə müəllim. | |
| Digər fəaliyyəti | İctimai fəaliyyət:
-“Azərbaycan Muğam sənəti ABŞ-nın (Viskonsin, Montana və Kaliforniya) universitetlərində” muğam gecələrinin təşkili, “Azərbaycan Mədəniyyəti Dostları” fondunun dəstəyilə, 2007. -“Aşıq sənətinin çağdaş problemləri” mövzusunda dəyirmi masanın təşkili, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət və turizm nazirliyinin tapşırığı ilə, 2008. - Azərbaycan Aşıqları Birliyinin V Qurultayın təşkili, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət və turizm nazirliyinin dəstəyi ilə, 2008. - “Muğam aləmi” adlı Birinci Beynəlxalq Muğam festivalı çərçivəsində Elmi Simpoziumunun təşkili, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət və turizm nazirliyinin tapşırığı ilə, 2009. Musiqi (audio və video) nəşrləri: 1. CD “Music from Azerbaijan. Sari Gelin Ensemble”, ARC Music Productions, EUCD 2146, İngiltərə, 2008. 2. CD albomu “Azerbaijan: Anthology of ashiq”, 2CD, W-260135, INEDIT, Franca, 2008. 3. CD albomu “Azərbaycan aşıqları”, 2 CD, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət və turizm nazirliyi, Bakı, 2009. 4. “Azərbaycan aşıq sənəti. Klassik irs” 12 diskdən ibarət silsilə, Azərbaycan Respublikası mədəniyyət və turizm nazirliyi, Bakı, 2010. 5. CD “Music from Azerbaijan”, Bird Walk Records, BW-01, Avstralia, 2010. 6. “Traditional music of Azerbaijan”, İtaliya, Felmay Records, 7 CD-dən ibarət silsilə: - “Gochag Askarov. Mugham”, CD 8183, 2011. - “Nazaket Teymurova. Mugham”, CD 8184, 2012. - “Caravan of Mugham melodies”, CD 8196, 2012. - “Ramiz Guliyev. Dialogues with the tar”, CD8197, 2013. - “Poetry and Music of Ashiqs”, CD 8202, 2013. - “Azerbaijani Love Songs”, CD8203, 2013. - “Rhythms of Azerbaijani Dances”, CD8204, 2013. 7. CD “Sacred World of Azerbaijani Mugham. Gochag Askarov”, CD8210, 2013. 8. CD ”Mugham of Azerbaijan”, Songlines, İngiltərə, 2013. 9. “Growing into music. Azerbaijan: The Arts of Mugham and Ashiq in the XXI Century” adlı sənədli filmi, DVD, London Universiteti, İngiltərə, 2013. 10. “Mugham Souls. Traditional Music of Modern Azerbaijan”, Felmay Records, CD 8253 Turin, 2017; Azərbaycan musiqisinin xaricdə təbliği: Londonda BBC radio–3 musiqi kanalı üçün Azərbaycan musiqisi haqqında 7 verilişin təşəbbüskarı və məsləhətçisi. Verilişlərin tarixi: 14 fevral 2007, 9 və 16 fevral 2008; 27 yanvar, 5 may, 30 iyun, 7 iyul 2013. Xaricdə oxunmuş mühazirələr: -Ohayo universiteti, ABŞ, 2001; -Taypei İncəsənət Universiteti, Tayvan, 2003; - Viskonsin, Montana, Kalifornia universitetləri, ABŞ, 2007; - London universitetinin Asiya və Afrika Elmi Araşdırmaları bölümü, İngiltərə, 2007; - Turin Şərq İncəsənəti Muzeyi, İtaliya, 2011; - Güds Yahudi Universiteti, İsrael, 2014; -Moskvada Qnesin adına Rossiya Musiqi Akademiyası, 2015; -- London universitetinin Asiya və Afrika Elmi Araşdırmaları bölümü, İngiltərə, 2017. |

17.00.02 Music art Music studies on Azerbaijani mugham. Problems of Morphogenesis of Mugham |
| Basic scientific achievements | Azerbaijani Mugham: works and articles ”, I and II volumes; Baku, 2007; - book “Azerbaijani music and musicians”, Baku, 2011; - work “The One Who Knows the Value of Words: Ashiq of Azerbaijan”. Yearbook for Traditional Music, 47/2015, pp.116-140; - Author of the UNESCO Nomination on “Azerbaijani Mugham” inscribed on the UNESCO List of the masterpieces of oral & intangible cultural heritage of the humankind, (in co-authorship with Jean During), 2003; - Convener of the First International Scientific Symposium “Space of Mugham”, Baku, 2009; - Author of the UNESCO Nomination on the “Art of Azerbaijani Ashiq” inscribed on the UNESCO Representative List of the oral & intangible cultural heritage of the humankind , 2009; - Author of the UNESCO Nomination on the “Craftsmanship and performance art of the Tar, a long-necked string musical instrument” inscribed on the UNESCO Representative List of the oral & intangible cultural heritage of the humankind, 2012; - Participant of the multi-national scientific project “Growing into music. Childhood music learning in India, Azerbaijan, Mali, Cuba, Venezuela” of the University of London, SOAS, 2009-2013; |
| Names of scientific works | Books:
1. “Azerbaijani Mugham: works and articles”, Vol.1, Baku: Elm, 2007, in Russian and English; 2. “Azerbaijani Mugham: works and articles”, Vol.2, Baku: Elm, 2007, in Azerbaijani language. 3. “Azerbaijani music and musicians”, collection of works, in Russian language, Baku: Teknur, 2011; Latest publications: - Traditional Music Art of Azerbaijan in the Mirror of Public Views of the XX Century, in Russian language, in: Music of the World. Research Issues, Moscow State Conservatoire, vol.2. pp. 167-186. Moscow, 2017 - Poetry and Music of Medieval Azerbaijani Ashygs in the Context of Mystic Practices” E-journal Accelerando BJMD, Belgrade, 2017. http://accelerandobjmd.weebly.com/issue2 / - “Mugham as the Art of Music Performance and Music-making”, in: Maqam Traditions Between Theory and Contemporary Music Making, Ankara, Ildirim Beyazit University, 2016, pp. 17-24. - “Azerbaijani ethnomusicology and traditional music: some new pages”, in: Bulletin of the ICTM Vol. 131 (April 2016), pp. 11-13 - “The One Who Knows the Value of Words: Ashiq of Azerbaijan”. Yearbook for Traditional Music, 47/2015, pp.116-140; - “On polyphonic techniques in Azerbaijani mugham”, Proceedings of The Seventh International Symposium on Traditional Polyphony. Tbilisi State Conservatoire, 2015, pp 359-362; - “Music and rites of dervishes in Azerbaijan in the 19th-early 20th Centuries”, in Azerbaijani language, in: Mugham Studies, 2015, Baku: Teknur, pp.346-462; - “The Caucasus and Iran in the musical borders of the 18th-20ies centuries”, in: Musical geographies of Central Asia. Institute of Musical Research, School of Advanced Study, in association with School of Oriental and African Studies, University of London, 2012, p.26-27 http://www.akdn.org/musical_geographies/downloads/see_booklet.pdf |
| Membership with international and foreign scientific organizations | 1. International Council for Traditional Music (ICTM), member & liaison officer. January 2004-present;
2. UNESCO Intergovernmental Committee for safeguarding intangible cultural heritage, expert (2007- present), member of the Committee, 2010 – 2014; |
| Pedagogical activity | Sumqayit Music College, classes on theory &history of music, introduction to musicology, 1973-1976. | |
| Other activities | Public activity:
- Author of the project “Azerbaijani mugham at the U.S. universities" - series of 9 concerts & lectures on Azerbaijani Mugham at the universities of Wisconsin, Montana, and California, USA, 2007 - Convener of the round-table discussion “ Modern problems of the ashiq art”. Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic, Baku, 2008; - Convener of the VI Congress of the Union of Azerbaijani ashiqs; Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic, Baku, 2008; - Convener of the International Scientific Symposium within the program of the First International Festival “Space of Mugham” in Baku; Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic, Baku, 2009; Audio and video releases: 1. “Music from Azerbaijan. Sari Gelin Ensemble”, ARC Music Productions, EUCD 2146, UK, 2008. 2. “Azerbaijan: Anthology of ashiq”, 2CDs, W-260135, INEDIT, France, 2008. 3. “Azerbaijani ashiqs”, 2 CDs, Ministry of culture & tourism of Azerbaijan Republic, Baku, 2009. 4. “Art of Azerbaijani ashiqs. Classical heritage”, 12 CD series , Ministry of culture & tourism of Azerbaijan Republic, Baku, 2010. 5. “Music from Azerbaijan”, Bird Walk Records, CDBW-01, Australia, 2010. 6. Anthology “Traditional music of Azerbaijan”, 7 CD series, Felmay Records, Italy, 2011-2013. 7. “Sacred World of Azerbaijani Mugham. Gochag Askarov”, Felmay Records, CD 8210, Italy, 2013. 8. “Mugham of Azerbaijan”, Songlines musical magazine, # 7, bonus CD, UK, 2013. 9. “Growing into music. Azerbaijan: The Arts of Mugham and Ashiq in the XXI Century”, documentary film, DVD, SOAS/ University of London, UK, 2013. 10. "Growing into music. Childhood learning music in India, Azerbaijan, Mali, Cuba, and Venezuela ", co-author of the documentary film, DVD , SOAS / University of London, UK, 2013. 11. “Mugham Souls. Traditional Music of Modern Azerbaijan”, Felmay Records, CD 8253 Turin, 2017; Popularization of Azerbaijani music abroad: Expert and consultant for 7 programs on Azerbaijani traditional music on the BBC Radio- 3 music channel, dates of broadcasts - 14 Feb. 2007; 9 and 16 Feb. 2008; 27 Jan., 5 May, 30 Jun., and 7 Jul. of 2013. Lectures delivered abroad: - Miami University at Oxford, Ohio, USA, 2001; - Taipei Arts University, Taiwan, 2003; - Wisconsin, Montana, California universities, USA, 2007; - University of London, SOAS Department, UK, 2007; - Turin Museum of the Oriental Art, Italy, 2011; - Jewish University of Jerusalem, Israel, 2014; - Russian Music Academy, Moscow, Russia, 2015; - University of London, SOAS Department, UK, 2017. |