| Təvəllüdü | 24.09.1968 | |
6401.01 Memarlıq nəzəriyyəsi və tarixi, abidələrin bərpası və rekonstruksiyası XIX-XX əsrin əvvəlləri Azərbaycanın teatr memarlığı |
30 |
-Filarmoniya ingilabaqədərki Bakının gözəl memarlıq incisi kimi 1996 -Yaşıl teatr rekonstruksiyadan əvvəl 2002 -Təkiyyə 2002 -Зрелищные сооружения Ирана 2002 -History of the philarmony bilding 2002 -Dənizkanarı uşaq teatrı ilk asma örtüklü tikili kimi 2002 - ХIХ əsrin ikinci yarısı -ХХ əsrin birinci yarısı Тürkiyədə teatr memarlığının morfoloji analizi 2002 -XIX-XX əsrlərdə Azərbaycan teatrı 2002 -Antik teatrlar 2003 -Avropanın teatr memarlığı (XIX-XX əsrlər) 2004 -Topkapı sarayının baş planı 2006 -Aрхитектурная культура Баку 2007 -Mərdəkanın hərbi memarlıq abidələri 2008 -Memar Şamil Fətullayev–Fiqarovun təşəkkül illəri 2008 -Dolmabahçe Sarayının memarlıq həlli problemləri 2009 -Çirağan Sarayı dünəndən bugünə 2010 - Şamil Fətullayev-Fiqarovun həyatında memarlıq (monoqrafiya) 2010 - XVIII əsrin birinci yarısı İstanbul memarlığında qərbin təsiri 2011 - XIX əsrin əvvəllərində İstanbulun yeni şəhərsalma sisteminin formalaşması 2012 - XIX əsrin əvvələrində İstanbulun yeni nəqliyyat şəbəkəsinin təşkili 2012 -İstanbul Boğazı sahilindəki tarixi memarlıq abidə statuslu yalılar 2012 -İstanbul Qız qülləsi (Kızkulesi) 2013 -İstanbulun tarixi evləri və “Konakları” 2013 -Azərbaycanda teatr memarlığının tarixinə dair 2013 -Ş.S.Fətullayev – Fiqarovun ömür yolları 2014 -Teatr memarlığına verilən tələblər. Teatr səhnəsi və tamaşa zalı 2014 -XIX – XX əsrlərdə Avropa teatrı və onların Azərbaycan teatr memarlığına təsiri 2014 - Azərbaycanın XIX-XX əsrin əvvəllərində teatr memarlığı 2015 - XIX – XX əsrlərdə İstanbul memarlığında xarici memarların yaradıcılığı 2015 - XIX – XX əsrin əvvəllərində İstanbulun teatr binaları 2016 - XIX – XX əsrin əvvəllərində İstanbulda opera teatr binaları 2016 - XIX – XX əsrlərdə İstanbul memarlığında Avropa üslubunun təsiri və tətbiqi (I hissə) 2017 - Orta əsr Azərbaycan memarlarının beynəlxalq əlaqələri haqqında Cəfər Qiyasının tətqiqatları 2017 - XIX – XX əsrin əvvəllərində İstanbul memarlığında Avropa üslubunun təsiri və tətbiqi (II hissə) 2017 - Azərbaycan memarlarının yaradıcılığında İslam həmrəyliyi 2017 - XVIII əsrdə İstanbul camilərinin memarlığına qərbin təsiri 2018 - A.Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla teatrının memarlıq xüsusiyyətləri 2019 - XIX əsrin sonu – XXI əsrin əvvəlləri Azərbaycanın teatr memarlığı R.Əfəndizadənin elmi tədqiqatlarında 2019 - Bakı və İstanbul şəhərlərində teatr memarlığı 2019 - Akademik Ş.S.Fətullayevin yaradıcılığında Mərdəkan qəsrinin tətqiqi 2020 -Qarabağ irsi müasir memarlığın bədii tərtibatında 2021 -Cumhuriyyət dövrü İstanbul memarlığı. XX əsrin əvvəlləri Bakı memarlığı 2021 -Mardakan's defensive structures are like open-air museum exhibits 2022 -XIX-XX əsrlərdə Bakı və İstanbul memarlığında xarici memarların yaradıcılığı 2022 -Ulu öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan Memarlığı 2023 - The role of great leader Heydar Aliyev in the development of architecture of Azerbaijan 2023 -Cumhuriyyət dövrü İstanbul memarlığı 2023 -Architectural phenomenon academic Shamil Fatullayev-Figarov 2023 -Şuşanın tamaşa binalarının yaranması və inkişafı 2023 |
Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasınin həqiqi üzvü 2012 Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının Professoru 2022 |
| Digər fəaliyyəti | Layihə, dizayn, inşaat işləri | |
Az.Resp. Gənclər ,İdman və Turizm Nazirliyi, Fəxri Fərman memarlıq sənəti sahəsində “İlin memarlıq haqqında ən yaxşı nəşri” - 2003; Az.Resp. Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyi, Şəhadətnamə Yaradıcı və İstedadlı gənclər üçün təsis etdiyi “Gənclər Mükafatı” – 2004; Türkiyə Cumhuriyəti, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Memarlıq Denklik diplomu - 2007; Türkiyə Cumhuriyəti, Üniversitelerarası Kurul tərəfindən Doktora Denklik Diplomu – 2009; Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyası, müxbir üzvü – 2009; Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyası, həqiqi üzvü – 2012; Türkiyə Cumhuriyəti, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Doçentlıik Denklik diplomu – 2014. |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA, Memarlıq və İncəsənət institutu, Memarlıq tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsi AZ1141, Hüseyn Cavid pr.-ti , 115, Bakı, Yasamal | |

| Date of birth | 24.09.1968 | |
6401.01 “The theory and history of architecture, restoration and reconstruction of the monuments” Theatre architecture of Azerbaijan at the beginning of XIX-XX century |
30 |
- Philharmonic of pre-revolutionary Baku like a beautiful architectural pearl -Green Theater before of the reconstustion -Tarikh-e -Iranian spectacle building -History of the philarmony bilding - The Seaside Children’s Theater with its first hanging cover as a building - The morphological analysis of theatrical architecture in Turkey, the second half of the XIX- the first half of the XX century -The theater of Azerbaijan in the XIX-XX centuries -The Ancient theaters -The theatre architecture of Europe (XIX -XX centuries) -The general plan of “Topkapi Palace” -Architectural culture of Baku -Monuments of military architecture of Mardakan - Architect Shamil Fatullayev- Figarov’s years of formation - The problems of architectural solution of Dolmabahce Palace) - Ciragan palase from yesterday to today 2010 - "Architecture in the life of Shamil Fatullayev- Figarov" (monograph) - The influence of the West in the architecture of Istanbul in the first half of the XIX century - Formation of a new urban system in Istanbul at the beginning of XIX century - The organization of transport network in Istanbul in the XIX-XX century - The waterside residences in historic Architectural monument status at the Istanbul Bosphorus shores - Maiden’s Tower in Istanbul -Historical houses and “Halting places” of Istanbul city -On the history of theatre architecture in Azerbaijan - Ways of life- Sh.S.Fatullaev’s-Figorov - Requirements for theatre architecture. Theatre stage and theatre lounge - European theatres in XIX and early XX cenuries and their impact on Azerbaijan theatre architecture - The theatrical architecture of Azerbaijan in the early of XIX-XX centuries - Тhe creativity of foreign architects on the Istanbul architecture in XIX-XX centuries - Theatre buildings in İstanbul in the early XIX-XX centure -Opera theatre buildings in İstanbul in the early XIX –XX centure -The influence and application of the European style on Istanbul architecture in XIX-XX centuries - Jafar Giyasi’s research studies on international relations of middle age Azerbaijan architects - Тhe influence and application of the European style on İstanbul architecture in XIX-XX centures (Part II) - Islamic solidarity in creativity of Azerbaijan architects - The impact of west on architecture of Istanbul mosques in XVIII century - The architectural features of Azerbaijan State Puppet Theatre named after A.Shaig - The article on Azerbaijani theater architecture of late 19th – early 21th century over Rena Efendizade scientific investigation - Theater architecture in Baku and Istanbul (XVIII-XIX centuries) - The research of Mardakan castle in works of academician Sh.S.Fatullayev – Figarov -Karabakh heritage in the artistic design of modern architecture -The architecture of Istanbul during the Republic period. Аrchitecture Baku of the beginning of the 20th century -Mardakan's defensive structures are like -open-air museum exhibits -Creativity of foreign architects in the architecture - of Baku and Istanbul in the XIX-XX centuries - The great leader Heydar Aliyev and the - architecture of Azerbaijan -The role of great leader Heydar Aliyev in - the development of architecture of Azerbaijan -The architecture of Istanbul during - the Republic period -Architectural phenomenon academic -Shamil Fatullayev-Figarov -Creation and development of theater - buildings of Shusha |
Academician of architecture of International Academy of Architecture of Eastern Countries 2012 Professor of the İnternational Academy of Architecture 2022 |
| Other activities | Project, design, construction | |
- Azerbaijan Republic Ministry of Youth, Sport and Tourism, Honorary Decree in the field of architecture “The best publication of the year on architecture” 2003 -Azerbaijan Republic “Youth Award” established by the Ministry of Youth, Sport and Tourism, Certificate Creative and Talented Youth 2004 - Architecture Equivalence Degree by High Education Board in Turkey 2007 - The Doctoral Equivalency Diploma of the Interuniversity Board 2009 - Corresponding member of International Academy of Architecture of Eastern Countries 2009 - Academician of architecture of International Academy of Architecture of Eastern Countries 2012 - Associate Professor of the presidency of the Council of Higher Education equivalence diploma in Turkey 2014 |
| Main place of work and its address | ANAS – İnstitute of Architecture and Art, Department of History and Theory of Architecture AZ1141, Huseyn Javid Avenue, 115, Baku, Yasamal, | |