| Təvəllüdü | 24.09.1968 | |
6401.01 Memarlıq nəzəriyyəsi və tarixi, abidələrin bərpası və rekonstruksiyası XIX-XX əsrin əvvəlləri Azərbaycanın teatr memarlığı |
30 |
-Filarmoniya ingilabaqədərki Bakının gözəl memarlıq incisi kimi 1996 -Yaşıl teatr rekonstruksiyadan əvvəl 2002 -Təkiyyə 2002 -Зрелищные сооружения Ирана 2002 -History of the philarmony bilding 2002 -Dənizkanarı uşaq teatrı ilk asma örtüklü tikili kimi 2002 - ХIХ əsrin ikinci yarısı -ХХ əsrin birinci yarısı Тürkiyədə teatr memarlığının morfoloji analizi 2002 -XIX-XX əsrlərdə Azərbaycan teatrı 2002 -Antik teatrlar 2003 -Avropanın teatr memarlığı (XIX-XX əsrlər) 2004 -Topkapı sarayının baş planı 2006 -Aрхитектурная культура Баку 2007 -Mərdəkanın hərbi memarlıq abidələri 2008 -Memar Şamil Fətullayev–Fiqarovun təşəkkül illəri 2008 -Dolmabahçe Sarayının memarlıq həlli problemləri 2009 -Çirağan Sarayı dünəndən bugünə 2010 - Şamil Fətullayev-Fiqarovun həyatında memarlıq (monoqrafiya) 2010 - XVIII əsrin birinci yarısı İstanbul memarlığında qərbin təsiri 2011 - XIX əsrin əvvəllərində İstanbulun yeni şəhərsalma sisteminin formalaşması 2012 - XIX əsrin əvvələrində İstanbulun yeni nəqliyyat şəbəkəsinin təşkili 2012 -İstanbul Boğazı sahilindəki tarixi memarlıq abidə statuslu yalılar 2012 -İstanbul Qız qülləsi (Kızkulesi) 2013 -İstanbulun tarixi evləri və “Konakları” 2013 -Azərbaycanda teatr memarlığının tarixinə dair 2013 -Ş.S.Fətullayev – Fiqarovun ömür yolları 2014 -Teatr memarlığına verilən tələblər. Teatr səhnəsi və tamaşa zalı 2014 -XIX – XX əsrlərdə Avropa teatrı və onların Azərbaycan teatr memarlığına təsiri 2014 - Azərbaycanın XIX-XX əsrin əvvəllərində teatr memarlığı 2015 - XIX – XX əsrlərdə İstanbul memarlığında xarici memarların yaradıcılığı 2015 - XIX – XX əsrin əvvəllərində İstanbulun teatr binaları 2016 - XIX – XX əsrin əvvəllərində İstanbulda opera teatr binaları 2016 - XIX – XX əsrlərdə İstanbul memarlığında Avropa üslubunun təsiri və tətbiqi (I hissə) 2017 - Orta əsr Azərbaycan memarlarının beynəlxalq əlaqələri haqqında Cəfər Qiyasının tətqiqatları 2017 - XIX – XX əsrin əvvəllərində İstanbul memarlığında Avropa üslubunun təsiri və tətbiqi (II hissə) 2017 - Azərbaycan memarlarının yaradıcılığında İslam həmrəyliyi 2017 - XVIII əsrdə İstanbul camilərinin memarlığına qərbin təsiri 2018 - A.Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla teatrının memarlıq xüsusiyyətləri 2019 - XIX əsrin sonu – XXI əsrin əvvəlləri Azərbaycanın teatr memarlığı R.Əfəndizadənin elmi tədqiqatlarında 2019 - Bakı və İstanbul şəhərlərində teatr memarlığı 2019 - Akademik Ş.S.Fətullayevin yaradıcılığında Mərdəkan qəsrinin tətqiqi 2020 -Qarabağ irsi müasir memarlığın bədii tərtibatında 2021 -Cumhuriyyət dövrü İstanbul memarlığı. XX əsrin əvvəlləri Bakı memarlığı 2021 -Mardakan's defensive structures are like open-air museum exhibits 2022 -XIX-XX əsrlərdə Bakı və İstanbul memarlığında xarici memarların yaradıcılığı 2022 -Ulu öndər Heydər Əliyev və Azərbaycan Memarlığı 2023 - The role of great leader Heydar Aliyev in the development of architecture of Azerbaijan 2023 -Cumhuriyyət dövrü İstanbul memarlığı 2023 -Architectural phenomenon academic Shamil Fatullayev-Figarov 2023 -Şuşanın tamaşa binalarının yaranması və inkişafı 2023 |
Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasınin həqiqi üzvü 2012 Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının Professoru 2022 |
| Digər fəaliyyəti | Layihə, dizayn, inşaat işləri | |
Az.Resp. Gənclər ,İdman və Turizm Nazirliyi, Fəxri Fərman memarlıq sənəti sahəsində “İlin memarlıq haqqında ən yaxşı nəşri” - 2003; Az.Resp. Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyi, Şəhadətnamə Yaradıcı və İstedadlı gənclər üçün təsis etdiyi “Gənclər Mükafatı” – 2004; Türkiyə Cumhuriyəti, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Memarlıq Denklik diplomu - 2007; Türkiyə Cumhuriyəti, Üniversitelerarası Kurul tərəfindən Doktora Denklik Diplomu – 2009; Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyası, müxbir üzvü – 2009; Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyası, həqiqi üzvü – 2012; Türkiyə Cumhuriyəti, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Doçentlıik Denklik diplomu – 2014. |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA, Memarlıq və İncəsənət institutu, Memarlıq tarixi və nəzəriyyəsi şöbəsi AZ1141, Hüseyn Cavid pr.-ti , 115, Bakı, Yasamal | |

| Дата рождения | 24.09.1968 | |
6401.01 История и теория архитектуры, реконструкция и реставрация памятников архитектуры Tеатральная архитектура Азербайджана XIX-начала XX века |
30 |
-Филармония - жемчужина архитектуры дореволюционного Баку -Зеленый театр до реконструкции -Такия -Зрелищные сооружения Ирана -History of the philarmony bilding - Детский театр на приморском бульваре. Вантовое перекрытие . - Морфологический анализ театральной архитектуры Турции во второй половины ХIХ и первой половины XX веков - Азербайджанские театры XIX-XX веков -Античные театры -Театральная архитектура Европы (XIX-XX вв.) -Генеральный план дворца «Топкапы» -Aрхитектурная культура Баку -Военно-архитектурные памятники Мардакана -Годы становления архитектора Шамиля Фатуллаева- Фигорова - Решения проблемы архитектурного дворца Долмабахча - Вчеращний и сегоднящний день дворца «Чираган» - Архитектура в жизни Шамиля Фатуллаева-Фигорова (монография) - Влияние запада на архитектуру Стамбула первой половины XVIII века - Формирования новой градостроительной системы Стамбула в начале XIX века - Организация транспортной сети Стамбула в начале XIX века -Архитектурные памятники «Ялы» с историческим статусом на берегах Стамбульского Босфора -Девичья башня «Кызкулеси» Стамбула - Исторические дома и «Конак»и Стамбула - Об истории театральной архитектуры в Азербайджане - Жизненный путь Ш.С.Фатуллаева-Фигарова -Основные требования театральной архитектуры. Театральная сцена и зрительный зал -Европейские театры XIX – XX веков, и их влияние на театральную архитектуру Азербайджана - Театральная архитектура Азербайджана XIX- начала XX веков -Творчество зарубежных архитекторов на рубеже XIX- ХХ веков в архитектуры Стамбула - Театральные здания Стамбула в XIX- начале XX веков -Оперные театральные здания Стамбула в XIX- начале XX веков - Влияние и внедрение европейского стиля в архитектуру Стамбула XIX- XX веков (I часть) - Исследования Джафара Гияси о международных отношениях средневековых Азербайджанских архитекторов - Влияние и применение европейского стиля в Стамбульской архитектуре (II часть) - Исламская солидарность в творчестве архитекторов Азербайджана - Влияние запада в архитектуру мечетей Стамбула XVIII века - Архитектурные особенности Азербайджанского Государственного театра Кукол им.А.Шаига - Архитектура театров в конце XIX- начала ХХI веков в научных исследованиях Рены Эфендизаде - Театральная архитектура Баку и Стамбула - Исследование Мардакянского замка в творчестве академика Ш.С.Фатуллаева- Фигарова - Наследие Карабаха в художественном оформлении современной архитектуры -Архитектура Стамбула республиканского периода. Aрхитектура Баку начала XX века - Mardakan's defensive structures are like open-air museum exhibits - Творчество зарубежных архитекторов в архитектуре Баку и Стамбула XIX-XX в.в. - Великий лидер Гейдар Алиев и архитектура Азербайджана -The role of great leader Heydar Aliyev in the development of architecture of Azerbaijan -Архитектура Стамбула в период Республики -Architectural phenomenon academic Shamil Fatullayev-Figarov -Создание и развитие театральных зданий |
Действительный член Международного Академии Архитектуры Стран Востока (МААСВ) 2012 Профессор Международного Академии Архитектуры 2022 |
| Прочая деятельность | Проектные, дизайнерские, реставрационно-строительные работы | |
- Почетная грамота «Лучшая публикация года об архитектуре», Министерство молодежи, спорта и туризма Азербайджанской Республики, за успехи в области архитектуры 2003 -«Молодежная премия» созданная для творческой и талантливой молодежи. Министерство молодежи, спорта и туризма Азербайджанской Республики 2004 - Эквивалентный диплом архитектора от Высшего Образования Генеральной Ассамблее Турции 2007 -Эквивалентный диплом доктора архитекторы Межвузовского Председательства Совета Турции 2009 - Член корреспондент Международной Академии Архитектуры Стран Востока 2009 - Действительный член Международной Академии Архитектуры Стран Востока 2012 - Эквивалентный диплом доцента архитектуры Председательство Высшего Образования Турции 2014 |
| Основное место работы и адрес | НАНА, Институт Архитектуры и Искусства, отдел Истории и Теории Архитектуры AZ1141, г.Баку, Ясамалинский р-н, пр.Гусейн Джавида 115, | |