| Anadan olduğu yer | Bakı | |
6203.01 İncəsənətin nəzəriyyəsi, təhlili və tənqidi Azərbaycanın balet tamaşalarında sənətlərin sintez problem |
Beynəlxalq və milli konfranslarda, simpoziumlarda balet tamaşalarda sənətlərin sintez problemləri araşdırma ilə çıxışları. Praktiki rəqs nümayişləri |
1. Muğam Azərbaycan balet tamaşasında. 2.Azərbaycan professional balet tamaşasının genezisi. 3. Arif Məlikovun musiqisi dünya balet teatrında. 4. Azərbaycan dəstgah: müqayisə aspektləri. 5.Orta əsr Şərq miniatürü Azərbaycan saray rəqsi üzrə informasiya mənbəyi kimi. |
1. ”Yaradıcı Qadınlar” İctimai birliyi, sədri 2. Azərbaycan Respublikasının Rəssamlar İttifaqının üzvü 3. Azərbaycan Milli Qeyri-Hökumət Təşkilatları Forumun üzvü |

| Date of birth | 08.01.1955 | |
| Basic scientific achievements | Numerous speeches at international and republican conferences, symposiums with research works in the field of the interrelations of the arts in the ballet performance. Practical dance performances. | |
1. Mugham in an Azeri Ballet performance. 2. Genesis of Azerbaijani professional ballet theatre. 3. Music of Arif Melikov in the world ballet theater. 4. Azerbaijani dyastgah: aspects of comparison 5. Eastern miniature of Middle Ages as Information source of Azerbaijani medieval palace dance . |
1.Creative Women Association, president 2. Member of Art Union of Azerbaijan 3. Member of the "Forum of National Non-Governmental Organizations" of Azerbaijan |
| Pedagogical activity | The teacher of the dance group at the Azerbaijan University of Architecture and Construction | |