| Anadan olduğu yer | Bakı şəhəri | ![]() |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | M.F.Axundov adına Azərbaycan pedagoji rus dili və ədəbiyyatı institutu | |
5716.01 Azərbaycan ədəbiyyatı “Azərbaycan ədəbiyyatında detektiv janr ( dünya ədəbiyyatı kontekstində)” |
78
| Əsas elmi nailiyyətləri | İlk dəfə olaraq ədəbiyyatşünaslığın nəzəri cəhətdən detektiv janrin növləri və Azərbaycan detektiv janrın tarixi araşdırılmışdır;
Dərs vəsaitlər yazılmışdır: rus dili,ümumi incəsənət tarixi üzrə və islam mədəniyyəti haqqında(Azərbaycan mədəniyyəti kontekstində) monografiyalar təqdim olunmuşdur. Tədqiqat sahəsi: kulturologiya, dinşünaslıq, fəlsəfə, filologiya, ümumi incəsənət tarixi, musiqi tarixi. |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. “Azərbaycan ədəbiyyatında detektiv janrı dünyə ədəbiyyatı kontekstində”,Bakı,-BSU,2002,156S.
2. Rus dili,dərslik(beynəlxalq əlagələr fakultəsi ücün-BSU),Bakı,-Nurlan,2006,514 S. 3. İslam incəsənəti (Quranı-Kərim və incəsənət),monografiya,Bakı,-Təknur,2009,124S. 4. İslam mədəniyyətinin sizilizasiyası, monografiya,Bakı,- Elm,2011,250S. 5. İncəsənət tarixi, dərslik, Bakı,MSA,2012,115S. 6. Davamlı inkişaf mədəniyyəti: fikirdən gerçəkliyə qədər (həmmüəllif), Bakı, Elm, 2013.343S. 7. Müasir Azərbaycan Şərq və Qərb kontekstində və multikulturalizm (həmmüəlliflər: N.Məmmədxanova, B.Quliyeva, B., Məmmədova). Bakı: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, 2018.-168S. 8. Azərbaycan mədəniyyətin nəzəriyyəsin və tarixinin oşerkləri,. Bakı, 2019.272S |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. GHT”Elm çirağının”sədr müavini
2. GHT “Simurq”-ın üzvü 3. ”Platon”elmi jurnalın redaksiya heyyətinin üzvü, Sankt-Peterburg Rusiya Elmlər Akademiyası |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1. Bül-Bül adına Musiqi məktəb
2. Bakı Slavyan Universiteti 3. Azərbaycan Rəssamlıq və Memarlıq Akademiyası 4. Milli Konservatoriya |
| Digər fəaliyyəti | Azərbaycan Yazıçılar birliyinin üzvü,ədəbiyyatşünas,
Azərbaycan telekanallarda mütəxəssis kimi çıxışlar |
| Təltif və mükafatları | 1. Ambassador for peace UN-Sülh məramlı səfir BMİ,
2. Beynəlxalq konfranslarda, simpoziumlarda, forumlarda, seminarlarda iştirak sertifikatları (Türkiyə,Rusiya,Kazaxstan və b.), 3. Fəxri diplomlar: GHT ”Elm çirağı”, ”Simurq”. |

| Date of birth | 20.07.1966 | |
| Education | Azerbaijan Pedagogical Institute of Russian Language and Literature named M.F.Akhundov | |
5716.01 Azerbaijan Literature Detective genre in the Azerbaijan literature( in a context of the world literature) |
78
| Basic scientific achievements | For the first time theoretical development of kind of detective genres in Azerbaijan literature , the history of a detective genre in World and Azerbaijan literature is investigated;
It is written the textbooks : about history of general art and Russian language; the monography about Islamic culture in a context of the Azerbaijan culture. Scope of Research: Cultural Studies, Religious Studies, Philosophy, Philology, General History of Arts, Music History |
| Names of scientific works | 1. A detective genre in the Azerbaijan literature in a context of the world literature, Monography, Baku,BSU, 2002,156P.
2. Russian language.Texstbook. The manual for faculty « International relations», Baku, Nurlan, 2006, 516P. 3. The Koran and art. Monography, Baku, Teknur, 2009,124P. 4. Culture of an Islamic civilization . Monography. Baku, Elm, 2011, 250P. 5. A general history of arts, Textbook, Baku, MSA, 2012.115P. 6. Culture of sustainable development: from idea to reality. (Co-author), Baku, Elm, 2013.343С. 7. Modern Azerbaijan in the context of East and West and multiculturalism (co-authored by N. Mamedkhanova, B. Kuliyeva, B., MamedovaA.). Baku: Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan, 2018.-168168С. 8. Notes on the theory and history of culture of Azerbaijan. Monograph, Baku: 2019.272С. |
| Membership with international and foreign scientific organizations | 1. NGO "Elm chiragy (Light of Science)" - deputy chairman
2. NGO "Simurg" 3. Member of the editorial board of the scientific journal "Platon", St. Petersburg, Russian Academy of Sciences |