| Anadan olduğu yer | Bakı şəhəri | ![]() |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | M.F.Axundov adına Azərbaycan pedagoji rus dili və ədəbiyyatı institutu | |
5716.01 Azərbaycan ədəbiyyatı “Azərbaycan ədəbiyyatında detektiv janr ( dünya ədəbiyyatı kontekstində)” |
78
| Əsas elmi nailiyyətləri | İlk dəfə olaraq ədəbiyyatşünaslığın nəzəri cəhətdən detektiv janrin növləri və Azərbaycan detektiv janrın tarixi araşdırılmışdır;
Dərs vəsaitlər yazılmışdır: rus dili,ümumi incəsənət tarixi üzrə və islam mədəniyyəti haqqında(Azərbaycan mədəniyyəti kontekstində) monografiyalar təqdim olunmuşdur. Tədqiqat sahəsi: kulturologiya, dinşünaslıq, fəlsəfə, filologiya, ümumi incəsənət tarixi, musiqi tarixi. |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. “Azərbaycan ədəbiyyatında detektiv janrı dünyə ədəbiyyatı kontekstində”,Bakı,-BSU,2002,156S.
2. Rus dili,dərslik(beynəlxalq əlagələr fakultəsi ücün-BSU),Bakı,-Nurlan,2006,514 S. 3. İslam incəsənəti (Quranı-Kərim və incəsənət),monografiya,Bakı,-Təknur,2009,124S. 4. İslam mədəniyyətinin sizilizasiyası, monografiya,Bakı,- Elm,2011,250S. 5. İncəsənət tarixi, dərslik, Bakı,MSA,2012,115S. 6. Davamlı inkişaf mədəniyyəti: fikirdən gerçəkliyə qədər (həmmüəllif), Bakı, Elm, 2013.343S. 7. Müasir Azərbaycan Şərq və Qərb kontekstində və multikulturalizm (həmmüəlliflər: N.Məmmədxanova, B.Quliyeva, B., Məmmədova). Bakı: Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, 2018.-168S. 8. Azərbaycan mədəniyyətin nəzəriyyəsin və tarixinin oşerkləri,. Bakı, 2019.272S |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. GHT”Elm çirağının”sədr müavini
2. GHT “Simurq”-ın üzvü 3. ”Platon”elmi jurnalın redaksiya heyyətinin üzvü, Sankt-Peterburg Rusiya Elmlər Akademiyası |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1. Bül-Bül adına Musiqi məktəb
2. Bakı Slavyan Universiteti 3. Azərbaycan Rəssamlıq və Memarlıq Akademiyası 4. Milli Konservatoriya |
| Digər fəaliyyəti | Azərbaycan Yazıçılar birliyinin üzvü,ədəbiyyatşünas,
Azərbaycan telekanallarda mütəxəssis kimi çıxışlar |
| Təltif və mükafatları | 1. Ambassador for peace UN-Sülh məramlı səfir BMİ,
2. Beynəlxalq konfranslarda, simpoziumlarda, forumlarda, seminarlarda iştirak sertifikatları (Türkiyə,Rusiya,Kazaxstan və b.), 3. Fəxri diplomlar: GHT ”Elm çirağı”, ”Simurq”. |

| Дата рождения | 20.07.1966 | |
| Образование | Азербайджанский педагогический институт русского языка и литературы им. М.Ф.Ахундова | |
5716.01 Азербайджанская литература Детективный жанр в азербайджанской литературе (в контексте мировой литературы) |
78
| Основные научные достижения | - Впервые исследована теоретическая разработка разновидностей детективных жанров в литературоведении, исследована история детективного жанра в азербайджанской литературе;
- Написаны учебные пособия по русскому языку, истории всеобщего искусства, монографии по исламской культуре в контексте азербайджанской культуры. - Сфера исследований: культурология, религиоведение, философия, филология, всеобщая история искусств, история музыки |
| Названия научных работ | 1. Детективный жанр в азербайджанской литературе в контексте мировой литературы, Баку, Монография, БСУ, 2002, 156С.
2. Русский язык. Учебное пособие для факультета «Международные отношения»,Баку, Нурлан, 2006, 516С. 3. Исламское искусство (Коран и искусство), Монография, Баку, Текнур,2009,124С. 4. Культура исламской цивилизации Монография. Баку, Элм, 2011, 250С. 5. Всеобщая история искусств, Учебное пособие, Баку,МСА,2012.115 С. 6.Культура устойчивого развития: от идеи к реальности, (в соавторстве),-Баку, Элм,2013.343С. 7.Современный Азербайджан в контексте Востока и Запада и мультикультурализм(с соавторстве Мамедханова Н.,Кулиева Б.Б.,Мамедова А.).-Баку: Фонд развития науки при президенте Азербайджанской республики,2018.-168С. 8.Очерки по теории и истории культуры Азербайджана.Монография, Баку:2019,272С. |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | 1. НПО «Эльм чырагы (Светоч науки)»-зам.председателя
2. НПО «Симург» 3. Член редакционной коллегии научного журнала «Платон», Санкт-Петербург, Российская академия наук |
| Педагогическая деятельность | Музыкальная школа им. Бюль-Бюля,
Бакинский Славянский Университет, Академия Художеств и Архитектуры Азербайджана, Национальная Консерватория. |
| Прочая деятельность | «Союз писателей Азербайджана» литературовед,
Выступление на азербайджанском телевидении в качестве специалиста-эксперта |
| Премии и награды | 1. Ambassador for peace UN-Посол мира ООН
2. Сертификаты участника международных конференций, симпозиумов, форумов, семинаров (Турция,Россия,Казахстан и др.) 3. Почетные дипломы: НПО «Эльм чырагы»(Светоч науки), «Симург» |