| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Lənkəran rayonu, Kənarmeşə kəndi | ![]() |
090003 (7210.01) Fəlsəfə tarixi Orta əsrlər müsəlman Şərqində insanın sosial və hüquqi bərabərliyi problemi |
60-dan artıq 2 monoqrafiya
-Orta əsrlər müsəlman Şərqində insanın sosial və hüquqi bərabərliyi probleminin kompleks tədqiqi - Sekulyarlıq probleminin tədqiqində Qərb və Şərq reallıqlarının müqayisəli təhlili - Orta əsrlər Azərbaycan fəlsəfi fikrinin XIX-XX əsr tədqiqatlarda metodoloji yanaşmalarının araşdırılması |
1.Orta əsrlər müsəlman sivilizasiyasında bərabərlik problem. Bakı, Təknur, 2010, 160 s. 2.Dini, fəlsəfi və elmi dünyagörüşlərin qarşılıqlı münasibəti haqqında. Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsi. “Dövlət və din”, yanvar-fevral. Bakı, 2010, 1(15), s.80-88 3.Müasir Azərbaycanda ideologiyanın sekulyarlığı və ya azərbaycançılıq ideologiyasının sekulyar əsaslarına baxış. Milli strategiyalar, ideologiyalar və beynəlxalq münasibətlər: tarix, nəzəriyyə və müasir praktikalar. Bakı, Elm və təhsil, 2012, s.427-43 4. Qərbdə sekulyarizmin meydana gəlməsi və inkişaf mərhələləri. Müasir dövrdə dinşünaslığın və mədəniyyətin aktual problemləri, (III buraxılış), Bakı, Təknur,2014, s. 203-222 5. “Kosmik gələcək” və ya növbəti utopik erməni xülyası. Geostrategiya, aylıq ictimai-siyasi, elmi-populyar jurnalı №04(22) iyul-avqust, 2014, s.68-71 6. Dövlət-din münasibətlərinin hüquqi nizamlanma təcrübəsi. Geostrategiya, aylıq ictimai-siyasi, elmi-populyar jurnalı №01(25) yanvar-fevral, 2015, s.40-44 7. İdeologiya və din. Dövlət və din, ictimai fikir toplusu №2(31), fevral, 2015, s.70-75 8. Dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsinin neosekulyar əsasları. İslam maarifçiliyi və müasir dövr. Beynəlxalq elmi konfransın materialları, Bakı, 16-17 aprel, 2015, s.425-427 9. XIX-XX əsrlərdə müsəlman Şərqində sekulyarlaşma prosesinin təşəkkülü və inkişafı. Dövlət və din, ictimai fikir toplusu №3(44), may-iyun, 2016, s.85-96 10. XX əsr müsəlman Şərqində sekulyarlaşma prosesinin tənəzzül dinamikası və sekulyarizmə münasibət. Bakı Dövlət Universitetinin Universitetinin İlahiyyat Fakültəsinin elmi məcmuəsi №25, iyun, Bakı, 2016, s.107-120 11. Религия в современном Азербайджанском Республике. Религии и обшество (Religione e società) № 84, январь-апрель, Флоренсия, Италя, 2016, p.41-46 12. Müsəlman cəmiyyətlərində sekulyarlıq probleminə münasibət. AMEA həqiqi üzvü, Sovet İttifaqı qəhrəmanı Ziya Musa oğlu Bünyadovun xatirəsinə həsr olunmuş “Müasir şərqşünaslığın aktual problemləri” (“Ziya Bünyadov qiraətləri”) mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans (16-17 oktyabr 2017-ci il), Bakı, 2017, s.116 13. “İnsan inkişafının əsasları” fənnindən proqram (bakalavr səviyyəsi üçün). Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında İdarəçilik Akademiyası Fəlsəfə və Sosial psixologiya kafedrası, Bakı, 2017, 19 s. 14. Dini radikallığın aradan qaldırılmasında ənənəvi dindarlığın rolu və ənənəvi dindarlığın qanunvericilikdə ifadə edilməsi məsələsi. Müasir dövrdə Azərbaycanda radikal dini cərəyanlar və onlara qarşı mübarizənin aktual problemləri, Bakı, 2017, s.57-68 15. Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin millətçilik fəlsəfəsi. Tarixin fəlsəfəsi: retrospektiv və perspektiv. Bakı, Azərbaycan nəşriyyatı, 2018, s.372-380 16. M.Ə.Rəsulzadə və milli birlik ideyası. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - tariximizin şanlı səhifəsi" mövzusunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Respublika konfransının materialları. Bakı, "Müəllim" nəşriyyatı, 2018, s.83-92 17. Ömər Xəyyam Nişapurinin azərbaycanlı tələbəsi Eynəlqüzat Miyanəcinin dünyagörüşünə yeni baxış. “Xalqları qovuşduran Xəyyam sözü” Beynəlxalq konfransın materiallarında Bakı, "Elm və təhsil" nəşriyyatı, 2018, s.201-203 18. Orta əsrlər müsəlman Şərqində hürufiliyin ideya-siyasi və fəlsəfi aspektlərinə yenidən baxış. “İslam sivilizasiyası Qafqazda” İkinci Beynəlxalq Simpozium tezis nəşr edilmiş toplu, 11-12 iyul 2019-cu il, s.189-191 19. Çağdaş dövr liberalizm şəraitində multikulturalizmin diskursiv əsaslarına baxış. “Multikulturalizm” ədəbi-bədii, elmi-publisistik jurnalın 2 (14), 2019-cu il, aprel-may-iyun nömrəsi, s. 57-62 20. Müasir dövr liberalizm şəraitində multikulturalizmin diskursiv əsaslarına baxış. AMEA Fəlsəfə İnstitutu “Müasir fəlsəfə problemləri” şöbəsinin nəşr etdiyi “Milli fəlsəfə” adlı toplu, 2019, s. 711-726 21. Orta əsrlər müsəlman şərqində Əbu Nəsr əl-Fərabinin Aristotel “poetika”sına münasibəti. Dövlət və din, ictimai fikir toplusu №04(63), 2019, s.59-68 22. Şərqşünaslığın baxış və dəyərlərini formalaşdırılmış bəzi mifologemlərə münasibət. Dövlət və din, ictimai fikir toplusu №03(66), 2020, s.41-55 23. Orta əsrlər müsəlman şərqində Əbu Nəsr əl-Fərabinin Aristotel “poetika”sına münasibəti. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu Elmi əsərlər, beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal, №1/34, 2020, s.65-74 24. Şərqşünaslıq baxış və dəyərlərini formalaşdırmış bəzi mifologemlərə münasibət. Etika, Estetika, Aksiologiya: Epistemoloji problemlər, B., AfPoliqrAf, 2020, s.176-201 25. Vətən müharibəsi qənimətlərində Azərbaycan həqiqətlərinə baxış. Azərbaycanın strateji hədəfləri və Cənubi Qafqazda yeni reallıqlar. B., “Bilgi”, 2021, s.195-202 26. II Qarabağ-Vətən müharibəsi qənimətlərində Azərbaycan həqiqətlərinə baxış. Cənubi Qafqazda ərazi -sərhəd problemləri: Qars müqaviləsindən Şuşa bəyannaməsinə Respublika Elmi Konfransı, 23 sentyabr 2021, s.55-56 27. Görkəmli şərqşünas Mirzə Kazımbəyin “Bab və babilər” əsərində şiəliyə münasibətin müqayisəli təhlili. “Mirzə Kazımbəy -220” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfransın tezisləri. Bakı, “Elm”, 2022, s.56-58 28. Əbdülbaqi Gölpınarlı. Təsəvvüfə dair 100 sual (müxtəsər tərcümə, qeyd və şərhlər Radif Heybət oğlu Mustafayevindir), Bakı, “Elm və təhsil”, 2022, 180s. |
Azərbaycan Turizm İnstitutu (Universiteti): 3 il; Azərbaycan Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası: 2012-2021; Bakı Dövlət Universiteti: 2012-ci ildən; Dillər Universitetinin SABAH qrupları: 2014-2015; Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Akademiyası: 2014-2019; Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti: 2021; Azərbaycan Respublikası Polis Akademiyası: 2022; Qərbi Kaspi Universiteti: 2023-dən. |
- Qeyri-hökümət təşkilatı olan Sosial və Psixoloji Tədqiqatlar Mərkəzinin həyata keçirdiyi layihələrdə koordinator - Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin fəaliyyətində yaxından iştirak etmək |
1.BMT-nin Gənc könüllülər proqramında iştiraka görə sertifikat 2. Gənc filosof məktbində iştiraka görə Rusiya Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə İnstitutunun sertifikatı 3. Ukrayna və Azərbaycan münasibətlərinin inkişafının elm və təhsil sahəsində məhsuldar əməkdaşlığa görə Qramota 4.Sabah Qrupları müəllimləri üçün ADA-da təşkil olunmuş “Müasir müəllimin fərdi işçi planının (Syllabus) tərtibi” təlimində iştiraka görə sertifikat 5. “Multikulturalizmə giriş” və “Azərbaycan multikulturalizmi” proqramları əsasında təlimi müvəffəqiyyətlə başa vurduğuna görə Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi tərəfindən sertifikat 6. 23-24 may 2018-ci il tarixlərində Bakıda keçirilən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Qafqazda dövlətlərarası münasibətlər: 100 il əvvəl və müasir dövr” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştiraka görə AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutu tərəfindən sertifikat 7. 14-15 noyabr 2018-ci il tarixlərində “Xalqları qovuşduran Xəyyam sözü” Beynəlxalq konfransda iştiraka görə AMEA Nizami adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi tərəfindən sertifikat 8. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 24 dekabr tarixli 2358 nömrəli Sərəncamı ilə “Cəbrayılın azad olunmasına görə” medalı 9. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 25 dekabr tarixli 2362 nömrəli Sərəncamı ilə “Füzulinin azad olunmasına görə” medalı 10. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 29 dekabr tarixli 2373 nömrəli Sərəncamı ilə “Laçının azad olunmasına görə” medalı 11. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərmanına əsasən 2022-ci il yanvar ayından II Qarabağ – Vətən müharibəsi veteranı və Prezident təqaüdçüsü; 12. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 21 aprel tarixli 250s nömrəli Sərəncamı ilə “Vətən müharibəsi iştirakçısı medalı” |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu, AZ1073, Bakı ş., H.Cavid pr., 115 | |

| Place of birth | Republic of Azerbaijan, Lenkoran region, villarge of Kenarmesha | |
090003 (7210.01) History of philosophy Problem of social and legal equality of the person in the medieval Muslim East |
more than 60, 2 monographs 4 publications printed abroad |
-The complex research of the problem of social and legal equality of the person in the medieval Muslim East -Comparative analysis in the study of the problem of secularity in the realities of the West and East - Study of methodological approaches of medieval Azerbaijani philosophical thought in the studies of the XIX-XX centuries |
1. The problem equality in the medieval Muslim civilization. Baku, Taknur, 2010, 160 p. 2. On mutual attitudes of religious, philosophical and scientific outlooks. State and religion, Baku, 2010, 1(15), p.80-88 3.Secularity of ideology in modern Azerbaijan or a view on secular basics of the ideology of Azerbaijanism. National strategies, ideology and international relations: history, theory and contemporary practice. Baku, Science, 2012, с.427-435 4. The appearance and stages of development of secularism in the West. Actual problems of religious studies and culture at the present stage, (III edition), Baku, Teknur, 2014, p.203-222 5. “Cosmic Future” or another Armenian utopian fiction. Geo-strategic, political community, popular science magazine №04 (22), July-August, 2014, pp.68-71 6. The experience of legal settlement of state-religious relations. Geostrategic, political society, popular science magazine №01 (25), January-February, 2015, pp.40-44 7. Ideology and religion. State and religion, collection of social thought, №2 (31), February 2015, p.70-75 8. Neo-secular basis for the settlement of state-religious relations. Islamic education and the modern period. Materials of the International Scientific Conference, Baku, April 16-17, 2015, pp.425-427 9. The emergence and development of the process of secularization in the Muslim East in the XIX-XX centuries. State and religion, collection of social thought, №3 (44), May-June, 2016, p.85-96 10. The dynamics of the regression of the secularization process and attitudes towards secularism in the Muslim East in the 20th century. Scientific collection of the Theology Faculty of Baku State University 11. Religion in the modern Azerbaijan Republic. Religion and Society (Religione e società) No. 84, January-April, Florencia, Italia, 2016, p.41-46 12. Attitude to the problem of secularity in the Muslim East. International Scientific Conference dedicated to the memory of Academician, Hero of the Soviet Union - Zia Musaevich Bunyadov on the topic “Actual Problems of Modern Oriental Studies” (“Readings of Ziya Bunyatov”), October 16-17, 2017, Baku, 2017, p.116. 13.Basics of Human Development ”(program for training bachelors) Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, Department of Philosophy and Social Psychology, Baku, 2017, 20 p. 14. The role of traditional religiosity in the elimination of religious radicalism and the question of sealing it in the legislation. Radical religious sects in modern Azerbaijan and current problems of fighting them, Baku, 2017, p.57-68 15. Philosophy of nationalism Mammad-Emin Rasulzade. Philosophy of history: a retrospective and perspective, Baku, ed. Azerbaijan, 2018, p. 372-380 16. Mammad-Emin Rasulzade and the idea of national unity. Materials of the republican conference dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic under the name “Azerbaijan Democratic Republic is a significant page of our history”, Baku, “Mualim” ed., 2018, p.83-92 17. A new look at the worldview of a disciple of Omar Khayyam, Azerbaijani Aynalgudat Miyadji. Proceedings of the international conference "Khayyam Words uniting nations", Baku, ed. "Science and Education", 2018, p. 201-203 18. Review of the ideological, political and philosophical aspects of Hurufism in the medieval Muslim East. "Islamic Civilization in the Caucasus". Collection of Abstracts of the Second International Symposium, July 11-12, 2019, pp. 189-191. 19. Review of the discursive foundations of multiculturalism in the context of modern liberalism. No. 2 (14), 2019, April-May-June issue of the literary and artistic, scientific and journalistic magazine "Multiculturalism", p. 57-62 20. Review of the discursive foundations of multiculturalism in the context of modern liberalism. Collection entitled "National Philosophy", published by the Department of "Modern Philosophical Problems" of the Institute of Philosophy of ANAS, 2019, p. 711-726 21. The attitude of Abu Nasr al-Farabi to the "poetics" of Aristotle in the medieval Muslim East. State and Religion, Collection of Public Opinion No. 04(63), 2019, pp. 59-68 22. Attitude to some mythologems that formed the views and values of Oriental studies. State and Religion, Collection of Public Opinion No. 03(66), 2020, pp. 41-55 23. The attitude of Abu Nasr al-Farabi to the "poetics" of Aristotle in the medieval Muslim East. Institute of Philosophy and Sociology of the National Academy of Sciences of Azerbaijan Scientific works, international scientific and theoretical journal, No. 1/34, 2020, pp. 65-74 24. Attitude to some mythologems that formed the views and values of Oriental studies. Ethics, Aesthetics, Axiology: epistemological problems, B., AfPolygraph, 2020, p.176-201 25. Review of the facts of Azerbaijan in the trophies of the Patriotic War. Strategic goals of Azerbaijan and new realities in the South Caucasus. B., "Knowledge", 2021, pp. 195-202 26. Review of Azerbaijani realities in the trophies of the Second Karabakh-Patriotic War. Territorial and border problems in the South Caucasus: from the Kars Agreement to the Shusha Declaration Republican Scientific Conference, September 23, 2021, pp.55-56 27. Comparative analysis of the attitude towards Shiism in the work “Bab and Babids” by the prominent orientalist Mirza Kazim bek. Abstracts of the International Scientific Conference "Mirza Kazim bek-220". Baku, "Science", 2022, pp. 56-58. 28. Abdulbagi Golpinarly. 100 questions on Sufism (brief translation, notes and comments by Radif Heybat oglu Mustafayev), Baku, "Science and Education", 2022, 180 p. |
Azerbaijan Institute of Tourism (University): 3 years; Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan: 2012-2021; Baku State University: since 2012; SABAH Groups of the University of Languages: 2014-2015; State Customs Academy of the Republic of Azerbaijan: 2014-2019; Azerbaijan State University of Oil and Industry: 2021; Police Academy of the Republic of Azerbaijan: 2022; West Caspian University: since 2023 |
-Project coordinator NGO Center for Social and psychological research -Took part in the activities of the International Baku Multiculturalism Center |
1. Certificate for participated in the project Youth Volunteer implemented by the United Nations 2. Certificate by Institute Philosophy of NAR for participated in Youth philosophy school 3. Diploma for fruitful cooperation in the field of science and education of Ukraine and Azerbaijan 4. Certificate for participation in the training “Drawing up an individual work plan (Syllabus) for a modern teacher”, organized by ADA for teachers of the Sabah group 5. Certificate of the International Baku Center for Multiculturalism for the successful completion of training on the basis of the “Introduction to Multiculturalism” and “Azerbaijan Multiculturalism” programs 6. Certificate of the Institute of Caucasus Studies of ANAS for participation in the international conference on May 23-24, 2018, dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic, entitled “Interstate Relations in the Caucasus: 100 Years Ago and the Modern Period” 7. Certificate of the National Azerbaijan Literary Museum named after Nizami of ANAS for participation on November 14-15, 2018 in the international conference called “Words of Khayyam uniting nations” 8. The Medal "For the liberation of Jabrayil" by Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 2358 of December 24, 2020. 9. The Medal "For the Liberation of Fuzuli" by Decree of the President of the Republic of Azerbaijan No. 2362 dated December 25, 2020. 10. The Medal "For the Liberation of Lachin" Decree No. 2373 of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 29, 2020. 11. According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, since January 2022, a veteran of the Second Karabakh-Patriotic War and a Presidential pensioner; 12. "The Medal of the participant of the Patriotic War" by Order No. 250c of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated April 21, 2022. |