| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Lənkəran rayonu, Kənarmeşə kəndi | ![]() |
090003 (7210.01) Fəlsəfə tarixi Orta əsrlər müsəlman Şərqində insanın sosial və hüquqi bərabərliyi problemi |
60-dan artıq 2 monoqrafiya
-Orta əsrlər müsəlman Şərqində insanın sosial və hüquqi bərabərliyi probleminin kompleks tədqiqi - Sekulyarlıq probleminin tədqiqində Qərb və Şərq reallıqlarının müqayisəli təhlili - Orta əsrlər Azərbaycan fəlsəfi fikrinin XIX-XX əsr tədqiqatlarda metodoloji yanaşmalarının araşdırılması |
1.Orta əsrlər müsəlman sivilizasiyasında bərabərlik problem. Bakı, Təknur, 2010, 160 s. 2.Dini, fəlsəfi və elmi dünyagörüşlərin qarşılıqlı münasibəti haqqında. Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla iş üzrə Dövlət Komitəsi. “Dövlət və din”, yanvar-fevral. Bakı, 2010, 1(15), s.80-88 3.Müasir Azərbaycanda ideologiyanın sekulyarlığı və ya azərbaycançılıq ideologiyasının sekulyar əsaslarına baxış. Milli strategiyalar, ideologiyalar və beynəlxalq münasibətlər: tarix, nəzəriyyə və müasir praktikalar. Bakı, Elm və təhsil, 2012, s.427-43 4. Qərbdə sekulyarizmin meydana gəlməsi və inkişaf mərhələləri. Müasir dövrdə dinşünaslığın və mədəniyyətin aktual problemləri, (III buraxılış), Bakı, Təknur,2014, s. 203-222 5. “Kosmik gələcək” və ya növbəti utopik erməni xülyası. Geostrategiya, aylıq ictimai-siyasi, elmi-populyar jurnalı №04(22) iyul-avqust, 2014, s.68-71 6. Dövlət-din münasibətlərinin hüquqi nizamlanma təcrübəsi. Geostrategiya, aylıq ictimai-siyasi, elmi-populyar jurnalı №01(25) yanvar-fevral, 2015, s.40-44 7. İdeologiya və din. Dövlət və din, ictimai fikir toplusu №2(31), fevral, 2015, s.70-75 8. Dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsinin neosekulyar əsasları. İslam maarifçiliyi və müasir dövr. Beynəlxalq elmi konfransın materialları, Bakı, 16-17 aprel, 2015, s.425-427 9. XIX-XX əsrlərdə müsəlman Şərqində sekulyarlaşma prosesinin təşəkkülü və inkişafı. Dövlət və din, ictimai fikir toplusu №3(44), may-iyun, 2016, s.85-96 10. XX əsr müsəlman Şərqində sekulyarlaşma prosesinin tənəzzül dinamikası və sekulyarizmə münasibət. Bakı Dövlət Universitetinin Universitetinin İlahiyyat Fakültəsinin elmi məcmuəsi №25, iyun, Bakı, 2016, s.107-120 11. Религия в современном Азербайджанском Республике. Религии и обшество (Religione e società) № 84, январь-апрель, Флоренсия, Италя, 2016, p.41-46 12. Müsəlman cəmiyyətlərində sekulyarlıq probleminə münasibət. AMEA həqiqi üzvü, Sovet İttifaqı qəhrəmanı Ziya Musa oğlu Bünyadovun xatirəsinə həsr olunmuş “Müasir şərqşünaslığın aktual problemləri” (“Ziya Bünyadov qiraətləri”) mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans (16-17 oktyabr 2017-ci il), Bakı, 2017, s.116 13. “İnsan inkişafının əsasları” fənnindən proqram (bakalavr səviyyəsi üçün). Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında İdarəçilik Akademiyası Fəlsəfə və Sosial psixologiya kafedrası, Bakı, 2017, 19 s. 14. Dini radikallığın aradan qaldırılmasında ənənəvi dindarlığın rolu və ənənəvi dindarlığın qanunvericilikdə ifadə edilməsi məsələsi. Müasir dövrdə Azərbaycanda radikal dini cərəyanlar və onlara qarşı mübarizənin aktual problemləri, Bakı, 2017, s.57-68 15. Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin millətçilik fəlsəfəsi. Tarixin fəlsəfəsi: retrospektiv və perspektiv. Bakı, Azərbaycan nəşriyyatı, 2018, s.372-380 16. M.Ə.Rəsulzadə və milli birlik ideyası. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti - tariximizin şanlı səhifəsi" mövzusunda Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Respublika konfransının materialları. Bakı, "Müəllim" nəşriyyatı, 2018, s.83-92 17. Ömər Xəyyam Nişapurinin azərbaycanlı tələbəsi Eynəlqüzat Miyanəcinin dünyagörüşünə yeni baxış. “Xalqları qovuşduran Xəyyam sözü” Beynəlxalq konfransın materiallarında Bakı, "Elm və təhsil" nəşriyyatı, 2018, s.201-203 18. Orta əsrlər müsəlman Şərqində hürufiliyin ideya-siyasi və fəlsəfi aspektlərinə yenidən baxış. “İslam sivilizasiyası Qafqazda” İkinci Beynəlxalq Simpozium tezis nəşr edilmiş toplu, 11-12 iyul 2019-cu il, s.189-191 19. Çağdaş dövr liberalizm şəraitində multikulturalizmin diskursiv əsaslarına baxış. “Multikulturalizm” ədəbi-bədii, elmi-publisistik jurnalın 2 (14), 2019-cu il, aprel-may-iyun nömrəsi, s. 57-62 20. Müasir dövr liberalizm şəraitində multikulturalizmin diskursiv əsaslarına baxış. AMEA Fəlsəfə İnstitutu “Müasir fəlsəfə problemləri” şöbəsinin nəşr etdiyi “Milli fəlsəfə” adlı toplu, 2019, s. 711-726 21. Orta əsrlər müsəlman şərqində Əbu Nəsr əl-Fərabinin Aristotel “poetika”sına münasibəti. Dövlət və din, ictimai fikir toplusu №04(63), 2019, s.59-68 22. Şərqşünaslığın baxış və dəyərlərini formalaşdırılmış bəzi mifologemlərə münasibət. Dövlət və din, ictimai fikir toplusu №03(66), 2020, s.41-55 23. Orta əsrlər müsəlman şərqində Əbu Nəsr əl-Fərabinin Aristotel “poetika”sına münasibəti. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu Elmi əsərlər, beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal, №1/34, 2020, s.65-74 24. Şərqşünaslıq baxış və dəyərlərini formalaşdırmış bəzi mifologemlərə münasibət. Etika, Estetika, Aksiologiya: Epistemoloji problemlər, B., AfPoliqrAf, 2020, s.176-201 25. Vətən müharibəsi qənimətlərində Azərbaycan həqiqətlərinə baxış. Azərbaycanın strateji hədəfləri və Cənubi Qafqazda yeni reallıqlar. B., “Bilgi”, 2021, s.195-202 26. II Qarabağ-Vətən müharibəsi qənimətlərində Azərbaycan həqiqətlərinə baxış. Cənubi Qafqazda ərazi -sərhəd problemləri: Qars müqaviləsindən Şuşa bəyannaməsinə Respublika Elmi Konfransı, 23 sentyabr 2021, s.55-56 27. Görkəmli şərqşünas Mirzə Kazımbəyin “Bab və babilər” əsərində şiəliyə münasibətin müqayisəli təhlili. “Mirzə Kazımbəy -220” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfransın tezisləri. Bakı, “Elm”, 2022, s.56-58 28. Əbdülbaqi Gölpınarlı. Təsəvvüfə dair 100 sual (müxtəsər tərcümə, qeyd və şərhlər Radif Heybət oğlu Mustafayevindir), Bakı, “Elm və təhsil”, 2022, 180s. |
Azərbaycan Turizm İnstitutu (Universiteti): 3 il; Azərbaycan Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası: 2012-2021; Bakı Dövlət Universiteti: 2012-ci ildən; Dillər Universitetinin SABAH qrupları: 2014-2015; Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Akademiyası: 2014-2019; Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti: 2021; Azərbaycan Respublikası Polis Akademiyası: 2022; Qərbi Kaspi Universiteti: 2023-dən. |
- Qeyri-hökümət təşkilatı olan Sosial və Psixoloji Tədqiqatlar Mərkəzinin həyata keçirdiyi layihələrdə koordinator - Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin fəaliyyətində yaxından iştirak etmək |
1.BMT-nin Gənc könüllülər proqramında iştiraka görə sertifikat 2. Gənc filosof məktbində iştiraka görə Rusiya Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə İnstitutunun sertifikatı 3. Ukrayna və Azərbaycan münasibətlərinin inkişafının elm və təhsil sahəsində məhsuldar əməkdaşlığa görə Qramota 4.Sabah Qrupları müəllimləri üçün ADA-da təşkil olunmuş “Müasir müəllimin fərdi işçi planının (Syllabus) tərtibi” təlimində iştiraka görə sertifikat 5. “Multikulturalizmə giriş” və “Azərbaycan multikulturalizmi” proqramları əsasında təlimi müvəffəqiyyətlə başa vurduğuna görə Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi tərəfindən sertifikat 6. 23-24 may 2018-ci il tarixlərində Bakıda keçirilən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Qafqazda dövlətlərarası münasibətlər: 100 il əvvəl və müasir dövr” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransda iştiraka görə AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutu tərəfindən sertifikat 7. 14-15 noyabr 2018-ci il tarixlərində “Xalqları qovuşduran Xəyyam sözü” Beynəlxalq konfransda iştiraka görə AMEA Nizami adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyi tərəfindən sertifikat 8. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 24 dekabr tarixli 2358 nömrəli Sərəncamı ilə “Cəbrayılın azad olunmasına görə” medalı 9. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 25 dekabr tarixli 2362 nömrəli Sərəncamı ilə “Füzulinin azad olunmasına görə” medalı 10. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 29 dekabr tarixli 2373 nömrəli Sərəncamı ilə “Laçının azad olunmasına görə” medalı 11. Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Fərmanına əsasən 2022-ci il yanvar ayından II Qarabağ – Vətən müharibəsi veteranı və Prezident təqaüdçüsü; 12. Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2022-ci il 21 aprel tarixli 250s nömrəli Sərəncamı ilə “Vətən müharibəsi iştirakçısı medalı” |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutu, AZ1073, Bakı ş., H.Cavid pr., 115 | |

| Место рождения | Азербайджанское Республика Ленкоранский район село Кенармешы | |
090003 (7210.01) История философии Проблема социального и правового равенство человека в средневековом мусульманском Востоке |
более 60, 2 монографии
4 статьи
-Комплексное исследование проблемы социального и правового равенства человека в средневековом мусульманском Востоке -Сравнительный анализ в исследовании проблемы секулярности в реалиях Запада и Востока - Исследование методологических подходов средневековой азербайджанской философской мысли в исследованиях XIX-XX веков |
1. Проблема равенства в средневековом мусульманском Востоке. Баку, Текнур, 2010, 160 с. 2. О взаимоотношениях религиозных, философских и научных мировоззрений. Государственный Комитет по делам религиозных учереждений Азербайджанской Республики. «Государство и религия», январь-февраль, Баку, 2010, 1(15), с.80-88 3.Секулярность идеологии в современном Азербайджане, или же взгляд на секулярные основы идеологии азербайджанства. Национальные стратегии, идеологии и международные отношения: история, теория и современные практики. Баку, Наука, 2012, с.427-435 4. Появление и этапы развития секуляризма на Западе. Актуальные проблемы религиоведения и культуры на современном этапе, (III выпуск), Баку, Текнур, 2014, с.203-222 5. «Космическое будущее» или очередная армянская утопическая выдумка. Геостратегческий, обшественно-политический, научно-популярный журнал №04(22), июль-август, 2014, с.68-71 6. Опыт правового урегулирования государственно-религиозных отношений. Геостратегический, обшественно-политический, научно-популярный журнал №01(25), январь-февраль, 2015, с.40-44 7. Идеология и религия. Государство и религия, сборник общественной мысли, №2(31), февраль, 2015, с.70-75 8.Неосекулярные основы урегулирования государственно-религиозных отнощений. Исламское просвещение и современный период. Материалы международной научной конфренции, Баку, 16-17 апрель, 2015, с.425-427 9. Появления и развитие процесса секуляризации в мусульманском Востоке в XIX-XX вв. Государство и религия, сборник общественной мысли, №3(44), май-июнь, 2016, с.85-96 10. Динамика регресса процесса секуляризации и отношение к секуляризму в мусульманском Востоке в XX в.. Научный сборник факультета Теологии Бакинского Государственного Университета 11. Религия в современной Азербайджанской Республике. Религия и общество (Religione e società) № 84, январь-апрель, Флоренсия, Италя, 2016, p.41-46 12.Отношение к проблеме секулярности в мусульманском Востоке. Международная научная конфренция, посвященная памяти академика, Героя Советского Союза - Зия Мусаевича Буньядова по теме «Актуальные проблемы современного востоковедения» («Чтения Зия Бунятова»), 16-17 октября 2017 года, Баку, 2017, с.116. 13. Основы человеческого развития» (программа для подготовки бакалавров) Академия Государственного Управления при Президенте Азербайджанской Республики, Кафедра Философии и социальной психологии, Баку, 2017, 20 с 14.Роль традиционной религиозности в ликвидировании религиозного радикализма и о вопросе запечатления ее в законодательстве. Радикальные религиозные секты в современном Азербайджане и актуальное проблемы борьбы с ними, Баку, 2017, с.57-68 15.Философия национализма Маммед-Эмина Расулзаде. Философия истории: ретроспектива и перспектива, Баку, изд. «Азербайджан», 2018, с. 372-380 16. Маммед-Эмин Расулзаде и идея национального единства. Материалы республиканской конференции, посвященной 100 -летнему юбилею Азербайджанской Демократической Республики под названием «Азербайджанская Демократическая Республика- знаменательная страница нашей истории», Баку, изд.«Муаллим», 2018, с.83-92 17. Новый взгляд на мировоззрение ученика Омара Хайяма, азербайджанца Айналгудата Миянаджи. Материалы международной конфренции «Слова Хайяма, объединяющие народы», Баку, изд. «Наука и образование», 2018, с.201-203 18. Обзор идейно-политических и философских аспектов хуруфизма на средневековом мусульманском Востоке. «Исламская цивилизация на Кавказе». Сборник тезисов Второго международного симпозиума, 11-12 июля 2019 г., стр. 189-191. 19. Обзор дискурсивных оснований мультикультурализма в условиях современного либерализма. № 2 (14), 2019 г., апрель-май-июнь номер литературно-художественного, научно-публицистического журнала «Мультикультурализм», с. 57-62 20. Обзор дискурсивных оснований мультикультурализма в условиях современного либерализма. Сборник под названием «Национальная философия», изданный Отделом «Современных философских проблем» Института философии НАНА, 2019, с. 711-726 21. Отношение Абу Насра аль-Фараби к «поэтике» Аристотеля на средневековом мусульманском Востоке. Государство и религия, Сборник общественного мнения № 04(63), 2019 г., стр. 59-68 22. Отношение к некоторым мифологемам, сформировавшим взгляды и ценности востоковедения. Государство и религия, Сборник общественного мнения № 03(66), 2020 г., стр. 41-55 23. Отношение Абу Насра аль-Фараби к «поэтике» Аристотеля на средневековом мусульманском Востоке. Институт философии и социологии Национальной академии наук Азербайджана Научные труды, международный научно-теоретический журнал, №1/34, 2020, стр.65-74 24. Отношение к некоторым мифологемам, сформировавшим взгляды и ценности востоковедения. Этика, Эстетика, Аксиология: эпистемологические проблемы, Б., АфПолигрАф, 2020, с.176-201 25. Обзор фактов Азербайджана в трофеях Отечественной войны. Стратегические цели Азербайджана и новые реалии на Южном Кавказе. Б., «Знание», 2021, стр. 195-202 26. Обзор азербайджанских реалий в трофеях Второй карабахско-Отечественной войны. Территориально-пограничные проблемы на Южном Кавказе: от Карского соглашения до Шушинской декларации Республиканская научная конференция, 23 сентября 2021 г., с.55-56 27. Сравнительный анализ отношения к шиизму в произведении «Баб и бабиди» видного востоковеда Мирзы Казым бека. Тезисы докладов Международной научной конференции «Мирза Казым бек-220». Баку, «Наука», 2022, стр. 56-58. 28. Абдулбаги Голпынарлы. 100 вопросов по суфизму (краткий перевод, примечания и комментарии Радифа Гейбат оглу Мустафаева), Баку, «Наука и образование», 2022, 180 с. |
Азербайджанский Институт Туризма (Университет): 3 года; Академия государственного управления при Президенте Азербайджана: 2012-2021 годы; Бакинский Государственный Университет: с 2012 года; Группы SABAH Университета Языков: 2014-2015 гг.; Государственная Таможенная Академия Азербайджанской Республики: 2014-2019 гг.; Азербайджанский Государственный Университет Нефти и Промышленности: 2021; Полицейская Академия Азербайджанской Республики: 2022 год; Западно-Каспийский Университет: с 2023 г. |
- Координатор по проектам НПО Центра социальных и психологических исследований - Принимал участие в деятельности Международного Бакинского Центра Мультикультурализма |
1. Сертификат ООН за участие в программе молодых добровольцев 2. Сертификат Института философии РАН за участие в Школе молодого философа 3. Грамота за плодотворное сотрудничество в области науки и образовании Украины и Азербайджана 4.Сертификат за участие в тренинге «Составление индивидуального рабочего плана (Силлабуса) современного преподавателя», организуемая АДА для преподавателей группы Сабах. 5.Сертификат Международного Бакинского Центра Мултикультурализма за успешное завершение тренинга на основе программ «Введение в мультикультурализм» и «Азербайджанский мультикультурализм» 6. Сертификат Института Кавказоведения НАНА за участие в работе международной конференции 23-24 мая 2018 года, посвященная 100 -летному юбилею Азербайджанской Демократической Республики под названием «Межгосударственные отношения на Кавказе: 100 лет тому назад и современный период» 7.Сертификат Национального Азербайджанского Литературного Музея имени Низами НАНА за участие 14-15 ноября 2018 года в международной конфренции под названием « Слова Хайяма, объединяющие народы» 8. Медаль «За освобождение Джабраила» Указом Президента Азербайджанской Республики № 2358 от 24 декабря 2020 года. 9. Медаль «За освобождение Физули» Указом Президента Азербайджанской Республики № 2362 от 25 декабря 2020 года. 10. Медаль «За освобождение Лачина» Указом № 2373 Президента Азербайджанской Республики от 29 декабря 2020 года. 11. Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики с января 2022 года ветеран Второй Карабахско-Отечественной войны и Президентский пенсионер; 12. «Медаль участника Отечественной войны» Приказом № 250с Кабинета Министров Азербайджанской Республики от 21 апреля 2022 года. |