| Təvəllüdü | 19.09.1976 | |
23.00.01 Siyasətin nəzəriyyəsi, siyasi elmin tarixi və metodologiyası Azərbaycan diasporu müasir beynəlxalq münasibətlər sistemində |
110 15 2 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında “Elmin İnkişafı Fondu”nun maliyyə dəstəyi ilə AMEA-nın Fəlsəfə, Sosiologiya və Hüquq İnstitutu və “Şərq fəlsəfəsi problemləri” jurnalının redaksiya heyətinin “İSLAM MƏDƏNİ BÖLGƏSİ FƏLSƏFƏ TARİXİNİN DÜNYA FƏLSƏFƏ TARİXİNDƏ YERİ VƏ ROLUNUN ELMİ DƏYƏRLƏNDİRİLMƏSİ” adlı birgə layihədə çalışmış
Azərbaycanda Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin nəşri olan “Azərbaycanda araşdırma və beyin mərkəzli” adlı kitabda təsisçisi olduğum “Diaspor və Lobbi” Elmi Araşdırmalar Mərkəzi və mənim haqqımda geniş yazı verilib. Bakı, 2013, S.195-197 |
| Elmi əsərlərinin adları | 1.“Beynəlxalq münasibətlərdə diasporların rolu” - Bakı: Nurlan, 2001, 150c.- Elmi redaktoru: Mirzə Ənsərli “Diaspor və Lobbi Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin Prezidenti”
2.“Dünya diasporları” - Bakı: Qismət, 2005,349 c-Məsləhətçilər: Akademik Mahmud Kərimov, Dünya Azərbaycanlılarının Əlaqələndirmə Şurasının sədri, AMEA-nın Prezidenti, və professor Qulamrza Səbri Təbrizi Böyük Britaniyanın Edinburq Universiteti 3.“Diaspor: İzahlı Sözlük və Məlumat Kitabı” Bakı: Yazıçı, 2007, 308 s. Məsləhətçilər: Akademik Mahmud Kərimov, Dünya Azərbaycanlılarının Əlaqələndirmə Şurasının sədri, AMEA-nın Prezidenti, və Nazim İbrahimov, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri 4.“Türkdilli Xalqların Diasporları” Bakı, “Adiloğlu” 2009, 296 s. Məsləhətçilər: Akademik Mahmud Kərimov, Dünya Azərbaycanlılarının Əlaqələndirmə Şurasının sədri, AMEA-nın Prezidenti, və Nazim İbrahimov, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri 5.“Praksis” Sosial İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi və Counterpart Beynəlxalq humanitar təşkilatı. “Bələdiyyələr üçün təlim modulu” . Tərtibçi. 38 səh. Bakı-2007 6.“Azərbaycan diasporu-ensklopedik məlumatlar toplusu” Bakı, “Səs-2012 MMC” 2012, 654s.-Həmmüəllif , Məsləhətçi: akademik Ramiz Mehdiyev 7.“Beynəlxalq münasibətlər prosesində Azərbaycan diasporu və soyqırım”, Bakı, “Avropa” nəşriyyatı, 2014, 156s. məsləhətçi, fəlsəfə elmləri doktoru Rəna Mirzəzadə 8."Qarabağ-Diaspor, Soyqrım və Terror", Bakı, Avropa nəşriyyatı, 2015, 450 səhifə. 9.“Xocalı soyqırımı beynəlxalq cinayət kimi” BakıAvropa nəşriyyatı, 2015, 150s. 10.“Beyin axını” və Azərbaycan: elmi-sosioloji təhlil. “ “Elm və təhsil”, 2016, 116 s. 11.Zaur Bilal oğlu Əliyev “Şuşa, Schuscha, Шуша, Shusha, Choucha” “Şuşa, Schuscha, Шуша, Shusha,Choucha” Bakı 2017. 94 s 12.Zaur Bilal oğlu Əliyev “31 mart, март, march” ,Bakı, Avropa nəşriyyatı, 2017, 116 s 13.Zaur Bilal oğlu Əliyev ―”Ağdam. Məhv edilmiş şəhərin tarixi” Bakı 2017. 112 səh. 14.Zaur Əliyev ―” “İrəvan-100”. Bakı. 2018, Avropa nəşr evi, 168s 15.Zaur Bilal oğlu Əliyev. “Xocalı” (Azərbaycan, Rus, Alman, Fransız, İngilis və Ərəb dillərində ) Türkiyə, "Lambert Academic Publishing" şirkəti, 2019, 109s. 16.Əliyev Z. B. Erməni kilsəsi və terror. Erməni tarixindən Ermənistan dövlətinə qədər, Bakı, 2019, 226 s |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. Dünya Azərbaycanlıları Konqresinin üzvü
2. Amerika Təhsilli Məzunlar Birliyinin üzvü |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Azərbaycan Turizm İnstitutunun baş müəllimi,
Azərbaycan Universitetinin müəllimi |
| Təltif və mükafatları | Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü, Abel Məhərrəmovun “Dünya diasporları” adlı kitabla bağlı olaraq təşəkkürü
AMEA-nın həqiqi üzvü, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Budaq Budaqovun elmi fəaliyyətilə bağlı olaraq xüsusi təşəkkürü Amerika Birləşmiş Ştatlarının paytaxtı Vaşinqtonda iyun 10-iyul 1, 2009-cu il tarixində “Nəqliyyat Təhlükəsizliyi” mövzusunda mübadilə proqramının sertifikatı “Gənc siyasətçilər türkdilli dövlətlərin siyasi əlaqələrinin perspektivləri haqqında” məqalə ilə Heydər Əliyev Mərkəzinin Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin 90 illik yubileyi ilə əlaqədar keçirdiyi “Azərbaycanımla fəxr edirəm” adlı yazı müsabiqəsinin qaliblərindən biri. |

| Место рождения | Азербайджанская Республика, Агдам | |
23.00.01 Теория политики, история и методология политической науки Азербайджанская диаспора в современной системе международных отношений |
110 15 2 |
Работал при финансовой поддержке "Фонд Развития Науки" При Президенте Азербайджана совместном проекте Института Философии, Социологии и Права НАНА и "проблемы Восточной философии" редакционной коллегии журнала по "Истории философии место в истории философии исламского культурного регион мира и научная оценка роли"В Азербайджане Центра Стратегических Исследований, изданный " В Азербайджане исследования мозга и центрового" в книге под названием учредителем которого я являюсь, "Диаспоры и Лобби" Центр Научных Исследований и обо мне была статья. Баку, 2013, S.195-197. |
| Названия научных работ | 1. "Роль диаспор в международных отношениях" - Баку: Нурлан, 150c, 2001
2. "Мировой диаспоры" - Баку: Гисмет, 2005,349 c 3. "Диаспоры: Толковый Словарь и Справочник" Баку: Писатель, 2007, 308 стр. 4. "Диаспоры тюркоязычных Народов" "Адилоглу" Баку, 2009, 296 с. 5. "Муниципалитеты модуль для обучения". Составитель. 38 стр. Бакуı-2007 6. "Азербайджанская диаспора-Сборник энциклопедический ", Баку, 2012, 654с.- "Səs-2012 ООО" 7. "Азербайджанская диаспоры в процессе международных отношений и геноцид", Баку, издательство, 2014, 156s "Европы" 8. "Qarabağ-Diaspor, Soyqrım və Terror", Баку, Изд-во "Европа", 2015, .450с . 9. “Xocalı soyqırımı beynəlxalq cinayət kimi” Баку, Изд-во "Европа", 2015, 150с. 10.Поток головного мозга и Азербайджан: научно-социологический анализ. Типография «Элм и Тахсил», 2016, 116с. 11. Заур Билал оглы Алиев “Şuşa, Schuscha, Шуша, Shusha, Choucha” . Баку, 2017, 94 с. 12. Заур Билал оглы Алиев "31 марта". Баку, Изд-во "Европа", 2017 116 с. 13. Заур Билал оглы Алиев. Агдам. История разрушенного города. Баку, 2017, 112 с. 14. Заур Билал оглы Алиев. Эривань - 100. Баку, Изд-во "Европа", 2018 168 с. 15. Заур Билал оглы Алиев. «Ходжалы» (на азербайджанском, русском, немецком, французском, английском и арабском языках). Турция "Lambert Academic Publishing" Company, 2019, 109с. 16. Заур Билал оглы Алиев. Армянская церковь и террор. От истории Армении к армянскому государству, Баку, 2019, 226 с. |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | 1. Член Конгресса Азербайджанцев мира
2. Член Объединения Выпускники С американским Образованием |
Старший преподаватель азербайджанского Института Туризма, Председатель предметной комиссии по международным отношениям Преподаватель Азербайджанского Университета |
-Ректор Бакинского Государственного Университета, ЧЛЕН-корреспондент НАНА Абель Магеррамов, в благодарность в связи с книгой под названием "Диаспоры Мира" -Действительный член НАНА, директор Института Географии, академик Будаг Будагов научной деятельностью в особую благодарность - В столице Соединенных Штатов америки Вашингтоне 10- июль 1 июня, 2009 год в истории "Транспорта на тему Безопасность" программы обмена сертификат "Молодые политики тюркоязычных государств о перспективах политических связей" Центра Гейдара Алиева, общенационального лидера Азербайджанского народа Гейдара Алиева в связи с юбилеем "Моим Азербайджаном горжусь тем, что" являюсь одним из победителей конкурса |
| Основное место работы и адрес | Институт истории науки НАНА, AZ1143, пр. Г.Джавида., 115, 2-ой этаж | |