Təvəllüdü 10.06.1982
1. Hüseyn Kürdoğlu bayatılarında folklor motivləri Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər, XXIII kitab. Bakı, 2007, s. 184-190.
2. Hüseyn Kürdoğlu yaradıcılığında şifahi xalq ədəbiyyatından və klassik irsdən istifadə məsələləri Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər, XXVI kitab. Bakı, 2007, s. 129-135.
3. Hüseyn Kürdoğlu bayatılarında folklor motivləri Elmi axtarışlar, Folklorşünaslıq: Filologiya, Fəlsəfə, Tarix, İncəsənət və Nəzəriyyə aspektləri. Bakı, 04-2008, №2, s. 123-128.
4. Hüseyn Kürdoğlu yaradıcılığında dağ motivləri Filologiya məsələləri. Bakı, 2008, №8. s. 329-337.
5. Hüseyn Kürdoğlu poeziyasında folklor motivləri Yol bilim kültür araşdırma dergisi. Türkiyə, Eylül-Ekim 2009, sayı 30, s. 317-324.
6. Müasir Azərbaycan poeziyasında xalq adət-ənənələrinin, mərasimlərinin təsviri və vəsfi Kültür evreni Türkiyə, Ankara, 28 aralık 2009, sayı 1, s. 362-366.
7. Благожелания и проклятия в творчестве Гусейна Курдоглы Ученые записки Таврического Национального Университета имени В.И. Вернадского. Научный журнал. Серия «Филология. Социальные коммуникации». Том 26 (65). № 1, ч. 1. Симферополь, 2013, s. 339-344.
8. Müasir Azərbaycan poeziyasında folklor motivləri (H.Kürdoğlunun yaradıcılığı əsasında) (Monoqrafiya) Bakı, “Elm və təhsil”, 2015, 168 səh.
9. Müasir Azərbaycan poeziyasında yas mərasimləri və ağılardan istifadə motivləri Naxçıvan Dövlət Universitetinin elmi əsərləri (Humanitar elmlər seriyası). Naxçıvan: 2010, №2/33 s. 123-126.
10. Şifahi xalq ədəbiyyatının tədrisi prosesində folklor nümunələrindən istifadə “Azərbaycan təhsili yeni inkişaf mərhələsində” mövzusunda elmi-praktik konfransının materialları. Bakı, 2010, s. 183-186.
11. Müasir Azərbaycan poeziyasında dastan poetik sistemi Ortaq türk keçmişindən ortaq türk gələcəyinə VI uluslararası folklor konfransı. Türk epik ənənəsində dastan. Bakı, 25-26 noyabr 2010 s. 142-146.
12. Şərurda toy mərasimi “Dədə Qorqud” elmi ədəbi toplu, IV. Bakı 2011. s. 110-117.
13. Məmməd Araz yaradıcılığında qurd obrazı Kaspi qəzeti, 002 (3096), 9 yanvar 2014-cü il, s. 14.
14. Şərurda İlaxır çərşənbə adətləri Kaspi qəzeti, 045 (3139) 14 mart 2014-cü il, s. 6.
15. Ахыр чершенбе. Обычаи последнего предпраздничного вторника в Шаруре Каспiй, № 20 (85), 18 марта 2014 Вторник, c. 8.
16. Şərurda Novruz mərasimləri Kredo qəzeti, № 13 (768), 29 mart 2014-cü il s. 10.
17. Folklor və yazılı ədəbiyyatda “Xızır” mifik obrazı Azərbaycanşünaslığın aktual problemləri. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr olunmuş V Beynəlxalq elmi konfransın materialları. 05-07 may 2014-cü il. Bakı, “Mütərcim”, 2014, s. 634-637.
18. Şərurda toy mərasimləri Kaspi qəzeti, № 161 (3256), 2 oktyabr 2014-cü il, s. 15.
19. Naxçıvanda Qurban bayramı mərasimi Kaspi qəzeti, 163(3258), 4-6 oktyabr 2014-cü il s. 7.
20. Naxçıvanda tarixən icra edilmiş xalq oyunları və yallılar “Ümumtürk kontekstində Qarabağ xalq oyunları və meydan tamaşaları” mövzusunda beynəlxalq elmi konfransın materialları, Tərtər şəhəri, 14 noyabr 2014-cü il. s. 146-160.
21. Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığında hikmətli kəlamlar və aforizmlər Kaspi qəzeti, 136 (3450), 31 iyul 2015-ci il, s. 7.
22. Dilimiz mənəvi sərvətimizdir Kaspi qəzeti, 142 (3456) 04 sentyabr 2015-ci il, s. 12.
23. Naxçıvanın tacı. İstər Qafqaz, Yaxın və Orta Şərq, istərsə də Avropada Naxçıvan yallıların vətəni kimi tanınıb (I hissə) Kaspi qəzeti, 149 (3463) 15 sentyabr 2015-ci il, s. 7.
24. Naxçıvanın tacı. İstər Qafqaz, Yaxın və Orta Şərq, istərsə də Avropada Naxçıvan yallıların vətəni kimi tanınıb (II hissə) Kaspi qəzeti, 151 (3465), 17 sentyabr 2015-ci il, s. 10.
25. Milli-mənəvi dəyərlər xəzinəsi-Kitabi-Dədə Qorqud “Epos və etnos” Beynəlxalq Elmi Konfransın materialları. Bakı, “Elm və təhsil”, 2016, s. 135-139.
26. “Naxçıvanda Xıdır Nəbi mərasimi” Kaspi qəzeti, 024 (3557), 12 fevral 2016-cı il, s. 6.
27. Çillələr haqqında bilmədiklərimiz Kaspi qəzeti, 033 (3566), 25 fevral 2016-cı il, s. 15.
28. “Qədim inanclar və müasir tibb” Kaspi qəzeti, 046 (3779), 16 mart 2016-cı il, s. 13.
29. Azərbaycan mərasim folklorunun regional xüsusiyyətləri: Qurban bayramı (Naxçıvandan toplanmış örnəklər əsasında) Ulu öndərin anadan olmasına həsr olunmuş “Ulu öndər Heydər Əliyev irsində multikultural və tolerant dəyərlər” beynəlxalq elmi konfransın materialları. Bakı, 3-5 may 2016-cı il II hissə. Bakı: “Mütərcim”, 2016, s. 401-403.
30. İlk çərşənbə, əzəl çərşənbə, gözəl çərşənbə-Su çərşənbəsi Kaspi qəzeti, 032 (3783), 21 fevral 2017-cı il, s. 15.
31. Hava çərşənbəsi-Yel çərşənbəsi Kaspi qəzeti, 042 (3793), 07 mart 2017-cı il, s. 15.
32. İlaxır çərşənbə-Torpaq çərşənbəsi Kaspi qəzeti, 046 (3797), 14 mart 2017-cı il, s. 15.
33. Yeni günün bayramı Kaspi qəzeti, 050 (3801), 18 mart 2017-cı il, s. 6.
34. Qurd obrazı Folklor və yazılı əbəbiyyat. Bakı, ”Nurlan”, 2017, s. 224. 35. Evin bəzəyi olan qızlar Kaspi qəzeti, 139 (3889), 5-11 avqust 2017-cı il, s. 7.
36. Azərbaycanda yaşayan azsaylı xalqların toy mərasimləri “Azərbaycan folkloru və milli mədəni müxtəliflik” Beynəlxalq elmi–praktiki konfransın materialları, Zaqatala, 19-20 may 2016-cı il. Bakı, “Mütərcim”, s. 72-75.
37. Koroğluşünaslıqda yeni addım Kaspi qəzeti, 152 (3902), 19 sentyabr 2017-cı il, s. 15.
38. M.H.Təhmasib: Aşıq Ələsgər yaradıcılığına yeni baxış. “Görkəmli Azərbaycan folklorşünası Məmmədhüseyn Təhmasib” mövzusunda Elmi Konfransın materialları. Bakı, “Elm və təhsil”, 2017, s. 126-134.
39. Molla Pənah Vaqif yaradıcılığında atalar sözləri və məsəllər “Molla Pənah Vaqif və folklor” mövzusunda konfransın materialları. Bakı, 21 iyun 2017-ci il, Elm və təhsil, 2017, s. 126-134.
40. İslam həmrəyliyi, Qarabağ və dünyada sülh “İslam həmrəyliyi və Qarabağ” Elmi Praktik konfransının materialları. Bakı, 25 oktyabr 2017-ci il.
41. Xalqımızın qonaq qarşılama mədəniyyəti Kaspi qəzeti, 191 (3941), 14 noyabr 2017-cı il, s. 15.
42. Qədim el adəti-elçilik Kaspi qəzeti, 197 (3947), 22 noyabr 2017-cı il, s. 15.
43. Aprel döyüşləri Azərbaycan ordusunun şanlı qələbəsidir “Aprel döyüşləri şanlı tariximizdir” mövzusunda konfransın materialları. Bakı, 28 noyabr 2017-ci il, s. 2-9.
44. İslam həmrəyliyi və dünyada sülh Elm və İnnovativ Texnologiyalar beynəlxalq elmi araşdırmalar jurnalı. “İslam Həmrəyliyi – Azərbaycan nümunəsi ” mövzusu istiqamətində həyata keçirilən müsabiqənin materiallar toplusu. Bakı, 2017, s. 259-262.
45. 26 illik həsrətin sonu-Günnüt Kaspi qəzeti, 104 (3479), 12 iyun 2018-cı il, s. 11. 46. Şəhidlik elə bir zirvədir ki... Kaspi qəzeti, 104 (3479), 15- 17 sentyabr 2018-cı il, s. 8.
47. Nuhun məskəni, cahanın nəqşi-Naxçıvan Şərq qapısı qəzeti, Sayı:164 (23.075), 1 sentyabr 2018-ci il, s. 3. 48. Alma sənin, heyva da sənin, nar mənim Kaspi qəzeti, 208 (3581), 05 dekabr 2018-ci il, s. 15.
49. Cəfər Cabbarlının Cümhuriyyət dövrü yaradıcılığı və folklor Azərbaycan Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan “Folklor milli kimlik kontekstində” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfransın materialları. Bakı “Elm və təhsil” 2018, s. 63-67.
50. Naxçıvanda qış mərasimləri: çillələr və Xıdır Nəbi. Azərbaycan Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş “Folklor və dövlətçilik” mövzusunda III Respublika Elmi Konfransının materialları. Bakı “Elm və təhsil”, 2019, s. 154-162.
51. İsmayıl Şıxlının “Dəli Kür” romanında və “Dəli Kür” filmində Novruz adət-ənənələri Qazax Müəllimlər Seminariyasının 100 illiyinə həsr olunan “Azərbaycan elminin və təhsilinin müasir problemləri” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfransın materialları. Bakı, “Zərdabi Nəşr” MMC, 2019, s. 329-333.
52. Müasir Naxçıvanın uğurları ilə fəxr edir, qürurlanırıq Nuh Yurdu qəzeti, 38 (802), 9 oktyabr 2019-cu il, s. 2.
53. Nəsimi yaradıcılığında folklor örnəkləri. “İmadəddin Nəsimi və folklor” mövzusunda Respublika Elmi-praktik konfransının materialları. Bakı, “Elm və təhsil” 2019, s. 128-137.
54. Xalq təbabətində nar “Azərbaycan narının multidissiplinar funksiyası” adlı Beynəlxalq Elmi Konfrans. Azərbaycan, Göyçay rayonu. Bakı, “Elm və Təhsil”, 2020, s. 60-67.
55. Novruz – mərasim, ayin, ritual və adət-ənənələr “Elm və həyat”. Elmi-populyar jurnal. № 1. Bakı, “Elm”, 2021, s. 31-32.
56. Qəhrəman komandir Elm qəzeti, 38 (1300), 5 noyabr 2021-ci il, s. 10.
57. Aşıq Şəmşir yaradıcılığında xalq hikməti Aşıq Şəmşir və Səməd Vurğunun xatirəsinə həsr edilmiş “Aşıq sənəti və yazılı ədəbiyyat” mövzusunda Beynəlxalq Elmi konfrans. Qazax şəhəri, 13 may 2022-ci il.
58. Qarabağ zəfəri, Şuşanı azad edən qəhrəmanlar 3rd Karabag International Congress of Modern Studies in Social and Humanities held on June 7-10, 2022 / Karabagh, Azerbaijan Institute of the Caucasus Studies, Azerbaijan National Academy of Sciences.
59. Hüseyn Cavid və xalq yaradıcılığı “Hüseyn Cavid və mifoloji düşüncə” mövzusunda Respublika Elmi Konfransı. 15 noyabr 2022-ci il. s. 54-62. (http://www.folklor.az/arasdirmalar/Huseyn%20Cavid%20konfrans%20materiallari.pdf)
60. Mirzə Fətəli Axundzadə yaradıcılığında xalq hikməti “Mirzə Fətəli Axundzadə yaradıcılığında folklor motivləri və mifologizm” mövzusunda Respublika Elmi Konfransı. 22 noyabr 2022-ci il. s. 50-59. (http://www.folklor.az/arasdirmalar/Mirze%20Feteli%20Axundzade%20yaradiciliginda%20.pdf)
61. Qisas 44 (Kitab) Bakı, “Savad”, 2022, 220 s.
62. Cəlal Qasımov – Şahidlər və Şəhidlər Cəlal Qasımov- həyatını milli yaddaşın oyanışına həsr etmiş alim. Bakı, Elm və təhsil, 2023, s. 219-228.
63. Heydər Əliyev və Novruz bayramı Heydər Əliyev və Azərbaycan xalq mədəniyyəti. “Heydər Əliyev və Azərbaycan xalq mədəniyyəti” mövzusunda respublika elmi konfransının materialları. Bakı, Elm və təhsil, 2023, s. 137-143.
64. Qasım bəy Zakir professor Kamran Məmmədovun tədqiqatinda “Kamran Məmmədov – 100. Şifahi və yazılı ədəbiyyatın tədqiqatçısı” mövzusunda elmi konfransın materialları. Bakı, Elm və təhsil, 2023, s. 68-76.
65. Firidun bəy Köçərli yaradıcılığında folklor Firidun bəy Köçərli və Qarabağ ədəbi-mədəni mühiti. “Firidun bəy Köçərli və Qarabağ ədəbi-mədəni mühiti” mövzusunda keçirilmiş elmi konfransın materialları. Bakı, “Elm və təhsil”, 2023, s. 368-378.
66. Geçmişten Günümüze Azerbaycan Düğünleri Türk Dünyası Halkbilimi I Cilt. Türkiye-Kazakistan-Azerbaycan. Hazırlayan: Dr Halil Çetin. Ankara-2024, s. 654-670.
67. Nizami Gəncəvi və xalq hikməti “Dədə Qorqud” Elmi ədəbi toplu. III (82). Bakı. s. 164-173.
68. Nizami Gəncəvi yaradıcılığında toy və yas mərasimlərinin təsviri “Dədə Qorqud”. Elmi ədəbi toplu. IV (83). Bakı. s. 120-128.
69. Füzuli yaradıcılığında folklor Məhəmməd Füzuli və Şərq folkloru. Bakı, 2024, s. 196-206.
70. Azərbaycan-İraq-Türkman folklorunda ortaq xüsusiyyətlər İraq-türkman folkloru və ədəbiyyatı. Bakı, “Elm və təhsil”, 2024, s. 239-247.
71. Nizami Gəncəvi yaradıcılığında atalar sözləri “Dədə Qorqud”. Elmi ədəbi toplu. Bakı 2024-1. N 84. s. 97-103.
72. Nizami Gəncəvi yaradıcılığında qarğış, inanc, rəvayət “Dədə Qorqud”. Elmi ədəbi toplu. Bakı 2024-3. N 86. s. 98-103.
73. Güney Azərbaycan ədəbiyyatında Novruz mərasimləri Folklor və mənəvi bütövlük: Güney Azərbaycanın folklor irsi. Bakı, “Elm və təhsil”, 2023, s. 351-360.
74. Qərbi Azərbaycanın adət-ənənələri “Qərbi Azərbaycana Qayıdış” Festival/Konqres 21-22 iyun 2024-cü il Zəngəzur Milli Parkı (Batabat) / Naxçıvan Dövlət Universiteti (çapdadır).
75. Naxçıvanın qədim məişət əşyaları “Naxçıvan milli-mənəvi dəyərlər kontekstində” mövzusunda respublika elmi konfransı. Bakı şəhəri, 10 oktyabr 2024-cü il. s. 109-119.
76. Qərbi Azərbaycan: Folklor da bir tarixdir Azərbaycan şifahi xalq ədəbiyyatına dair tədqiqlər. Elmi-ədəbi toplu, 2024/2 (62). Bakı, “Elm və təhsil”, 2024, s. 52-58.
Təltif və mükafatları 10-dan çox beynəlxalq elmi konfrans sertifikatı
Əsas iş yeri və ünvanı AMEA Folklor İnstitutu, AZ1001, Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., İçərişəhər, 8-ci Kiçik qala, 31

Azerbaijani Literature
2. Issues of the Use of Oral Folk Literature and Classical Heritage in Huseyn Kurdoglu's Work Studies on Azerbaijani Oral Folk Literature, Book XXVI. Baku, 2007, pp. 129-135.
3. Folklore Motifs in Huseyn Kurdoglu's Bayatis Scientific Research, Folkloristics: Philology, Philosophy, History, Art and Theoretical Aspects. Baku, 04-2008, №2, pp. 123-128.
4. Mountain Motifs in Huseyn Kurdoglu's Work Philology Issues. Baku, 2008, №8. pp. 329-337.
5. Folklore Motifs in Huseyn Kurdoglu's Poetry Yol Bilim Kültür Araştırma Dergisi (Road Science Culture Research Journal). Turkey, September-October 2009, issue 30, pp. 317-324.
6. Description and Characterization of Folk Customs, Traditions, and Ceremonies in Modern Azerbaijani Poetry Kültür Evreni (Culture Universe) Turkey, Ankara, December 28, 2009, issue 1, pp. 362-366.
7. Blessings and Curses in Huseyn Kurdoglu's Work Scholarly Notes of V.I. Vernadsky Taurida National University. Scientific Journal. Series "Philology. Social Communications". Volume 26 (65). № 1, part 1. Simferopol, 2013, pp. 339-344.
8. Folklore Motifs in Modern Azerbaijani Poetry (Based on the creativity of H. Kurdoglu) (Monograph) Baku, “Elm ve tehsil” (Science and Education), 2015, 168 pages.
9. Motifs of Funeral Ceremonies and the Use of Laments (Aghıs) in Modern Azerbaijani Poetry Scientific Works of Nakhchivan State University (Humanitarian Sciences Series). Nakhchivan: 2010, №2/33 pp. 123-126.
10. Use of Folklore Samples in the Process of Teaching Oral Folk Literature Materials of the Scientific-Practical Conference on the topic "Azerbaijani Education at a New Stage of Development". Baku, 2010, pp. 183-186.
11. Dastan Poetic System in Modern Azerbaijani Poetry VI International Folklore Conference on the topic "From Common Turkic Past to Common Turkic Future. Dastan in the Turkic Epic Tradition" Baku, November 25-26, 2010, pp. 142-146.
12. Wedding Ceremony in Sharur “Dede Gorqud” Scientific Literary Collection, IV. Baku 2011. pp. 110-117.
13. The Wolf Image in Mammad Araz's Work Kaspi Newspaper, 002 (3096), January 9, 2014, p. 14.
14. Ilakhir Charshanba Customs in Sharur Kaspi Newspaper, 045 (3139) March 14, 2014, p. 6.
15. Akhir Charshanba. Customs of the Last Pre-Holiday Tuesday in Sharur Kaspiy, № 20 (85), March 18, 2014 Tuesday, p. 8.
16. Novruz Ceremonies in Sharur Kredo Newspaper, № 13 (768), March 29, 2014, p. 10.
17. The Mythical Image of “Khizir” in Folklore and Written Literature Actual Problems of Azerbaijan Studies. Materials of the V International Scientific Conference dedicated to the 91st anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev. May 05-07, 2014. Baku, “Muterjim” (Translator), 2014, pp. 634-637.
18. Wedding Ceremonies in Sharur Kaspi Newspaper, № 161 (3256), October 2, 2014, p. 15.
19. Gurban Bayrami (Sacrifice Feast) Ceremony in Nakhchivan Kaspi Newspaper, 163(3258), October 4-6, 2014, p. 7.
20. Folk Games and Yallıs Historically Performed in Nakhchivan Materials of the International Scientific Conference on the topic "Karabakh Folk Games and Square Performances in the General Turkic Context", Tartar city, November 14, 2014. pp. 146-160.
21. Wise Sayings and Aphorisms in Bakhtiyar Vahabzade's Work Kaspi Newspaper, 136 (3450), July 31, 2015, p. 7.
22. Our Language is Our Moral Wealth Kaspi Newspaper, 142 (3456) September 04, 2015, p. 12.
23. The Crown of Nakhchivan. Nakhchivan is known as the homeland of Yallıs in the Caucasus, Near and Middle East, and Europe (Part I) Kaspi Newspaper, 149 (3463) September 15, 2015, p. 7.
24. The Crown of Nakhchivan. Nakhchivan is known as the homeland of Yallıs in the Caucasus, Near and Middle East, and Europe (Part II) Kaspi Newspaper, 151 (3465), September 17, 2015, p. 10.
25. Treasury of National-Moral Values - Kitabi-Dede Korkut Materials of the "Epos and Ethnos" International Scientific Conference. Baku, “Elm və təhsil”, 2016, pp. 135-139.
26. "Khidir Nabi Ceremony in Nakhchivan" Kaspi Newspaper, 024 (3557), February 12, 2016, p. 6.
27. What We Didn't Know About Chillas (Winter Forty-Day Periods) Kaspi Newspaper, 033 (3566), February 25, 2016, p. 15.
28. "Ancient Beliefs and Modern Medicine" Kaspi Newspaper, 046 (3779), March 16, 2016, p. 13.
29. Regional Features of Azerbaijani Ritual Folklore: Gurban Bayrami (Based on samples collected in Nakhchivan) Materials of the International Scientific Conference dedicated to the birth of the Great Leader "Multicultural and Tolerant Values in the Heritage of Great Leader Heydar Aliyev". Baku, May 3-5, 2016 Part II. Baku: “Muterjim”, 2016, pp. 401-403.
30. First Charshanba, Beginning Charshanba, Beautiful Charshanba - Water Charshanba Kaspi Newspaper, 032 (3783), February 21, 2017, p. 15.
31. Air Charshanba - Wind Charshanba Kaspi Newspaper, 042 (3793), March 07, 2017, p. 15.
32. Ilakhir Charshanba - Earth Charshanba Kaspi Newspaper, 046 (3797), March 14, 2017, p. 15.
33. The Holiday of the New Day (Novruz) Kaspi Newspaper, 050 (3801), March 18, 2017, p. 6.
34. The Wolf Image Folklore and Written Literature. Baku, ”Nurlan”, 2017, p. 224.
35. Girls Who Are the Decoration of the Home Kaspi Newspaper, 139 (3889), August 5-11, 2017, p. 7.
36. Wedding Ceremonies of Minorities Living in Azerbaijan Materials of the International Scientific-Practical Conference "Azerbaijani Folklore and National Cultural Diversity", Zagatala, May 19-20, 2016. Baku, “Muterjim”, pp. 72-75.
37. A New Step in Koroglu Studies Kaspi Newspaper, 152 (3902), September 19, 2017, p. 15.
38. M.H. Tahmasib: A New Look at Ashig Alasgar's Work. Materials of the Scientific Conference on the topic "Prominent Azerbaijani Folklorist MammadHuseyn Tahmasib". Baku, “Elm ve tehsil”, 2017, pp. 126-134.
39. Proverbs and Sayings in Molla Panah Vagif's Work Materials of the Conference on the topic "Molla Panah Vagif and Folklore". Baku, June 21, 2017, “Elm ve tehsil”, 2017, pp. 126-134.
40. Islamic Solidarity, Karabakh and Peace in the World Materials of the Scientific Practical Conference "Islamic Solidarity and Karabakh". Baku, October 25, 2017.
41. Our Nation's Culture of Hosting Guests Kaspi Newspaper, 191 (3941), November 14, 2017, p. 15.
42. Ancient Folk Custom - Matchmaking (Elçilik) Kaspi Newspaper, 197 (3947), November 22, 2017, p. 15.
43. April Battles are the Glorious Victory of the Azerbaijani Army Materials of the Conference on the topic "April Battles are Our Glorious History". Baku, November 28, 2017, pp. 2-9.
44. Islamic Solidarity and Peace in the World International Scientific Research Journal "Science and Innovative Technologies". Collection of Materials from the Competition held under the theme "Islamic Solidarity – The Azerbaijan Example". Baku, 2017, pp. 259-262.
45. The End of 26 Years of Longing - Gunnut Kaspi Newspaper, 104 (3479), June 12, 2018, p. 11.
46. Martyrdom is a Peak so High that... Kaspi Newspaper, 104 (3479), September 15-17, 2018, p. 8.
47. The Dwelling of Noah, the Ornament of the World - Nakhchivan Şerq Gapısı (East Gate) Newspaper, Issue: 164 (23.075), September 1, 2018, p. 3.
48. The Apple is Yours, the Quince is Yours, the Pomegranate is Mine Kaspi Newspaper, 208 (3581), December 05, 2018, p. 15.
49. Jafar Jabbarli's Creativity during the Republic Era and Folklore Materials of the International Scientific Conference on the topic "Folklore in the Context of National Identity" dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic. Baku “Elm ve tehsil” 2018, pp. 63-67.
50. Winter Ceremonies in Nakhchivan: Chillas and Khidir Nabi. Materials of the III Republican Scientific Conference on the topic "Folklore and Statehood" dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic. Baku “Elm ve tehsil”, 2019, pp. 154-162.
51. Novruz Customs and Traditions in Ismayil Shikhli's Novel "Deli Kur" (Crazy Kur) and the Film "Deli Kur" Materials of the International Scientific Conference on the topic "Modern Problems of Azerbaijani Science and Education" dedicated to the 100th anniversary of the Gazakh Teachers' Seminary. Baku, “Zerdabi Neshr” LLC, 2019, pp. 329-333.
52. We Are Proud and Honored by the Achievements of Modern Nakhchivan Nuh Yurdu (Noah's Homeland) Newspaper, 38 (802), October 9, 2019, p. 2.
53. Folklore Examples in Nasimi's Work. Materials of the Republican Scientific-Practical Conference on the topic "Imadeddin Nasimi and Folklore". Baku, “Elm ve tehsil” 2019, pp. 128-137.
54. Pomegranate in Folk Medicine International Scientific Conference titled "The Multidisciplinary Function of Azerbaijani Pomegranate". Azerbaijan, Goychay region. Baku, “Elm ve tehsil”, 2020, pp. 60-67.
55. Novruz – Ceremony, Rite, Ritual, and Customs “Elm ve heyat” (Science and Life). Scientific-Popular Journal. № 1. Baku, “Elm” (Science), 2021, pp. 31-32. 56. Heroic Commander Elm Newspaper, 38 (1300), November 5, 2021, p. 10.
57. Folk Wisdom in Ashig Shamshir's Work International Scientific Conference on the topic "Ashig Art and Written Literature" dedicated to the memory of Ashig Shamshir and Samad Vurgun. Gazakh city, May 13, 2022.
58. Karabakh Victory, Heroes Who Liberated Shusha 3rd Karabag International Congress of Modern Studies in Social and Humanities held on June 7-10, 2022 / Karabagh, Azerbaijan Institute of the Caucasus Studies, Azerbaijan National Academy of Sciences.
59. Huseyn Javid and Folk Creativity Republican Scientific Conference on the topic "Huseyn Javid and Mythological Thinking". November 15, 2022. pp. 54-62.
60. Folk Wisdom in Mirza Fatali Akhundzade's Work Republican Scientific Conference on the topic "Folklore Motifs and Mythologism in Mirza Fatali Akhundzade's Work". November 22, 2022. pp. 50-59.
61. Qisas 44 (Revenge 44) (Book) Baku, “Savad”, 2022, 220 pages. 62. Jalal Gasimov – Witnesses and Martyrs Jalal Gasimov - A Scientist Who Dedicated His Life to the Awakening of National Memory. Baku, Elm ve tehsil, 2023, pp. 219-228.
63. Heydar Aliyev and Novruz Holiday Heydar Aliyev and Azerbaijani Folk Culture. Materials of the Republican Scientific Conference on the topic "Heydar Aliyev and Azerbaijani Folk Culture". Baku, “Elm ve tehsil”, 2023, pp. 137-143.
64. Gasim bey Zakir in the Research of Professor Kamran Mammadov Materials of the Scientific Conference on the topic "Kamran Mammadov – 100. Researcher of Oral and Written Literature". Baku, “Elm ve tehsil”, 2023, pp. 68-76.
65. Folklore in Firidun bey Kocharli's Work Firidun bey Kocharli and the Karabakh Literary-Cultural Environment. Materials of the Scientific Conference on the topic "Firidun bey Kocharli and the Karabakh Literary-Cultural Environment". Baku, “Elm ve tehsil”, 2023, pp. 368-378.
66. Azerbaijani Weddings From Past to Present Turkic World Folkloristics Volume I. Turkey-Kazakhstan-Azerbaijan. Prepared by: Dr. Halil Çetin. Ankara-2024, pp. 654-670.
67. Nizami Ganjavi and Folk Wisdom “Dədə Qorqud” Scientific Literary Collection. III (82). Baku. pp. 164-173. 68. Description of Wedding and Funeral Ceremonies in Nizami Ganjavi's Work “Dədə Qorqud”. Scientific Literary Collection. IV (83). Baku. pp. 120-128.
69. Folklore in Fuzuli's Work Mahammad Fuzuli and Eastern Folklore. Baku, 2024, pp. 196-206.
70. Common Features in Azerbaijan-Iraq-Turkman Folklore Iraq-Turkman Folklore and Literature. Baku, “Elm ve tehsil”, 2024, pp. 239-247.
71. Proverbs in Nizami Ganjavi's Work “Dədə Qorqud”. Scientific Literary Collection. Baku 2024-1. N 84. pp. 97-103.
72. Curse, Belief, Legend in Nizami Ganjavi's Work “Dədə Qorqud”. Scientific Literary Collection. Baku 2024-3. N 86. pp. 98-103.
73. Novruz Ceremonies in South Azerbaijan Literature Folklore and Moral Integrity: Folklore Heritage of South Azerbaijan. Baku, “Elm ve tehsil”, 2023, pp. 351-360.
74. Customs and Traditions of West Azerbaijan “Return to West Azerbaijan” Festival/Congress June 21-22, 2024 Zangazur National Park (Batabat) / Nakhchivan State University (in print).
75. Ancient Household Items of Nakhchivan Republican Scientific Conference on the topic "Nakhchivan in the Context of National-Moral Values". Baku city, October 10, 2024. pp. 109-119.