Anadan olduğu yer Azərbaycan Respublikası, Qazax rayonu, Çaylı kəndi
Azərbaycan aşiqi Bakı, 2004( H.K.Sanılının yaradıcılığı), XX əsr Qazax aşıqları və el şairləri 2009 (toplayıb tərtib edəni), XX əsr Qazax aşıq mühiti, Bakı 2015 (monoqrafiya), ]"
Aşıq Cəlal Qəhrəmanovun sənət yolu"[2008] monoqrafiya. Ali məktəblərin bakalavr sistemi üçün "Azərbaycan Şifahi xalq ədəbiyyatı"  [ müəlliflə-Professor Ramil Əliyev,2015], “Qopuz mənşəli saz aləti” monoqrafiya (həmmüəlliflər:Mahmud Allahmanlı) (Zərdabi nəşriyyatı,  2024: 320 s),
Kopuzdan bağlamaya sazın yolculuğu. //Kafkas Üniversitesi Dövlət Konservatoriyasının Bilim ve Sanat Kurulunun 7.01.2025 tarixli, 01 nömrəli qərarına əsasən çap olunmuşdur.  Doruk Qrafik Yayın Evi. İstanbul, 2025 , 385 s. (M.Allahmalı ilə birgə)
Gopuz and String Instruments Derived From it. //Kafkas Üniversitesi, Dövlət Konservatoriyasının Bilim ve Sanat Kurulunun 7.01.2025 tarixli, 01 nömrəli qərarına əsasən çap olunmuşdur. Doruk Qrafik yayın evi. İstanbul, 2025 , 344 s.
The traditional characters of the master-apprentice relations. //The Journal of Eurasion Turkic Studies//№ 7, s. 45-55//2021
Ortak Türk kültüründe saz yapımının arkaik hafıza tesevvürü // Türkiy Xalqlar Folklorını organısh masalaları, 2025, s. 492-500
Aşıq Ələsgər yaradıcılığının Qazax aşıq mühitinin formalaşmasında rolu// Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyinə həsr olunmuş Aşıq Ələsgərdən Üzeyir Hacıbəyliyə:  türk dünyasının mədəni kodları Beynəlxalq elmi simpozium
Azərbaycanda I Türkoloji Qurultaydan sonra Repressiya problemləri// XI Uluslararası Türkoloji konqres, Qazaxstan-Türkistan şəhəri, 2025  Âşık tarzı halk hikayelerinin versiyon ve varyantlık sorunları üzerine bir inceleme //..-“Uchinchi renessans davrida baxshi sanʼatini oʻqitish masalalari va baxshi sanʼati transformatsiyasi” Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya, 2025, s 30-39
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü  CARÇI Express jurnalının redaksiya heyətində (Azərbaycan), Korkut Ata dərgisi elmi heyətdə (Yayın kurulu, Türkiyə), Dədə Qorqud dünyası Beynəlxalq elmi jurnalda elmi sahələr üzrə redaktor (Azərbaycan, Bakı Dövlət Universiteti)
Pedaqoji fəaliyyəti 1998-2014 cü il BDU Qazax filialı, Bakı Avrasiya Universiteti, Azərbaycan İdman Akademiyası,   hazırda Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində dosent
Digər fəaliyyəti  TV və Radio proqramlarında aktiv iştirak
Təltif və mükafatları Qızıl qələm mediya mükafatçısı[2015], Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən "Prezident təqaüdü"[2019]. Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının 25 may 2023-cü il tarixli qərarı ilə Türk dünyası ədəbiyyatına və folkloruna göstərdiyi xidmətlərə görə “Altın Yıldız” medalı [2023]. Aşıq Mikayıl Azaflının 100 illiyinə təsis olunmuş “”Azaflı medalı” [2025].

| Date of birth | 06.11.1974 | |
Azerbaijani Ashiq. Baku, 2004 (The Creativity of H.K. Sanili) Ashiqs and Folk Poets of Kazakh District in the 20th Century, 2009 (compiled and edited) Ashiq Environment of Kazakh District in the 20th Century, Baku, 2015 (monograph) “The Artistic Path of Ashiq Jalal Gahramanov”, 2008 (monograph) “Azerbaijani Oral Folk Literature” – for undergraduate programs (co-author Professor Ramil Aliyev, 2015) “String Instrument of Kopuz Origin”, monograph (co-author: Mahmud Allahmanly), Zardabi Publishing, 2024, 320 pp. The Journey of the Saz from Kopuz to Baglama. Published based on the decision No. 01 of the Science and Art Board of the State Conservatory of Kafkas University dated 07.01.2025. Doruk Grafik Publishing House, Istanbul, 2025, 385 pp. (co-authored with M. Allahmanly) Gopuz and String Instruments Derived From It. Published based on the decision No. 01 of the Science and Art Board of the State Conservatory of Kafkas University dated 07.01.2025. Doruk Grafik Publishing House, Istanbul, 2025, 344 pp. The Archaic Memory Concept of Saz Making in Common Turkic Culture. // Problems of Organizing the Folklore of Turkic Peoples, 2025, pp. 492–500 The traditional characters of the master-apprentice relations. //The Journal of Eurasion Turkic Studies//№ 7, s. 45-55//2021 The Role of Ashiq Alasgar’s Creativity in Shaping the Ashiq Environment of Kazakh District. // International Scientific Symposium “From Ashiq Alasgar to Uzeyir Hajibeyli: Cultural Codes of the Turkic World”, dedicated to the 140th anniversary of Uzeyir Hajibeyli Problems of Repression After the First Turkology Congress in Azerbaijan. // XI International Turkology Congress, Turkistan, Kazakhstan, 2025 A Study on the Issues of Versions and Variants in Ashiq-style Folk Tales. // International Scientific-Practical Conference “Teaching the Art of Baxshi and the Transformation of Baxshi Art During the Third Renaissance”, 2025, pp. 30–39 |
| Membership with international and foreign scientific organizations | “Member of the Editorial Board of CARÇI Express Journal (Azerbaijan); Member of the Scientific Board (Editorial Board) of Korkut Ata Journal (Turkey); Field Editor of the Dede Qorqud Dünyası International Scientific Journal (Azerbaijan, Baku State University).” | |
| Pedagogical activity | 1998–2014 — Baku State University Gazakh Branch, Baku Eurasian University, Azerbaijan Sports Academy; currently an associate professor at the Azerbaijan University of Architecture and Construction. | |
| Other activities | Active participation in TV and radio programs | |
Recipient of the Golden Pen Media Award (2015); awarded the “Presidential Scholarship” by the President of the Republic of Azerbaijan (2019). By the decision of the International Academy of Sciences of Turkic World Studies dated May 25, 2023, awarded the “Golden Star” medal for contributions to Turkic world literature and folklore (2023). Recipient of the “Azaflı Medal,” established on the 100th anniversary of Ashiq Mikayil Azafli (2025). |