Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Kürdəmir rayonu | ![]() |
5719.1 Folklorşünaslıq Mahmud Kaşqarlının “Divani ıüğət-it türk” əsərində paremioloji vahidlərin struktur-semantik təhlili |
100
Əsas elmi nailiyyətləri | Mahmud Kaşqarlının “Türk dillərinin divanı kitabı”nda ədəbi mətnlər. Bakı, 2001.
Əski türk savlarının semiotikası. Bakı, 2006. Türk xalqlarının yaz bayramları və Novruz. Bakı, 2012. |
Elmi əsərlərinin adları | 1. Mahmud kaşqarlının “Türk dillərinin divanı kitabı”nda ədəbi mətnlər. Bakı, 2001.
2. Əski türk savlarının semiotikası. Bakı, 2006. 3. Folklor terminləri. Bakı, 2009. 4. Türk xalqlarının yaz bayramları və Novruz. Bakı, 2012. 5. Müstəqillik dövrü Azərbaycan folklorşünaslığı. ”Motif akademi” folklor jurnalı. Türkiyə, İstanbul, 2011/1 (türk dilində). 6. Mir Cəlal Paşayevin araşdırmalarında Füzuli mövzusu. ”Motif akademi” folklor jurnalı. Türkiyə, İstanbul, 2011/2 (türk dilində). 7. Heydər Əliyev və mərasim mədəniyyətimiz. Heydər Əliyev və Azərbaycan folklorşünaslığının aktual problemləri. Bakı, 2013. 8. Rus tarixi-filoloji məktəbi və Azərbaycan folklorşünaslığı. Ümumrusiya folklorçularının III Beynəlxalq konqresi. Moskva, 2014 (rus dilində). 9. ”Novruz”un strukturu: arxaik ritual, təqvim və bayram. İran, Təbriz, 2014 (fars dilində). 10. Azərbaycan aşıq sənətinin əsas səciyyəsi və qadın aşıq yaradıcılığı. ABŞ, İndiana, 2014 (ingilis dilində). |
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. AMEA Folklor İnstitutu elmi şurasının üzvü.
2. Türkiyənin İstanbul şəhərində çıxan “Motif akademi” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü. 3. YUNESKO yanında BRK-nin üzvü. |
Pedaqoji fəaliyyəti | 14 il | |
Digər fəaliyyəti | 1996-1998-ci illərdə KİV orqanalrında redaktor | |
Təltif və mükafatları | 1. 1986-cı ildə Kazan Universitetinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur.
2. 2012-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. |
Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Folklor İnstitutu, AZ1001, Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., İçərişəhər, 8-ci Kiçik qala, 31 | |

| Место рождения | Азербайджанская Pеспублика, Кюрдамирский район | ![]() |
10.01.09 Фольклористика Структурно-семантический анализ паремиологических единиц в книге «Дивану лугат-ат турк» Махмуда Кашкарского. |
| Основные научные достижения | Литературные тексты в «Книге тюркских языков» Махмуда Кашкарского, Баку, 2001.
Семиотика древнетюркских пословиц, Баку, 2006. Весенние праздники тюркских народов и Новруз, Баку, 2012. |
| Названия научных работ | 1. Литературные тексты в «Книге тюркских языков» Махмуда Кашкарского. Баку, 2001.
2. Cемиотика древнетюркских пословиц. Баку, 2006. 3. Фольклорные термины. Баку, 2009. 4. Азербайджанская фольклористика в период независимости. Турция, Стамбул, журнал «Мотиф академии» 2011/1. 5. Тема Фузули в исследованиях Мир Джалала Пашаева. Турция, Стамбул, журнал «Мотиф академии» 2011/2. 6. Весенние праздники тюркских народов и Новруз. Баку, 2012. 7. Гейдар Алиев и наша обрядовая культура. Гейдар Алиев и актуальные проблемы азербайджанской фольклористики. Баку, 2013. 8. Русская историко-филологическая школа и Азербайджанская фольклористика. III Всероссийский Международный Конгресс фольклористов. Россия, Москва, 2014. 9. Структура «Новруз»а: архаический ритуал, календарь и праздник. Иран, Тавриз, 2014. 10. Основные специфики Азербайджанского ашыкского искусства и творчество женских ашыков. США, Индиана, 2014. |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | 1. Член научного совета Института Фольклора НАН Азербайджана.
2. Член редколлегии научного журнала по фольклору «Мотиф академии» , Турция, Истанбул. 3. Член международной организации по танцу при ЮНЕСКО. |
| Педагогическая деятельность | 14 лет | |
| Прочая деятельность | Работал в органах СМИ 1996-1998 г. | |
| Премии и награды | 1. Награжден Почетной Грамотой Казанского Государственного Университета в 1986 г.
2. Награжден Почетной Грамотой Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана в 2012 г. |
| Основное место работы и адрес | Институт Фольклора НАНА, Город Баку, Ичери Шехер, улица 8-ая Кичик Кала-31. | |