Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Kürdəmir rayonu | ![]() |
5719.1 Folklorşünaslıq Mahmud Kaşqarlının “Divani ıüğət-it türk” əsərində paremioloji vahidlərin struktur-semantik təhlili |
100
Əsas elmi nailiyyətləri | Mahmud Kaşqarlının “Türk dillərinin divanı kitabı”nda ədəbi mətnlər. Bakı, 2001.
Əski türk savlarının semiotikası. Bakı, 2006. Türk xalqlarının yaz bayramları və Novruz. Bakı, 2012. |
Elmi əsərlərinin adları | 1. Mahmud kaşqarlının “Türk dillərinin divanı kitabı”nda ədəbi mətnlər. Bakı, 2001.
2. Əski türk savlarının semiotikası. Bakı, 2006. 3. Folklor terminləri. Bakı, 2009. 4. Türk xalqlarının yaz bayramları və Novruz. Bakı, 2012. 5. Müstəqillik dövrü Azərbaycan folklorşünaslığı. ”Motif akademi” folklor jurnalı. Türkiyə, İstanbul, 2011/1 (türk dilində). 6. Mir Cəlal Paşayevin araşdırmalarında Füzuli mövzusu. ”Motif akademi” folklor jurnalı. Türkiyə, İstanbul, 2011/2 (türk dilində). 7. Heydər Əliyev və mərasim mədəniyyətimiz. Heydər Əliyev və Azərbaycan folklorşünaslığının aktual problemləri. Bakı, 2013. 8. Rus tarixi-filoloji məktəbi və Azərbaycan folklorşünaslığı. Ümumrusiya folklorçularının III Beynəlxalq konqresi. Moskva, 2014 (rus dilində). 9. ”Novruz”un strukturu: arxaik ritual, təqvim və bayram. İran, Təbriz, 2014 (fars dilində). 10. Azərbaycan aşıq sənətinin əsas səciyyəsi və qadın aşıq yaradıcılığı. ABŞ, İndiana, 2014 (ingilis dilində). |
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. AMEA Folklor İnstitutu elmi şurasının üzvü.
2. Türkiyənin İstanbul şəhərində çıxan “Motif akademi” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü. 3. YUNESKO yanında BRK-nin üzvü. |
Pedaqoji fəaliyyəti | 14 il | |
Digər fəaliyyəti | 1996-1998-ci illərdə KİV orqanalrında redaktor | |
Təltif və mükafatları | 1. 1986-cı ildə Kazan Universitetinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur.
2. 2012-ci ildə AMEA Rəyasət Heyətinin Fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. |
Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Folklor İnstitutu, AZ1001, Azərbaycan Respublikası, Bakı ş., İçərişəhər, 8-ci Kiçik qala, 31 | |

| Date of birth | 30.08.1962 | |
5719.01 Folklore-study Structural-semantic analysis of paremilogical units in the book “Divani lugat-at Turk” by Mahmud Kashgarli |
30 5 |
| Basic scientific achievements | 1. “Literary texts in “The book of Turkic languages” by Mahmud Kashgarli”, Baku, 2001.
2. “Semiotics of ancient Turkic proverbs”, Baku, 2006. 3. Folklore terms, Baku, 2009. 4. “Spring holidays of Turkic nations and Novruz”, Baku, 2012. |
| Names of scientific works | 1. “Literary texts in “The book of Turkic languages” by Mahmud Kashgarli”, Baku, 2001.
2. “Semiotics of ancient Turkic proverbs”, Baku, 2006. 3. Folklore terms, Baku, 2009. 4. “Spring holidays of Turkic nations and Novruz”, Baku, 2012. 5. Azerbaijan folklore-study in the period of independence”. “Motif academy” folklore journal. Turkey, Istanbul, 2011/1. 6. Fuzuli subject in Mir Jalal Pashayev’s investigations. “Motif academy” folklore journal. Turkey, Istanbul, 2011/2. 7. Haydar Aliyev and tradition culture. Haydar Aliyev and actual problems of Azerbaijani folklore-study. Baku, 2013. 8. Russian historical-philological school and Azerbaijan folklore-study. The 3rd International Congress of Common Russian Folklorists. Moscow, 2014. 9. The structure of “Novruz”: archaic ritual, calendar and holiday. Iran, 2014. 10. The main peculiarities of Azerbaijan ashug art and woman ashug activity. USA, Indiana, 2014. |
| Membership with international and foreign scientific organizations | 1. The member of Scientific Council at ANAS Folklore Institute.
2. The member of editorial board of scientific folklore journal “Motif academy”, Turkey, Istanbul. 3. The member of international organization on dance UNESCO |