| Təvəllüdü | 04.12.1985 | |
Bakalavr 2003-2007 Bakı Dövlət Universiteti Magistr 2007-2010 Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti Doktarantura 2018-2021 AMEA Folklor İnstitutu |
| Elmi dərəcəsi | Fililogiya üzrə fəlsəfə doktoru | |
5719.01 Folklorşünaslıq Azərbaycan Folkolunda Etioloji Miflərin Semantikası |
16 8
1.Miflərin təsnifatı və etioloji miflərin bu təsnifatdakı yeri məqalə Azərbaycan Şifahi Xalq Ədəbiyyatına dair tədqiqlər 2018 №2 cild53 s.124-131 11792 işarə - İSSN 2309-7922 2.Quşların yaranması haqqındakı miflərin etioloji semantikası məqalə Filologiya məsələləri 2020 №11 s.336-345 19924 işarə - İSSN 2224-9257 3.Etioloji miflər və kosmoqoniya məqalə Azərbaycan Şifahi Xalq Ədəbiyyatına dair tədqiqlər 2021 №2 (57) s.130-140 19416 işarə - İSSN 2309-7922 4.Prof. Ramazan Qafarlının tədqiqatlarında etioloji mif probleminə baxış məruzə “Ziyalı işığında” Ramazan Qafarlı – 70. AMEA Folklor İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitet 2021 15-16 iyul s.210-217 21918 işarə - İSBN: 978-625-7720-46-5 http://www.folklor.az/arasdirmalar/Ramazan-Qafarli-Mifologiya-1.pdf 5.Dünyanın yaranması haqqında miflərin etioloji semantikası məqalə Filologiya məsələləri 2021 №11 s.286-294 14806 işarə - İSSN 2224-9257 www.filologiyameseleleri.com 6.“Oğuz Kağan” dastanında kosmoqoniya və etiologiya məqalə Dil və Ədədbiyyat beynəlxalq elmi məqalə, jurnal 2021 №2 (116) s.355-361 21387 işarə - İSSN 2218-7588 İSSN2219-5513 İASJ – 0000-0001 7.Astral cismlər barəsindəki miflərin etioloji məna aləmi məruzə İnternational SCIENTIFIC SYMPOSIUM. “New Approaches and Searches in Science”. Aykara, Türkiyə 2021 Decabr 2-3 s.50-57 14188 işarə - İSBN 978-625-00-9492-1 Elqer-etm.com 8.Этиологическая семантика обазов хал и джин (Hal və Cin obrazlarının etioloji semantikası) məqalə “Art Philological science” colloqium journol. Warszawa, Polska 2022 №4 (127) s.47-52 21719 işarə - İSSN 2520-6990; İSSN 2520-2480 www.colloquium-jourmal.org info@ colloquium-jourmal.org 9.Mifik zaman obrazlarının etioloji məna xüsusiyyətləri tezis VII Respublika Elmi Qaynaqlar Konfransının materialları. 4 may 2022 - s.34-36 12148 işarə - İSSN: 2663-4619 http://www.doi.org/10.36719/2663-4619/ http://www.aem.az 10.Bitkilərin yaranmasının mifik etiologiyası məruzə XXIII International SCIENTIFIC SYMPOSIUM. İntegration of Cultures and Multiculturalizm dedicated to the 305 th aneversary of Molla Panah Vagif 27 fevral 2022 - s.54-59 17143 işarə - Elger-etm.com 11.Günəş haqqında miflərin etioloji semantikası məqalə Dədə Qurqud jurnalı 2022 №3(78) s.69-78 11963 işarə - İSSN 2309-7949 www.folklor.az 12.Real fiziki dünya obrazlarının yarabması haqqında etioloji miflər(Özbəkistan konfrans,Aprel 22,2025) 13.Dönərgə obrazları haqqında miflərin etioloji semantikası(Özbəkistan konfrans, İyun 3-4,2025) 14.Etioloji miflərdə suların yaradılışı(Russiya, Çekobsar konfrans,İyun 25-27,2025) 15.Qərbi Azərbaycan El aşıq poeziyasında təbiət motivləri(Özbəkistan konfrans,Oktyabr 17-18,2025) 16.Aşıq Yaradıcılığında Dağ Motivləri Millk kimlik konteksində (Baki beynəlxalq konfrans, Balaban simpoziumu) |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Folklor İnstitutu, AZ1000, Bakı ş., İçərişəhər, 8-ci Kiçik Qala döngəsi, 31 | |

| Дата рождения | 04.12.1985 | |
Бакинский государственный университет, Бакалавриат 2003-2007 Азербайджанский государственный педагогический университет, Магистратура 2007-2010 Институт фольклора НАНА, Докторантура 2018-2021 |
| Ученая степень | Кандидат филологических наук | |
5719.01 Фольклор Семантика этиологических мифов в азербайджанском фольклоре |
| Основные научные достижения | Изучение теоретических и прикладных вопросов азербайджанского и общетюркского фольклора | |
1.Классификация мифов и место этиологических мифов в этой классификации. Об азербайджанском устном народном творчестве исследования. 018 №2 т.53 с.124–131 11792 балла - ISSN 2309-7922 2.Этиологическая семантика мифов о сотворении птиц. Вопросы филологии 2020 №11 с.336–345 19924 балла - ISSN 2224-9257 3. Этиологические мифы и космогония. Исследования по устному народному творчеству Азербайджана 2021 №2 (57) с.130–140 19416 баллов - ISSN 2309-7922 4. Проф. Взгляд на проблему этиологического мифа в исследованиях Рамазана Гафарли доклад «В свете интеллигенции» Рамазан Гафарли – 70. Институт Фольклор НАНА, Азербайджанский государственный педагогический университет 2021 15–16 июля с. 210–217 21918 баллов - ISBN: 978-625-7720-46-5 http://www.folklor.az/arasdirmalar/Ramazan-Qafarli-Mifologiya-1.pdf 5. Этиологическая семантика мифов о сотворении мира статья Вопросы филологии 2021 №11 с. 286–294 14806 баллов - ISSN 2224-9257 www.filologiyameseleleri.com 6. Космогония и этиология в эпосе «Огуз каган» статья Международная научная статья по языку и литературе, журнал 2021 №2 (116) с. 355–361 21 387 баллов - ISSN 2218-7588 ISSN2219-5513 IASJ – 0000-0001 7.Мир этиологического смысла мифов об астральных телах доклад Международный научный симпозиум. «Новые подходы и поиски в науке». Айкара, Турция 2021 2–3 декабря с. 50–57 14 188 баллов - ISBN 978-625-00-9492-1 Elqer-etm.com 8.Этиологическая семантика образов Хала и Джина (Этиологическая семантика образов Хала и Джина) статья Журнал коллоквиума «Искусство и филологические науки». Варшава, Польша 2022 №4 (127) с.47–52 21719 баллов - ISSN 2520-6990; ISSN 2520-2480www.colloquium-jourmal.org info@colloquium-jourmal.org 9.Этиологические особенности смысла мифических образов времени диссертация Материалы VII Республиканской конференции научных источниковедов. 4 мая 2022 г. - с. 34–36 12148 баллов - ISSN: 2663-4619 http://www.doi.org/10.36719/2663-4619/ http://www.aem.az 10. Мифическая этиология возникновения растений доклад XXIII Международный научный симпозиум. Интеграция культур и мультикультурализм, посвященная 305-летию Моллы Панаха Вагифа 27 февраля 2022 г. - с. 54–59 17 143 балла - Elger-etm.com 11. Этиологическая семантика мифов о солнце статья Журнал «Даде Гургуд» 2022 № 3(78) с. 69–78 11 963 балла - ISSN 2309–7949 www.folklor.az 12. Этиологические мифы о создании образов реального физического мира (Узбекская конференция, 22 апреля 2025 г.) 13. Этиологическая семантика мифов об образах круга (Узбекская конференция, 3–4 июня 2025 г.) 14. Создание воды в этиологических мифах (Россия, Чебоксарская конференция, 25-27 июня 2025 г.) 15. Природные мотивы в поэзии ашугов Западного Азербайджана (Узбекская конференция, 17-18 октября 2025 г.) 16. Горные мотивы в ашугском творчестве в контексте национальной идентичности (Бакинская международная конференция, симпозиум «Балабан»). 17. Институт фольклора НАНА. Отдел мифологии |
| Основное место работы и адрес | Институт Фольклора НАНА, AZ1000, Баку, Ичеришехер, Кичик Гала, 8/31 | |