| Təvəllüdü | 04.12.1985 | |
Bakalavr 2003-2007 Bakı Dövlət Universiteti Magistr 2007-2010 Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti Doktarantura 2018-2021 AMEA Folklor İnstitutu |
| Elmi dərəcəsi | Fililogiya üzrə fəlsəfə doktoru | |
5719.01 Folklorşünaslıq Azərbaycan Folkolunda Etioloji Miflərin Semantikası |
16 8
1.Miflərin təsnifatı və etioloji miflərin bu təsnifatdakı yeri məqalə Azərbaycan Şifahi Xalq Ədəbiyyatına dair tədqiqlər 2018 №2 cild53 s.124-131 11792 işarə - İSSN 2309-7922 2.Quşların yaranması haqqındakı miflərin etioloji semantikası məqalə Filologiya məsələləri 2020 №11 s.336-345 19924 işarə - İSSN 2224-9257 3.Etioloji miflər və kosmoqoniya məqalə Azərbaycan Şifahi Xalq Ədəbiyyatına dair tədqiqlər 2021 №2 (57) s.130-140 19416 işarə - İSSN 2309-7922 4.Prof. Ramazan Qafarlının tədqiqatlarında etioloji mif probleminə baxış məruzə “Ziyalı işığında” Ramazan Qafarlı – 70. AMEA Folklor İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitet 2021 15-16 iyul s.210-217 21918 işarə - İSBN: 978-625-7720-46-5 http://www.folklor.az/arasdirmalar/Ramazan-Qafarli-Mifologiya-1.pdf 5.Dünyanın yaranması haqqında miflərin etioloji semantikası məqalə Filologiya məsələləri 2021 №11 s.286-294 14806 işarə - İSSN 2224-9257 www.filologiyameseleleri.com 6.“Oğuz Kağan” dastanında kosmoqoniya və etiologiya məqalə Dil və Ədədbiyyat beynəlxalq elmi məqalə, jurnal 2021 №2 (116) s.355-361 21387 işarə - İSSN 2218-7588 İSSN2219-5513 İASJ – 0000-0001 7.Astral cismlər barəsindəki miflərin etioloji məna aləmi məruzə İnternational SCIENTIFIC SYMPOSIUM. “New Approaches and Searches in Science”. Aykara, Türkiyə 2021 Decabr 2-3 s.50-57 14188 işarə - İSBN 978-625-00-9492-1 Elqer-etm.com 8.Этиологическая семантика обазов хал и джин (Hal və Cin obrazlarının etioloji semantikası) məqalə “Art Philological science” colloqium journol. Warszawa, Polska 2022 №4 (127) s.47-52 21719 işarə - İSSN 2520-6990; İSSN 2520-2480 www.colloquium-jourmal.org info@ colloquium-jourmal.org 9.Mifik zaman obrazlarının etioloji məna xüsusiyyətləri tezis VII Respublika Elmi Qaynaqlar Konfransının materialları. 4 may 2022 - s.34-36 12148 işarə - İSSN: 2663-4619 http://www.doi.org/10.36719/2663-4619/ http://www.aem.az 10.Bitkilərin yaranmasının mifik etiologiyası məruzə XXIII International SCIENTIFIC SYMPOSIUM. İntegration of Cultures and Multiculturalizm dedicated to the 305 th aneversary of Molla Panah Vagif 27 fevral 2022 - s.54-59 17143 işarə - Elger-etm.com 11.Günəş haqqında miflərin etioloji semantikası məqalə Dədə Qurqud jurnalı 2022 №3(78) s.69-78 11963 işarə - İSSN 2309-7949 www.folklor.az 12.Real fiziki dünya obrazlarının yarabması haqqında etioloji miflər(Özbəkistan konfrans,Aprel 22,2025) 13.Dönərgə obrazları haqqında miflərin etioloji semantikası(Özbəkistan konfrans, İyun 3-4,2025) 14.Etioloji miflərdə suların yaradılışı(Russiya, Çekobsar konfrans,İyun 25-27,2025) 15.Qərbi Azərbaycan El aşıq poeziyasında təbiət motivləri(Özbəkistan konfrans,Oktyabr 17-18,2025) 16.Aşıq Yaradıcılığında Dağ Motivləri Millk kimlik konteksində (Baki beynəlxalq konfrans, Balaban simpoziumu) |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Folklor İnstitutu, AZ1000, Bakı ş., İçərişəhər, 8-ci Kiçik Qala döngəsi, 31 | |

Doctoral studies 2018-2021 Institute of Folklore of ANAS
1.Classification of myths and the place of etiological myths in this classification article On Azerbaijani Oral Folk Literature studies 2018 №2 vol.53 p.124-131 11792 marks - ISSN 2309-7922
2.Etiological semantics of myths about the creation of birds article Issues of Philology 2020 №11 p.336-345 19924 marks - ISSN 2224-9257
3.Etiological myths and cosmogony article Studies on Azerbaijani Oral Folk Literature 2021 №2 (57) p.130-140 19416 marks - ISSN 2309-7922
4.Prof. A look at the problem of etiological myth in the research of Ramazan Gafarli report “In the light of the intelligentsia” Ramazan Gafarli – 70. Institute of Folklore of ANAS, Azerbaijan State Pedagogical University 2021 15-16 July p.210-217 21918 marks - ISBN: 978-625-7720-46-5 http://www.folklor.az/arasdirmalar/Ramazan-Qafarli-Mifologiya-1.pdf
5.Etiological semantics of myths about the creation of the world article Issues of Philology 2021 №11 p.286-294 14806 marks - ISSN 2224-9257 www.filologiyameseleleri.com
6.Cosmogony and etiology in the epic “Oguz Kagan” article International scientific article on Language and Literature, journal 2021 №2 (116) p.355-361 21387 marks - ISSN 2218-7588 ISSN2219-5513 IASJ – 0000-0001
7.The world of etiological meaning of myths about astral bodies report International SCIENTIFIC SYMPOSIUM. “New Approaches and Searches in Science”. Aykara, Turkey 2021 December 2-3 p.50-57 14188 marks - ISBN 978-625-00-9492-1 Elqer-etm.com
8.Etiological semantics of the images of Hal and Jin (Etiological semantics of the images of Hal and Jin) article “Art Philological science” colloqium journol. Warszawa, Polska 2022 №4 (127) p.47-52 21719 marks - ISSN 2520-6990; ISSN 2520-2480 www.colloquium-jourmal.org info@ colloquium-jourmal.org
9.Etiological meaning features of mythical time images thesis Materials of the VII Republican Conference of Scientific Sources. May 4, 2022 - p.34-36 12148 marks - ISSN: 2663-4619 http://www.doi.org/10.36719/2663-4619/ http://www.aem.az
10.Mythical etiology of the emergence of plants report XXIII International SCIENTIFIC SYMPOSIUM. Integration of Cultures and Multiculturalism dedicated to the 305 th anniversary of Molla Panah Vagif February 27, 2022 - p.54-59 17143 marks - Elger-etm.com
11.Etiological semantics of myths about the sun article Dade Gurgud magazine 2022 №3(78) p.69-78 11963 marks - ISSN 2309-7949 www.folklor.az
12.Etiological myths about the creation of images of the real physical world (Uzbekistan conference, April 22, 2025)
13.Etiological semantics of myths about images of the circle (Uzbekistan conference, June 3-4, 2025)
14.The creation of water in etiological myths (Russia, Cheboksary conference, June 25-27, 2025)
15.Nature motifs in Western Azerbaijan El ashug poetry (Uzbekistan conference, October 17-18, 2025)
16.Mountain motifs in ashug creativity in the context of national identity (Baku international conference, Balaban symposium.)
Main place of work and its address ANAS Institute of Folklore AZ1000, Baku city, Icherisheher, Kichik Gala 8/31