Təvəllüdü | 21.12. 1952 | |
Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | M.F.Axundov adına Rus Dili və Ədəbiyyatı İnstitutu (indiki Slavyan Universiteti) | |
57.06.01 Filologiya Əlincə çayı vadisi toponimlərində türk layı |
163
31
121 |
- fəlsəfədoktorlarının sayı |
Naxçıvan toponimik sistemində e.ə. VI-I minilliklərlə bağlı etnooykonimlər qədim türk sözlükləri Böğazköy, Eblait, Assur, Axiyava, Hett, Urartu yazılarına istinadən müəyyənləşdirilmiş və etimolojii zahları vermişdir. Qədim Naxçıvan ərazisi-Naxər ölkəsinin e.ə. VI-I minilliklərə aidliyi Misir firounu III Tutmosun salnamə yazıları və antik müəlliflər Herodot, Ammian Marseli, Strabon, İosif Flavi, K.Ptolomey və b.,) əsasında dəqiqləşdirilmişdir. |
1. Qədim Şərur oykonimlərinin mənşəyi. Bakı:Nurlan, 2006, 240 s. 2. Naxçıvan əhalisinin etnogenezi tarixindən (e.ə. VI-III minilliklər), Ic. Bakı: ADPU, 2013, 529s. 3. Naxçıvan əhalisinin etnogenezi tarixindən (e.ə. II-I minilliklər), II c. Bakı: ADPU, 2017, 588 s. 4. Rzayev F.H. Naxçıvan makrotoponimlərinin linqvistik xüsusiyyətləri. Bakı: ADPU, 2019, 244 s. Həmmüəllif olduğu əsərləri 5. Naxçıvan ensiklopediyası I cild. Naxçıvan 2005, 361 s. 6. Naxçıvan ensiklopediyası II cild. Naxçıvan 2005, 381 s. 7. Naxçıvan abidələri ensiklopediyası. Naxçıvan 2008, 521 s., 8. Naxçıvan tarixi. I c. Naxçıvan: Əcəmi, 2013,452 s. 9. “Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan” Tarixi, coğrafi və etnoqrafik atlas. Naxçıvan: Əcəmi NPPB, 2017, 462 s. 10. Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası. II cild. Naxçıvan: Əcəmi, 2018, 384 s. 11. Rzayev F.H. M.ö. minilliklər Naxçıvan əhalisinin etnogenezində qədim Türükkü boyları// Bilimsel Eksen, № 1. Ankara: BRC Basım Evi, 2100, s. 119-127, 184 s. 12.Rzayev F.H. Naxçıvanlıların etnogenezi tarixində proto As türkləri (Naxçıvan etnooykonimləri əsasında).//Humanitar və Təbiiyyaat elmlərinin aktual problemləri. ISSN 2073-0071. Moskva: Litera, 2012 s. 132-136, 279 c. 13.Rzayev F.H. Naxçıvanlıların etnogenezi tarixində Naxər türkləri//Avropa xalqlarının qədim etnik tarixi. Kiyev: VAK Ukraina 2013, № 41, ISSN 2309-9356, с. 132-136, 279 с. 14. Rzayev F.H.. Mixi yazı və tədqiqatlarda Hürrü türkləri və Naxçıvan ərazisi// Dünya və Elm № 7 (35), Krasnoyarski: Elmi Məlumatlar Mərkəzi, 2016, Том 2, № 7 (35), s.1446-1464, 1511 s. İmpakt-faktorlu jurnal. 15. Rzayev F.H. Naxçıvanda e.ə. yaşamış As, Naxər, türükləri ilə bağlı etnooykonimlər.// Humanitar və dəqiq elmlərin aktual № 07 (iyul) II bölmə, Moskva: Litera 2017, s. 40-45, ISSN 2073-0071. 16. Rzayev F.H. Qədim mənbələrdə Kəngərlər və onların Naxçıvandakı izləri//Türk araşdırmaları/Ədəbiyyatda rus dili araşdırmaları jurnalı (Nəşriyyatçı: Teylor &Fransis), 19-cu cild, 2018, 3-cü buraxılış, s.121-127 17. Rzayev F.H. Naxçıvanda prototürklər və onların tarixi köçləri// Ukraina Milli Universitetinin Şərqi Vladimir Elmi kafedrası. Virtus. Elmi əsərləri İmpakt faktorlu jurnalı. 24, May, 2018, с. 149-153, 238 s. ISSN 2410- 4388 18. Rzayev F.H.Hıfzının ana yurdu Kağızman isminin tarihi ve etimolojik acımı/Ölümünün100 yilinda kağizmanli Hifzi. (7- 09 Nisan 2018 uluslararasi sempozyumunun bildirileri).İstanbul:Topkapı/Akademi Ajans Matbaa Davutpasa Mahallesi Güven ĠĢ Merkezi No: 230, 2018,s. 566-570, 888 s. 19. Firudin Rzayev, Doç.Dr Əski yazılarda kuti, lulubi türkləri və onların Naxçıvan, Iğdır yer adlarında izləri//Tarih ve kültür ekseninde Orta Aras havzası Uluslararsı sempoziumu (17-19 kasım, 2016 Nahçıvan). Ankara: Atatürk araştırma merkezi Tusi, 2018, №1, s. 539-555. 20. Rzayev F.H. Qədim Naxçıvan xalçalrinda prototürk damğa, yazi işarələrivə islam mədəniyyəti əlamətləri/ Naxçıvan: İslam mədəniyyətinin paytaxtı. (07-08 sentyabr 2018-ci ildə keçirilmiş beynəlxalq konfransın materialları) Naxçıvan: Əcəmi, 2019, s.109-115, 158 s. 21. Rzayev F.H. Naxçivanda m.ö. yaşamiş Partagen prototürkləri ilə bağli etnooykonimlər//Dil və Ədəbiyyat. Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal. №2 (110). Bakı: BDU Filfak, 2019, 370148, Z.Xəlilov, 23, İSSN 2218-7588, E- İSSN 2219-5513, s.108-111, 476 s. |
Pedaqoji fəaliyyəti | 1977-2004 cü illər Culfa rayon Xoşkeşin kənd orta məktəbində Rus dili, 2004-2015 ci illər Naxçıvan Dövlət Universitetində Azərbayca dili müəllimi | |
Təltif və mükafatları | AMEA Naxçıvan Bölməsinin Fəxri Fərmanı və 2018-ci ildə İlin Alimi | |
Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyatı İnstitutu, Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 76, Az 7000 | |

| Образование | Институт Русского языка и Литературы имени М.Ф.Ахундова | |
| Основные научные достижения | Исследуя надписи Богазкёя, Эблаита, Ассирии, Ахиййавы, Xетт, Урарту были определены и этимологически выяснены этноойконимов в Нахчыванских топонимических системах связанные VI-I тысячелетиями до н.э. На основе античных авторов Геродота, Аммиана Марсели, Страбона, К.Пталомея и летописей грецкого фараона Тутмоса III были уточнены, что древний Нахчыван-страна Нахарин оносятс к VI-I тысячелетем до н.э. | |
1. Генезис древне Шарурских ойконимов. Баку: Нурлан, 2006, 240 с. 2. Об истории этногенеза Нахчыванских населений (VI-IIIтысячалетий до н.э.), I Т., Баку: АДПУ, 2013, 528 с. 3. Об истории этногенеза Нахчыванских населений (II-Iтысячалетий до н.э.), II Т., Баку: АДПУ, 2017, 528 с. 4.Лингвистические характеры Нахчыванских макротопонимов. Баку: АДПУ, 2019, 244с. Авторство в энциклопедических произведениях 5. Нахчыванская энциклопедия I том. Нахчыван: Аджеми 2005, 361 с. 6. Нахчыванская энциклопедия II том. Нахчыван: Аджеми 2005, 381 с. 7. Энциклопедия Нахчыванских памятников. Нахчыван: Аджеми 2008, 521 с., 8. История Нахчывана I том. Нахчыван: Аджеми, 2013,452 с. 9. “Нахчыван-Страна Деде Коркута” Исторический географический и этнографический атлас. Нахчыван: Аджеми, НППБ, 2017, 462 с. 10. География Нахчыванской Автономной Республики. II том. Нахчыван: Аджеми, 2018, 384 с. 11.Рзаев Ф.Г. “Племены Турукки в этногенезе Нахчыванцев”//Academic council of the Volodymyr Dahl East Ukrainian National University.Virtus. Scientific Journal the proceedings No.1, 2017,с. 162-167. ISSN 2410-4388 12.Рзаев Ф.Г. Проэтносы Асы в этногенезе Нахчыванцев (На основе Нахчыванских этноойконимов).//Актуальные проблемы гуманитарных и естественных наук. ISSN 2073-0071. Москва: «Литера», 2012 с. 132-136, 279 с. 13.Рзаев Ф.Г. Племена Нахары в этногенезе Нахчыванцев//древних Етнична Iсторıа Народıв Европи. № 41, ISSN 2309-9356. Киıв: ВAK Украıни, 2013 с. 132-136, 279 с. 14. Рзаев Ф.Г. Племена Хурриты и территория Нахчывана в клиноописных надписях и в исследованиях // Наука и мир, Kрасноярский: Центр научных сведений, 2016, № 7 (35), Том 2 ISSN 2308-4804, SCIENCE AND WORLD. International scientific journal, Vol. 2, Импакт-фактор. 15. Рзаев Ф.Г.Этноойконимы, связанные до н.э. с именами Ас, Нахар и Турукки живущих в Нахчыване.//Актуальные проблемы гумманитарных и естественных наук. № 07 (июль) часть II, Москва: «Литера», 2017, с.40-45, ISSN 2073-0071 16. Рзаев Ф.Г.Кангары в древних источниках и их следы в Нахчыване//Тюркских исследований/Журнал исследование русский язык в литературах (Издательство: Teйлор & Франция), Том 19, 2018, 3-ий выпуск с.121-127. 17. Рзаев Ф.Г. “Прототюрки в Нахчыване и их исторические kочевания//Academic council of the Volodymyr Dahl East Ukrainian National University.Virtus. Scientific Journal the proceedings. 24, May, 2018, с. 149-153, 238 s. ISSN 2410- 4388. 18. Рзаев Ф.Г. Исторические и этимологические значение Кагызмана родина Хыфзы /100 летние после смерти Хыфзы из Кагызмана. (7- 09 апрел 2018 статьи международного симпозиума).Истанбул: Топкапы, 2018, с. 566-570, 888 с. 19. Рзаев Ф.Г. Тюрки Кути, Лулубиə в древнихлетописях и их следы в Нахчыванских, Игдрских ойконимах // Средне Аразские долины в исторических и культурных аренах Международный симпозиум (17-19 ноябр, 2016 Нахчыван). Анкара: Ататюркский исследовательный центр Туси, 2018, №1, с. 539-555. 20. Рзаев Ф.Г. Прототюркские тамги, знаки письменности и черты Исламской культуры в Нахчыванских коврах / Нахчыван: столица Исламской культуры. (Материалы Международной конференции составленном 07-08 сентября 2018-го года Нахчыван: Аджеми, 2019, с.109-115, 158 с. 21. Рзаев Ф.Г. Ойконимы связанные с прототюркамми Партагенами живущие до н.э.// Язык и Литература. Международный научно теоретический журнал №2 (110). Баку: БДУ Филак, 2019, 370148, З.Халилов, 23, İSSN 2218-7588, E- İSSN 2219-5513, с.108-111, 476 с. |
| Педагогическая деятельность | В 1977-2004 годах учитель русского языка в Хошкешинской средней школе Джульфинского района, 2004-2015 годах часовик в Нахчыванском Государственном Университете по языку и литературы | |
| Премии и награды | Почётная грамота Нахчыванского Отделения НАН Азербайджана, награда «Учений 2018-го года». | |
| Основное место работы и адрес | Институт Искусства, Языка и Литературы НАНА Нахчыванского отделениея. Город Нахчыван, проспект Гайдара Алиева 76, АZ7000 | |