Təvəllüdü | 21.12. 1952 | |
Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | M.F.Axundov adına Rus Dili və Ədəbiyyatı İnstitutu (indiki Slavyan Universiteti) | |
57.06.01 Filologiya Əlincə çayı vadisi toponimlərində türk layı |
163
31
121 |
- fəlsəfədoktorlarının sayı |
Naxçıvan toponimik sistemində e.ə. VI-I minilliklərlə bağlı etnooykonimlər qədim türk sözlükləri Böğazköy, Eblait, Assur, Axiyava, Hett, Urartu yazılarına istinadən müəyyənləşdirilmiş və etimolojii zahları vermişdir. Qədim Naxçıvan ərazisi-Naxər ölkəsinin e.ə. VI-I minilliklərə aidliyi Misir firounu III Tutmosun salnamə yazıları və antik müəlliflər Herodot, Ammian Marseli, Strabon, İosif Flavi, K.Ptolomey və b.,) əsasında dəqiqləşdirilmişdir. |
1. Qədim Şərur oykonimlərinin mənşəyi. Bakı:Nurlan, 2006, 240 s. 2. Naxçıvan əhalisinin etnogenezi tarixindən (e.ə. VI-III minilliklər), Ic. Bakı: ADPU, 2013, 529s. 3. Naxçıvan əhalisinin etnogenezi tarixindən (e.ə. II-I minilliklər), II c. Bakı: ADPU, 2017, 588 s. 4. Rzayev F.H. Naxçıvan makrotoponimlərinin linqvistik xüsusiyyətləri. Bakı: ADPU, 2019, 244 s. Həmmüəllif olduğu əsərləri 5. Naxçıvan ensiklopediyası I cild. Naxçıvan 2005, 361 s. 6. Naxçıvan ensiklopediyası II cild. Naxçıvan 2005, 381 s. 7. Naxçıvan abidələri ensiklopediyası. Naxçıvan 2008, 521 s., 8. Naxçıvan tarixi. I c. Naxçıvan: Əcəmi, 2013,452 s. 9. “Dədə Qorqud yurdu-Naxçıvan” Tarixi, coğrafi və etnoqrafik atlas. Naxçıvan: Əcəmi NPPB, 2017, 462 s. 10. Naxçıvan Muxtar Respublikasının coğrafiyası. II cild. Naxçıvan: Əcəmi, 2018, 384 s. 11. Rzayev F.H. M.ö. minilliklər Naxçıvan əhalisinin etnogenezində qədim Türükkü boyları// Bilimsel Eksen, № 1. Ankara: BRC Basım Evi, 2100, s. 119-127, 184 s. 12.Rzayev F.H. Naxçıvanlıların etnogenezi tarixində proto As türkləri (Naxçıvan etnooykonimləri əsasında).//Humanitar və Təbiiyyaat elmlərinin aktual problemləri. ISSN 2073-0071. Moskva: Litera, 2012 s. 132-136, 279 c. 13.Rzayev F.H. Naxçıvanlıların etnogenezi tarixində Naxər türkləri//Avropa xalqlarının qədim etnik tarixi. Kiyev: VAK Ukraina 2013, № 41, ISSN 2309-9356, с. 132-136, 279 с. 14. Rzayev F.H.. Mixi yazı və tədqiqatlarda Hürrü türkləri və Naxçıvan ərazisi// Dünya və Elm № 7 (35), Krasnoyarski: Elmi Məlumatlar Mərkəzi, 2016, Том 2, № 7 (35), s.1446-1464, 1511 s. İmpakt-faktorlu jurnal. 15. Rzayev F.H. Naxçıvanda e.ə. yaşamış As, Naxər, türükləri ilə bağlı etnooykonimlər.// Humanitar və dəqiq elmlərin aktual № 07 (iyul) II bölmə, Moskva: Litera 2017, s. 40-45, ISSN 2073-0071. 16. Rzayev F.H. Qədim mənbələrdə Kəngərlər və onların Naxçıvandakı izləri//Türk araşdırmaları/Ədəbiyyatda rus dili araşdırmaları jurnalı (Nəşriyyatçı: Teylor &Fransis), 19-cu cild, 2018, 3-cü buraxılış, s.121-127 17. Rzayev F.H. Naxçıvanda prototürklər və onların tarixi köçləri// Ukraina Milli Universitetinin Şərqi Vladimir Elmi kafedrası. Virtus. Elmi əsərləri İmpakt faktorlu jurnalı. 24, May, 2018, с. 149-153, 238 s. ISSN 2410- 4388 18. Rzayev F.H.Hıfzının ana yurdu Kağızman isminin tarihi ve etimolojik acımı/Ölümünün100 yilinda kağizmanli Hifzi. (7- 09 Nisan 2018 uluslararasi sempozyumunun bildirileri).İstanbul:Topkapı/Akademi Ajans Matbaa Davutpasa Mahallesi Güven ĠĢ Merkezi No: 230, 2018,s. 566-570, 888 s. 19. Firudin Rzayev, Doç.Dr Əski yazılarda kuti, lulubi türkləri və onların Naxçıvan, Iğdır yer adlarında izləri//Tarih ve kültür ekseninde Orta Aras havzası Uluslararsı sempoziumu (17-19 kasım, 2016 Nahçıvan). Ankara: Atatürk araştırma merkezi Tusi, 2018, №1, s. 539-555. 20. Rzayev F.H. Qədim Naxçıvan xalçalrinda prototürk damğa, yazi işarələrivə islam mədəniyyəti əlamətləri/ Naxçıvan: İslam mədəniyyətinin paytaxtı. (07-08 sentyabr 2018-ci ildə keçirilmiş beynəlxalq konfransın materialları) Naxçıvan: Əcəmi, 2019, s.109-115, 158 s. 21. Rzayev F.H. Naxçivanda m.ö. yaşamiş Partagen prototürkləri ilə bağli etnooykonimlər//Dil və Ədəbiyyat. Beynəlxalq elmi-nəzəri jurnal. №2 (110). Bakı: BDU Filfak, 2019, 370148, Z.Xəlilov, 23, İSSN 2218-7588, E- İSSN 2219-5513, s.108-111, 476 s. |
Pedaqoji fəaliyyəti | 1977-2004 cü illər Culfa rayon Xoşkeşin kənd orta məktəbində Rus dili, 2004-2015 ci illər Naxçıvan Dövlət Universitetində Azərbayca dili müəllimi | |
Təltif və mükafatları | AMEA Naxçıvan Bölməsinin Fəxri Fərmanı və 2018-ci ildə İlin Alimi | |
Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyatı İnstitutu, Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 76, Az 7000 | |

| Place of birth | Nakhchivan Autonomus Republic, Culfa region the village of Khoshkeshin | |
| Education | The Institute of the Russian language and literature named after M.F.Akhundov (now: Shavian University) | |
| Scientific degree | Ph.D in phililogy | |
57.06.01 philology The Turkish layer of the Alinja river valley toponyms |
163
121 |
| Basic scientific achievements | Ethnooyconims in Nakhchivan toponymic system relating to the VI-I millenniums BC have been defined and etymologically explained on the basis of Bogazkoy, Eblait, Assyrian, Ahiyava, Hett, Urartian writings. It has been specfied through the chronicle writings of Egythian pharaoh Thutmose III and antique authors like Herodotus, Ammianus Marcellius, Strabo, Josephus Flavius, Claudius Ptolemy and others that the history of ancient Nakhchivan territory – Nakher country belongs to VI millennium BC-Imillennium AD. | |
1. The origin of ancient Sharuroyconyms. Baku :Nurlan, 2006, 240 p. 2. From the history of the ethnogenesis of Nakhchivan people (VI-III millenniums BC), I vol. Baku: ASPU, 2013, 529 p. 3. From the history of the ethnogenesis of Nakhchivan people (II-I millenniums BC), II vol. Baku: ASPU, 2017, 588 p. 4. Rzayev F.H. The linguistic features of Nakhchivanmacrotoponyms. Baku: ASPU, 2019, 244 p. 5. Nakhchivan encyclopaedia. I vol. Nakhchivan 2005, 361 p. (co-author) 6. Nakhchivan encyclopaedia. II vol. Nakhchivan 2005, 381 p. (co-author) 7. The Encyclopaedi of Nakhchivan monuments. Nakhchivan 2008, 521 p. (co-author) 8. Nakhchivan history. I vol. Nakhchivan: Ajami, 2013,452 p. (co-author) 9. “Nakhchivan –the Land of Dede Gorgud” historical-geographical and ethnograpic atlas. Nakhchivan: Ajami NPPB, 2017, 462 p. (co-author) 10. The geography of Nakhchivan Autonomous Republic. II vol. Nakhchivan: Ajami, 2018, 384 p. (co-author) 11. Rzayev F.H. Turukku- the ancient Turkish kins in the ethnogenesis of Nakhchivan people in the millenniums BC //Scientific Axis, № 1.Ankara: BRC Publishing-house, 2100, pp. 119-127, 184 p. 12. Rzayev F.H. Proto-As Turks in the history of ethnogenesis of Nakhchivanians. (on the basis of Nakhchivanethnooyconims)// Actual problems of humanitarian and native sciences. ISSN 2073-0071. Moskow: Litera, 2012.pp. 132-136, 279 p. 13. Rzayev F.H. Nakher Turks in the history of the ethnogenesis of Nakhchivanians//Ancient ethnic history of European peoples. Kiev: HAT Ukraine, 2013, № 41, ISSN 2309-9356, pp. 132-136, 279 p. 14. Rzayev F.H. Hurru Turks and Nakhchivan territory in cuneiforms and investigations// The World and Science № 7 (35), Krasnoyarsk: Center of Scientific Information, 2016, Vol.2, № 7 (35), pp.1446-1464, 1511 p. Journal Impact. 15. Rzayev F.H. Ethnooyconims about As, Nakhar, Turukkus lived in Nakhchivan BC// № 07 (July), partII, Moscow: “Litera”, 2017 pp. 40-45, ISSN 2073-0071. 16. Rzayev F.H. Kangars in ancient sources and their traces in Nakhchivan// Turkish Studies//Journal of Russian Studies in Literature (Publishher: Taylor &Fransis) in Volume 19, 2018, Issue 3. Pp. 121-127. 17.Rzayev F.H. Proto-Turks in Nakhchivan and their historical migrations// Eastern Vladimir Scientific department of the National University of Ukrain. Virtus. Journal Impact Factor. 24 May, 2018, pp. 149-153, 238 p. ISSN 2410- 4388 18. Rzayev F.H. History of the name Kaghizman, the homeland of Hifzi and etimological explanation// Hifzi from Kaghizman in the 100 th anniversary of his death. (7- 09 April, 2018.Materials of international symposium).Istanbul:Topkapi, 2018, pp. 566-570, 888 p. 19. Firudin Rzayev.The Kuti, Lullubi turks in old writings and their traces in Nakhchivan, Ighdir toponyms//International symposium on history and culture of Araz river basin (17-19 November, 2016, Nakhchivan). Ankara: Ataturk research center. Tusi, 2018, №1, pp. 539-555. 20. Rzayev F.H. Proto-Turk characters, letter signs and traces of Ismalic culture in the ancient Nakhchivan carpits/ Nakhchivan: the capital of Islamic culture. (materials of the international conference held on 7-8 September, 2018)Nakhchivan: Ajami, 2019, pp.109-115, 158 p. 21. Rzayev F.H. The ethno-oyconyms about Partagen proto-Turks who lived IN Nakhchivan Naxçivanda before common era// Language and Literature. International scientific-theoretical journal. №2 (110). Baku: BSU fac.of Philology, 2019, 370148, Z.Khalilov, 23, ISSN 2218-7588, E- ISSN 2219-5513 pp.108-111, 476 p. |
A teacher in the secondary school (Khoshkeshin village of Julfa district) in 1977-2004; A teacher in the Nakhchivan State University in 2004-2015. |
| Awards and prizes | Honorary Decree of Nakhchivan Branch of ANAS, Scientist of the Year 2018 | |
Institute of Art, Language and Literature, Nakhchivan Section of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, AZ7000, Heydar Aliyev prospect, 76 |