| Təvəllüdü | 01.03.1982 | |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. “Nəcib Fazil Qısakürəyin yaradıcılıq yolu”, Bakı, Elm və təhsil, 2013, 196 s.;
2. Qısakürək N.F. “Bir adam yaratmaq” Ön sözün müəllifi və tərc edən Eşqanə Babayeva, 2013, 176 s. |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 2004-2009-cu illərdə Qafqaz Universiteti Dil tədrisi kordinatorluğunda müəllim vəzifəsində işləmişəm. | |
| Digər fəaliyyəti | 1. 2011-ci ildən başlayaraq Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri.
2. 2014-cü ildən Akademiya üzrə Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədr müavini. 3. "Türk xalqları ədəbiyyatı" məqalələr toplusunun məsul katibi (2011-2013). 4. "Ədəbi əlaqələr" elmi-jurnalının redaksiya heyətinin üzvü. 5. "Ədəbiyyat Məcmuəsi" elmi –jurnalının redaksiya heyətinin üzvü. 6. “Gənc tədqiqatçı”elmi-jurnalının redaksiya heyətinin üzvü. 7. Filologiya elmləri doktoru hazırlığı üzrə dissertant. |
| Təltif və mükafatları | 1. 2004-cü ildə Qafqaz Universitetinin rektoru prof. Erol Oral tərəfindən “Universitet Birincisi” olmaq münasibəti ilə mükafat və plaketlə təltif edilmişəm.
2. Yazıçılar Birliyinin gənclər üçün təsis etdiyi prezident təqaüdü (2013). 3. Xurşidbanu Natəvan mükafatı (2014) 4. İlin gənc alimi (2015) |

| Образование | Университет Кавказ | |
2. Кысакюрек Н.Ф. «Сотворить человека». Автор предисловия и переводчик Эшгана Бабаева, Баку, 2013, 176 с. |
| Педагогическая деятельность | 2004-2009 гг. - педагог в отделе Преподавания языка в Университете Кавказ. | |
| Прочая деятельность | 1. С 2011г. Председатель Совета Молодых ученых и специалистов Института Литературы имени Низами НАНА;
2. С 2014г. Заместитель председателя Совета Молодых ученых и специалистов НАН Азербайджана; 3. 2011-2013 гг.- ответственный секретарь журнала «Литература тюркских народов (сборник статей)»; 4. Член редколлегии научного журнала «Литературные связи»; 5. Ответственный секретарь номера научного журнала «Литературный сборник», посвященного молодым исследователям; 6. Диссертант для подготовки диссертации на соискание ученой степени доктора наук по филологии. |
| Премии и награды | 1. 2004 г. – вручена премия и наградная плакетка как «Лучшему выпускнику» со стороны ректора Университета Кавказ проф. Эрола Орала;
2. 2013 – удостоена президентской стипендии, вручаемой Союзом Писателей молодым деятелям литературы. |