Türkiyədə Şəhərləşmənin Sosial-İqtisadi Problemləri
2. Müasir Türkiyədə Şəhərləşmə. (Türkсə). XI Türk Tarix Konqresi.Ankara,5-9 Eylül 1990 (Konqresə təqdim olunan məruzələr.)VI cild.1994.
3. 60-70-ci illərdə Türkiyədə Şəhərləşmənin  sürətlənməsi və işsizlik probleminin kəskinləşməsi..(rus dil.).İdeologiya,Siyasət . Beynəlxaq münasibətlər. III cild.Moskva1984.
4.  Türkiyənin şəhərlərində marjinal təbəqələrin formalaşması(rus dil.)Aspirantlar və Gənc alimlərin konfransının materialları. II.Cild. İdeologiya,siyasət və beynəlxlq münasibətlər. Moskva ,1988 .
5. Türkiyədə nisbi əhali artığlığı Şəhərləşmənin  başlıca mənbəyi kimi.II məcmuə.İran və Türkiyənin İqtisadi İnkişaf Məsələləri.Bakı-1988.
6. Türkiyədə şəhərləşmənin xüsusiyyətləri.Gənc Şərqşünasların III elmi konfrans. materialları.(25-26 may 1984.)Bakı, Elm nəşriyyatı.1985.
7.Türkiyədə mənzil problemi.Azərb.SSR EA  “Xəbərlər”.Tarix,Fəlsəfə və Hüquq seriyası ,N1, Bakı-1988.
8. Türkiyədə “Gecəqondu” məskənləri.Azərb. `SSR  EA .“Xəbərlər”.Tarix, fəlsəfə və hüquq seriyası, N2,Bakı 1988.
9. İlk Türklər,Ön Türklər-Hunlar və İmperatorları Mətə. Elmi Araşdırmalar.Xüsusi Buraxılış. Şərqşünaslıq İnstitutu.-50 Bakı -2008.
10. İsmayıl Aka  (Türkiyə,İzmir).Şahruxun Qaraqoyunlular üzərinə Səfərləri. I.  Məqalə (türk dilindən Azərbaycan dilinə tərcüməm). –Tarih İncələmələri Dərgisi (Ankara-İzmir)Azərb. SSR EA. Xəbərlər, “Elm” nəşriyyatı.
11. İsmayıl Aka.Şahruxun Azərbaycan Səfəri   II.məqalə (türk dil. Azərb.dil. tərc. Tar.İnc.Dərg. (Ankara-İzmir) Azərb.SSR EA. Xəbərlər. “Elm”nəşriyyatı.
12. Azərbaycan Osmanlı İdarəsi Altında və şəhərləşmə (Türkçe).  XIII Türk  Tarih Konqresi,  Ankara. 1999, Konfrans materialları.
13. Orta əsr Osmanlı  şəhərlərinin sosial-iqtisadi mənzərəsi(Övliya Çələbinin “Səyahətnamə ” si əsasında)Tarix və Müasirlik. Z.M.Bünyadovun 80 illiyinə həsr olunmuş konfransın  materialları. Nurlan.2003.
14 .Z.V.Togan. Ümumi Türk Tarixinə Giriş.Cild I.Ən əski dövrlərdən 16.əsrə qədər.İstanbul 1981.
15.Övliya Çələbi. Səyahətnamə. I cild,II cild və III cild. Azərbacan dilinə tərcümə (çapa hazırlanır).
Pedaqoji fəaliyyəti BDU –İlahiyyət fakültəsi-1993-1994-cü illərdə
Digər fəaliyyəti  1) tərcüməçi; 2)AMEA Sosial Araşdırma və İnformasiya institutunda  baş elmi işçi (yarım ştat)1996-2002. (an alitik-politoloq
2) Elmi işlərin tərcüməsi – külli miqdarda( rus və Azərbaycan dillərindən  türk dilinə( çap olunub).

Social-Economic Problems of the Urbanization of Turkey
- 1. The Father of Nation. Baku 2000, Prof. Shukurov, M.Safarov (translation to Turkish from Azerbaijani). Asena print house, Ankara 2002.
- 2. Urbanizations of modern Turkey and to the unique characteristics of his own (in Turkish). The international congre of the Turkish History XI..vol . Ankara,5-9 September1990.Papers presented to kongre VI.volume.3.
- 3. . Acceleration of the urbanization and exacerbation of the employment problems in 60-70 yy.s. in a number of cities of Turkey (in Russian). III volume. Ideology,Policy.International Relations.Moscow.1984
- 4.Forming of marginal groups in Turkey (in Russian). Theses of Conference of Aspirants and Young Scholars. 2nd volume. Ideology, Policy and International Relations. Moscow 1985,
- 5.The Relative Surplus Overpopluation in Turkey as the Main Sourse of Urbanisation.II compilation ..Economic Devolepment İssues of İran and Turkey.Baku-1988-
- Baku.Features urbanization in Turkey. Materials 3rd Scientific Conference of Young Orientalists.Baku(25-28 may 1984 year.)Baku.Print House “Elm” 1985).
- The housing problem in Turkey. ACADEMY OF SCIENCES AZERBAYDZHANSKOY SSR JOURNAL, Publisher "ELM". Series history, philosophy and law, 1988, N-1. (in Russian).
- The “gececondu” Problem in Turkey.(in Russian) ACADEMY OF SCIENCES AZERBAYDZHANSKOY SSR JOURNAL, Publisher "ELM". Series history, philosophy and law, 1988, N-2. (in Russian)
- On first Turks, Ancient Turks-Hun and Their Emperor Mete. “Elm” print house, Institute of Oriental Studies-50. Journal of Scientific Research. special edition.Baku-2008
- Azerbaijan under the Ottoman administration and urbanization (in Turkish). 13thTurksih Congress, Ankara. 1999, Conference Proceedings.
- Social-economic landscape of the Medieval Ottoman cities (on the basis of “Sayahatname” by Ovliya Chalabi). History and modernity. Proceedings of the Conference dedicated to the 80thanniversary of Z. Buniyadov. Baku, Nurlan 2003, .
- 12.Ismail Aka .Military campaings of Shahrukh to Garagoyunlus.(Translation to Azerb). «Elm» print house, “ELM” History, Philosophic series, 1990 N4,
- İsmail Aka. Military campaings of Shahrukh to Azerbaijan. (Translation to Azerbaijan). «Elm» print house, “ElM” History, Philosophic series, 1991 N1
- Prof. A.Zaki Validi Togan. Introduction to general Turkish history Istanbul 1981 3rd edition. From most of the old era to the 16th century- Vol.I (trans. to Azerbaijani fromTurkish).
- Translation to Azerbaijan the 1, 2, 3 volumes of “Seyahatname” by Ovliya Chalabi. From Turkish. (being prepared for publication).