Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Şirvan şəhəri | |
10.01.03, 10.01.06 Azərbaycan ədəbiyyatı, Dünya ədəbiyyatı Saib Təbrizinin lirikası və farsdilli poeziyada “hind üslubu” problemi |
10 kitab, 60-dan çox məqalə
1 kitab, 8 məqalə |
Əsas elmi nailiyyətləri | Dünya şərqşünaslığında ilk dəfə olaraq farsdilli ədəbiyyatda hind üslubunun təkamül mərhələlərinin, ideoloji və estetik əsasının müəyyənləşdirilməsi; Azərbaycan ədəbiyyatına, tarixinə və fəlsəfi fikrinə aid orta əsr mənbələrinin şərhli tərcüməsi. | |
1. Saib Təbrizi və fardilli poeziyada “hind üslubu”, Bakı, "Elm", 1994 2. Sədi və Hafiz. Bakı, "Nurlan", 2004 3. Şəms və Mövlana. Bakı, "Nurlan", 2010 4. Qızılbaşlar tarixi. Fars dilindən tərcümə və şərhlər. Bakı, "Azərbaycan", 1993 5. Yusif Qarabaği. Yeddi bağ. Fars dilindən tərcümə, ön söz və şərhlər. Bakı, "İrşad", 1997 |
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | AMEA Şərqşünaslıq İnstitutu nəzdində FD 01.151 Dissertasiya Şurasının üzvü | |
Pedaqoji fəaliyyəti | Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbinin xarici dillər kafedrasının dosenti (1993-1994); “Azərbaycan” Universitetində və Bakı Dövlət Universitetində Şərq ədəbiyyatı tarixindən mühazirələr oxunması | |
Digər fəaliyyəti | "Cahan" elmi, ədəbi, ictimai jurnalının (1997-1998), "Hikmət" elmi araşdırmalar toplusunun (2003-2004) və “Bakı-Təbriz” jurnalının (2006-2010) redaktoru | |

| Веб-сайт | http://mesiha.blogspot.com/ | |
10.01.03, 10.01.06 Азербайджанская литература, Мировая литература Лирика Саиба Тебризи и проблема индийского стиля в персоязычной поэзии |
10 книг, свыше 60 статей 1 книга, 8 статей |
| Основные научные достижения | Определение этапов эволюции, идеологической и эстетической основы индийского стиля в персоязычной литературе впервые в мировом востоковедении; комментированный перевод средневековых источников по литературе, истории и философской мысли Азербайджана | |
1. Саиб Тебризи и индийский стиль в персоязычной поэзии. Баку, «Элм», 1994 2. Сади и Хафиз. Баку, «Нурлан», 2004 3. Шемс и Мовлана. Баку, «Нурлан», 2010 4. История кызылбашей. Перевод с перс. и комм. Баку, «Азербайджан», 1993 5. Юсуф Карабаги. Семь садов. Перевод с перс., предис. и комм. Баку, «Иршад», 1997 |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | Член Диссертационного Совета FD 01.151 при Институте Востоковедения НАНА | |
| Педагогическая деятельность | Доцент кафедры иностранных языков Азербайджанского Высшего Военного Училища им. Гейдара Алиева (1993-1994); чтение лекций по литературе Востока в Университете «Азербайджан» и Бакинском Государственном Университете | |
| Прочая деятельность | Редактор научного, литературного и общественного журнала «Джахан» (1997-1998), сборника научных исследований «Хикмет» (2003-2004) и журнала «Баку-Тебриз» (2006-2010) | |