Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Şirvan şəhəri | |
10.01.03, 10.01.06 Azərbaycan ədəbiyyatı, Dünya ədəbiyyatı Saib Təbrizinin lirikası və farsdilli poeziyada “hind üslubu” problemi |
10 kitab, 60-dan çox məqalə
1 kitab, 8 məqalə |
Əsas elmi nailiyyətləri | Dünya şərqşünaslığında ilk dəfə olaraq farsdilli ədəbiyyatda hind üslubunun təkamül mərhələlərinin, ideoloji və estetik əsasının müəyyənləşdirilməsi; Azərbaycan ədəbiyyatına, tarixinə və fəlsəfi fikrinə aid orta əsr mənbələrinin şərhli tərcüməsi. | |
1. Saib Təbrizi və fardilli poeziyada “hind üslubu”, Bakı, "Elm", 1994 2. Sədi və Hafiz. Bakı, "Nurlan", 2004 3. Şəms və Mövlana. Bakı, "Nurlan", 2010 4. Qızılbaşlar tarixi. Fars dilindən tərcümə və şərhlər. Bakı, "Azərbaycan", 1993 5. Yusif Qarabaği. Yeddi bağ. Fars dilindən tərcümə, ön söz və şərhlər. Bakı, "İrşad", 1997 |
Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | AMEA Şərqşünaslıq İnstitutu nəzdində FD 01.151 Dissertasiya Şurasının üzvü | |
Pedaqoji fəaliyyəti | Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbinin xarici dillər kafedrasının dosenti (1993-1994); “Azərbaycan” Universitetində və Bakı Dövlət Universitetində Şərq ədəbiyyatı tarixindən mühazirələr oxunması | |
Digər fəaliyyəti | "Cahan" elmi, ədəbi, ictimai jurnalının (1997-1998), "Hikmət" elmi araşdırmalar toplusunun (2003-2004) və “Bakı-Təbriz” jurnalının (2006-2010) redaktoru | |

| Place of birth | Azerbaijan Republic, Shirvan | |
10.01.03, 10.01.06 Azerbaijani Literature, World Literature Lyric of Saib Tabrizi and the problem of Indian style in Persian poetry |
10 books and over 60 articles
1 book, 8 articles |
| Basic scientific achievements | Definition of the stages of evolution, ideological and aesthetic foundations of Indian style in Persian literature for the first time in the world orientalism; annotated translation of medieval sources in literature, history and philosophical thought of Azerbaijan | |
1. Saib Tabrizi and Indian style in Persian poetry. Baku, "Elm", 1994 2. Sadi and Hafiz. Baku, "Nurlan", 2004 3. Shams and Mowlana. Baku, "Nurlan", 2010 4. History of qizilbashs. Translation from Persian and comm. Baku, "Azerbaijan", 1993 5. Yusuf Qarabaghi. Seven gardens. Translation from Persian, predissociation and comm. Baku, "Irshad", 1997 |
| Membership with international and foreign scientific organizations | Member of the Dissertation Council FD 01.151 at the Institute of Oriental Studies of ANAS | |
Associate Professor of Foreign Languages in AzerbaijanHigherMilitarySchool named after Heydar Aliyev (1993-1994); lectures on literature of the East at the University "Azerbaijan" and Baku State University |
| Other activities | Editor of the scientific, literary and social magazine "Jahan" (1997-1998), a collection of scientific research "Hikmat" (2003-2004) and the magazine "Baku-Tabriz" (2006-2010) | |