| Anadan olduğu yer | Gürcüstan Respublikası, Tibilisi şəhəri | |
11.00.02 Xarici ölkələrin siyasi və iqtisadi-sosial coğrafiyası ÇXR-nın nəqliyyat maşınqayırma coğrafiyası |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Azərbaycan-Çin xalqları arasında siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrin inkişafı istiqamətində Azərbaycanın ulu öndəri Heydər Əliyevin və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fəaliyyətinin elmi araşdırılması | |
1. “Azərbaycan Respublikası” (F.Abdullazadənin müəllifliyi ilə), Bakı, 1998, “Tisimat Print Co”, Ankara. 2. “Sülh marşrutları” elmi xəritəsi. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin xarici səfərləri. Bakı, 2000. 3. Elmi xəritə “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin Azərbaycanın bölgələrinə səfərləri”. Bakı, 2003. 4. “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin andiçmə mərasimində nitqi” (çin dilinə tərcümə R.Abbasov) Bakı, «Oka ofset», 2004. 5. R. Abbasov. “Prezident İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına dövlət səfəri” Bakı, «Oka ofset», 2005 (çin dilində). 6. R. Abbasov. “Azərbaycan-Çin dillərində şəkilli sözlük”, Bakı, «Oka ofset», 2006 (çin dilində). 7. R. Abbasov. «İlham Əliyev - qədim xalqların dostluğunun müasir davamçısı», Bakı, “Qanun”, 2013(çin dilində). |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Rusiya Çinşünaslar Assosiasiyası | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1. Bakı Dövlət Universiteti 2. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəetmə Akademiyası |

| Место рождения | Тбилиси, Республика Грузия | |
11.00.02 Политическая и социально-экономическая география зарубежных стран География транспортного машиностроения КНР |
| Основные научные достижения | Научный анализ и систематизация деятельности общенационального лидера Азербайджана Гейдара Алиева и Президента Азербайджана Ильхама Алиева по развитию азербайджано-китайских политических, экономических и культурных связей. | |
1.«Азербайджанская Республика» в соавторстве с Ф.Абдуллазаде, Баку, 1998, издательство «Tisimat print Co», Анкара. 2. Научная карта «Маршрутами мира. Зарубежные визиты Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева», Баку, 2000. 3.Научная карта «Визиты Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева в регионы Азербайджана», Баку, 2003. 4. «Азербайджано-китайский иллюстрированный словарь», Баку, 2004, издательство «Oka ofset». 5. «Визит Президента Ильхама Алиева в КНР» Баку, 2005, издательство «Oka ofset». 6.«Ильхам Алиев-продолжатель дружбы двух древних народов. (2003-2013), Баку, 2013, издательство “Qanun”. |
| Членство в республиканских, международных и зарубежных научных организациях | Российская ассоциация китаеведов | |
| Педагогическая деятельность | Академия государственного управления при Президенте АР, Бакинский государственный университет | |