| Təvəllüdü | 02.07.1952 | |
1. “Kitabi-Dədə Qorqud”da zərf düzəldən şəkilçilər. “Elmi-mədəni tərəqqi və qadın” mövzusuna həsr olunmuş elmi konfransın materialları, Bakı, 2003, s. 65-68.
2. “Kitabi-Dədə Qorqud”un dilində mürəkkəb zərflər. Dünyada yeni inkişaf meylləri istiqamətində türk dünyası, Azərbaycan və Türkiyə beynəlxalq elmi-praktik simpozium. 28 may, Bakı, 2004, s. 208-209. 3. “Kitabi-Dədə Qorqud”un dilində əsil zərflər. Tədqiqlər-2, Azərbaycan MEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu Bakı, Elm, 2004, s. 125-131. 4. Mühibbinin Divani və dili haqqında bəzi qeydlər. AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, Bakı, 2008, N1, s. 237-243. 5. Mühibbinin “Divani”də ismi frazeologizmlər. Filologiya məsələləri, Bakı, 2010, s. 197. 6. Mühibbinin “Divani”də feli frazeologizmlər. Filologiya məsələləri N6. Bakı, 2010, s. 181. 7. Firidun bə Köçərlinin pedaqoji fəaliyyəti və dili haqqında bəzi qeydlər. Humanitar Elmlər Seriyası Xəbərlər, Bakı, 2013, xüsusi buraxılış N1, s. 121-128. 8. Şeyx Səfi təzkirəsində dini-təsəvvüfi şəxs adları və onların kontekstual-üslubi xüsusiyyətləri. Bakı Universitetinin Xəbərləri N4, Bakı, 2013, s. 5-14. |
17 saylı məktəb (1969-1971) 7 saylı məktəb (1982-1994) Xəzər Universitəsi (1994-2000) Bakı Slavyan Universitəsi (2006-2008) |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA İ.Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, AZ1073, Bakı şəhəri, H.Cavid prospekti, 115 | |

| Date of birth | 02.07.1952 | |
5706.01 Azerbaijani language The lexics of Azerbaijan poetry of XIX c., written in the ashug’s style |
32
| Names of scientific works | 1. The adverb-forming affixes in “Kitabi-Dede Gorgud”. Materials of scientific conference on the title “Scientific-cultural progress and a woman”, Baku, 2003, pp. 65-68.
2. Complex adverbs in the language of “Kitabi-Dede Gorgud”. Azerbaijan-Turkish International scientific-practical simpozium under the title “The Turkish world in the context of new tendencils and directions in the world”, Baku, May 28, 2004, pp. 208-209. 3. Pure adverbs in the language of“Kitabi-Dede Gorgud”. Tədqiqlər-2 (Investigations-2). The Institute of Linguistics Named after Nasimi ANAS, “Elm” publishing house, 2004, pp. 125-131. 4. Muhibbi’s “Divan” and some notes about his language. the Institute of Linguistics Named after Nasimi ANAS, 2008, № 1, pp 237-243. 5. Nominal phrazeological units in Muhibbi’s “Divan”. “The problems of philology”, Baku, 2010, p 197. 6. Predicative phraseological units in Muhibbi’s “Divan”. The prfoblems of philology. № 6, Baku, 2010, p. 181. 7. Some notes about the pedagogical activity and language of Firidunbay Kocharli. Azerbaijan National Akademy of Sciences, “Xəbərlər” (Proceedings) the series of humanitary sciences, special edition № 1, Baku, 2013, p. 121-128. 8. Proper names of religious contents and their contextual-stylistic peculiarities in Firidunbay Kocharli’s tezkire. Proceedings of Baku University, № 4, Baku, pp 5-14. |