| Təvəllüdü | 16.06.1954 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | S.M. Kirovadına Azərbaycan Dövlət Universiteti, Şərqşünaslıq fakültəsi, türk bölümü | |
| Elmi rütbəsi | Aparıcı elmi işçi | |
5710.01 Türk dilləri Azərbaycan dilinin Quba-Dərbənd dialektlərinin qədim türk leksikqatı |
15 Türkologiya - 3 məqalə, yazaryazı - 1 məqalə |
1. İraq-türkman ləhcəsi (birgə müəlliflər), Bakı, Elm, 2004. 2. Azərbaycan dilinin Quba-Dərbənd dialektlərinin qədim türk leksikqatı, Bakı, Nurlan, 2007. 3. Biznes aləmi və işgüzar münasibətlər, Bakı, Nurlan, 2010. 4. Ayrım şivəsində düzəltmə sifətləri əmələ gətirən şəkilçilərə tarixilik nöqteyi-nəzərindən baxış Tədqiqlər, Bakı, 2008, №1s.202-207. 5. Türkçenin eğitimi sırasında ortaya çıkan problemler. Uluslararası Türkçe Eğitimi ve Öğretimi Sempozyumu, Gazimagusa, K.K.T.C. 2008, s. 66. 6. Azərbaycan dilinin dialekt və şivələri və XIII əsr türk şeirində (Yunus Əmrə) təsadüf olunan bir sıra sözlərin etimologiyası. “Dünyada yeni inkişaf meylləri və türk dünyası” Beynəlxalq simpozium Bakı, Xəzər universiteti. 2009, s. 400-406. 7. Azərbaycan dili dialekt və şivələrində qədim əvəzliklər - “Müasir şərqşünaslığın aktual problemləri” Beynəlxalq elmi konfransın materialları, Bakı, 2011, s. 274-275. 8. Azərbaycan dili dialekt və şivələrindəki bir sıra əvəzliklərin leksik-semantik təhlili. Türkologiya, Bakı, 2011, №4, s. 47-56. 9. Eski Türk Yazıtları ve Azeri Ağızları. 8. Uluslararası Türk dünyası Sosyal Bilimler Kongresi (9-13 2010 Celalabat -Kırgızistan), İstanbul, 2011, s.865-870. 10. EskiTürk Asıllı Şahıs isimleri. - 9. Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Kongresi. Türk Dünyasında Bilim - Kültür – Gelenek, İstanbul, 2011, s. 456-460. 11. Nizami Gencevinin “İskendername Eserinde Doğu-Batı Süzgecinde İdeal Hakim Sureti”. Uluslararası Dil ve Edebiyat Çalışmaları Konferansı. 25-26 Mayıs 2012, Tirana, s. 30-31. 12. Nizami Gəncəvinin “İskəndərnamə” əsərində şərq-qərb prizmasında ideal hakim surəti. –Nizami Gəncəvi 870. Məqalələr toplusu, s.279-289. 13. Azeri Ağızları ve Çağdaş Tatar Dilinde Kullanılan Bir Kısım Eski türk Kökenli Kelimelerin Dilbilim ve Kökenbilim Açısından Açıklanması. – I. Uluslararası Türk Dili ve Edebiyatı Kongresi. 17-19 Mayıs, Saraybosna, 2013, s.38-39. 14. Dillərin ilk yaranma dövrlərinə təsadüf edən bir sıra köklər və onların başqa sistyemli dillərdə təzahürü. Czuczor-Fogorasi konferensia, Budaörs, 2012, oktober 6-7, (2013) s.216-219. |
Tirananın Beder Universitetində Elmi Heyətin üzvü |
1. 1990-2000-ci ilə qədər Azərbaycanın Xalq təsərrüfatını İdarəetmə İnstitutunda türk dili müəllimi. 2. 2000-ci ildən indiyə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Azərbaycan dili kafedrasında dosent, türk və Azərbaycan dili müəllimi. |
| Digər fəaliyyəti | Albaniya-Azərbaycan Cəmiyyətinin üzvü | |
1. 2011-ci ildə “İlin ən yaxşı kitabları” - Biznes aləmi və işgüzar münasibətlər kitabına görə ADİU tərəfindən mükafatlandırılıb. 2. “Qızıl qələm” mükafatı laureatı. 3. “Müqəddəs qələm” mükafatı. |

| Date of birth | 16.06.1954 | |
571001 Turkish languages The ancient Turkic lexical layer of Guba- Derbend dialects and subdialects |
60 15 3 |
1. “The Iraqi-Turkmen subdialect” (with co-authors), Baku, Elm, 2004, ( in the Azerbaijani). 2.”The ancient Turkish layer of Kuba-Derbend dialect of the Azerbaijani language”, Baku, Nurlan, 2007( in the Azerbaijani). 3. ”A world of business and business like-relations”, Baku, Nurlan, 2010 ( in the Azerbaijani). 4. “The investigation from historical point of view of affixes forming composite adjectives in Ayrum subdialect”, Tədqiqlər (Investigations), Baku, 2008, №1, pp. 202-207( in the Azerbaijani). 5. ”Problems appeared in teaching Turkish language”. International Symposium on teaching and studying Turkish, Gazimaruca, KKTC, 2008,p.66 (in Turkish). 6. ”Dialects and subdialects of the Azerbaijani language and about the etymology of some words in Turkish verse (Yunus Emre)”, The proceedings of International Symposium “New tendencies in the world and the Turkish world”, Baku, KhazarUniversity, pp.400-406 ( in the Azerbaijani). 7. “Archaic pronouns in dialects and subdialects of the Azerbaijani language”, The proceedings of International Scientific Conference under the title: “Actual problems of modern eastern studies”, Baku, 2011, pp. 274-275 (in the Azerbaijani). 8. “Lexical –semantic analysis of a number of pronouns in dialects and subdialects of the Azerbaijani language”, Turcology, Baku, 2011, №4, pp 47-56 (in the Azerbaijani). 9. “Ancient Turkish written language and dialects and subdialects of the Azerbaijani language”, 8th International Congress on social sciences in the Turkish world, 2010, Jalilabad, Kirgizistan, Istanbul, 2011, pp 865-870 (in Turkish). 10. “Proper names of ancient Turkish origin”, 9th International Congress on social sciences in the Turkish world, Istanbul, 2011,pp 456-460. 11. “The image of ideal governor from the point of view of eastern and western understanding in Nizami’s work “ Iskendername”. International Conference on the problems of language and literature, 25-25 may, 2012, Tirana, pp 30-31 (in Turkish). 12. “The image of ideal governor in the light of eastern and western understanding in Nizami’s work “Iskendername”, Volume of papers. Nizami Gandjavi 870, pp 279-289. 13. “Dialects and subdialects of the Azerbaijani language and linguistic and etymological analysis of number archaisms in the modern Tatar language”. I International Congress on Turkish languages and literature, May 17-19, Sarabosna, 2013, pp 38-39 (in Turkish). 14. “Some word roots related to early stages of language’s development and their reflection in languages of other systems”, Scientific Conference in Sizor-Fogorasi, Budoors, 6-7 October, pp216-219 (in Turkish). |
Member of Scientific Council in BederUniversity of Tiran |
1999-2000. the teacher of Turkish language at the Azerbaijan Institute of Planning of National Economy. 2000-till presently the teacher of Turkish language and associate professor at the University of Economy.