| Təvəllüdü | 05.06.1965 | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Məsdər XIII-XVIII əsrlər Azərbaycan dili yazılı abidələrində dioxronik şəkildə işlənmişdir. | |
1. XIII-XVIII əsrlər Azərbaycan dili yazılı abidələrində məsdər. 2. Azərbaycan ədəbi sili tarixi proqramı (bakalavr təhsili), Bakı, 2002, 12 səh. 3. R.Məhərəmova-80 (həyatı, yaradıcılığı və pedaqoji fəaliyyətinin əsas xüsusiyyətləri) Bakı, 2003 (tərtibçilərdən biri), 140 səh. 4. Azərbaycan mətnşünaslığının aktual problemləri Türkologiya jurnalı, Bakı, 2005, I, səh.102-107. 5. Qazi Bürhanəddinin dili Azərbaycan araşdırmaları jurnalı Bakı,2007, I, səh.69-76. 6. Bəzi asemantik sözlər haqqında BDU elmi əsərləri , 2008, səh.20-25. 7. XIII-XVIII əsr Azərbaycan dilinin yazılı abidələrində sırf isimləşmiş məsdərlər Azərbaycan araşdırmaları jurnalı Bakı, 2010, I, səh.69-76. 8. Məsdərin söz birləşmələrində yeri Filologiya məsələləri, 2013. |
1989-1992 illərdə “Azərbaycan dili”kafedrası. 2002-2008-ci illərdə BDU-nun “Türkologiya” kafedrası. 2003-cü ildən hal-hazıra qədər Xəzər Universitəsi. |
1. 2011-ci ildə “Yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanması sahəsində uğurlu pedaqoji fəaliyyətinə görə və Xəzər Universitəsinin 20 illik yubileyi münasibətilə ” fəxri fərman. |

| Date of birth | 05.06.1965 | |
5706.01 The Azerbaijani language The infinitive on the written monuments of the Azerbaijani language in XIII-XVIII centuries |
| Basic scientific achievements | The infinitive on the written monuments of the Azerbaijani language in XIII-XVIII centuries are investigated in diachronical aspect. | |
1. The infinitive on the written monuments of the Azerbaijani language in XIII-XVIII centuries. 2. The history program of the style of Azerbaijan poetry (bachelor degree), Baku, 2002, 12 p. 3. R.Maharramova-80 (life, creativity and main features of pedogogical carrier) Baku, 2003 (one of the establisher), 140 p. 4. Current problems of textual critisizm Turcology journal, Baku, 2005, I, p.102-107. 5. The language of Gazi Burhanaddin. Azerbaijan survey, Baku,2007, I, p.69-76. 6. Scientific articles of Baku State University of some athematic words, 2008, p.20-25. 7. The substantivized infinitives on written monuments of Azerbaijan language in XIII-XVIII centuries. Baku,2010, I, p.69-76. 8. The place of an infinitive in word combinations. Philological issues,2013. |
In 1989-1992 “Azerbaijan Language” Department. In 2002-2008 BSU “Turkology” Department. From 2003 up to now Khazar University. |
1. In 2011 for successful pedagogical operation “in preparing highly professional personals and honorary diploma in honour of 20th anniversary of Khazar University. |