Azərbaycan Dillər Universiteti;
1.1920-1930-cu illər Azərbaycan ədəbiyyatının ayrıca mərhələ kimi dövrləşdirilməsini elmi obyektivlik mövqeyindən dəyərləndirmişdir;
2.Bolşevik işğalından sonra Azərbaycanda yaranan ictimai-siyasi mühitin ədəbiyyata təsirini, ədəbi prosesin formalaşmasında həmin dövrün yaradıcılıq təşkilatlarını və mətbuatının rolunu araşdırmışdır;
3.Romantizm, maarifçi və tənqidi realizm ədəbi cərəyan və yaradıcılıq metodlarının sosrealizm dövrünün ədəbi prosesinə təsirini araşdırmışdır;
4.Azərbaycan ədəbiyyatında sosializm realizmi metodunun formalaşma prosesini öyrənmişdir.
1. "Azərbaycan mətbuatının inkişaf mərhələləri (Sovet dövrü)". Bakı: “Sabah”, 2016 (həmmüəllifli)
2. "Ədəbi-tarixi prosesin problemləri və istiqamətləri (XX əsrin 20–30-cu illəri)". Bakı: "Elm", 2022
Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının Kitab nəşri və kitab mədəniyyəti üzrə Elmi şurasının üzvüdür (2020);
Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasında bölmə sədridir (2023);
Mərkəzi Elmi Kitabxananın Elmi-Metodiki Şurasının üzvüdür (2023);
AMEA-nın Redaksiya-Nəşriyyat Şurasının məsul katibi (2025);
Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasında (EASE – The European Association of Science Editors) Azərbaycan bölməsinin sədridir.
"Nizami Gəncəvinin 880 illiyi (1141-2021)” xatirə nişanı (2021),
"Ağamusa zirvəsi" diplomu (2021),
"Əkinçi" milli mükafatı (2022)
Naşiri olduğu kitab Bişkek şəhərində "Kitab sənəti" adlı beynəlxalq müsabiqəsində “Elm və təhsil” nominasiyası üzrə I yerə layiq görülüb (2022),
AMEA-nın Fəxri diplomu (2023).
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Elm” nəşriyyatı, AZ1143, Bakı ş., H.Cavid pr., 115, Akademiya şəhərciyi, Mərkəzi Elmi Kitabxananın binası

Azerbaijan, Barda city |
Baku State University; The Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan; Azerbaijan University of Languages; |
PhD in Philology |
5716.01 Azerbaijani literature. Problems and directions of the literary-historical process (20-30s of the XX century) |
1.1920s -1930s assessed the periodization of Azerbaijani literature as a separate stage from the position of scientific objectivity; 2.He investigated the influence of the socio-political conditions on literature, the role of creative organizations and the press of that period in the formation of the literary process in Azerbaijan after the Bolshevik occupation. 3.He investigated the influence of romanticism, enlightened, and critical realism literary trends and creative methods on the social realism era literary process; 4.He researched the formation process of the method of socialist realism in Azerbaijani literature. |
1."Development stages of Azerbaijani press (Soviet period)". Baku: "Sabah", 2016 (co-author). 2."Problems and directions of the literary-historical process (20s-30s of the 20th century)". Baku: "Science", 2022. |
Member of the Scientific Council on Book Publishing and Book Culture of the International Association of Academies of Sciences (2020); The chairman of the section of the European Association of Scientific Editors (2023); Mmember of the Scientific and Methodological Council of the Central Scientific Library (2023); Executive Secretary of the Editorial-Publishing Council of ANAS (2025); |