Azərbaycan Dillər Universiteti;
1.1920-1930-cu illər Azərbaycan ədəbiyyatının ayrıca mərhələ kimi dövrləşdirilməsini elmi obyektivlik mövqeyindən dəyərləndirmişdir;
2.Bolşevik işğalından sonra Azərbaycanda yaranan ictimai-siyasi mühitin ədəbiyyata təsirini, ədəbi prosesin formalaşmasında həmin dövrün yaradıcılıq təşkilatlarını və mətbuatının rolunu araşdırmışdır;
3.Romantizm, maarifçi və tənqidi realizm ədəbi cərəyan və yaradıcılıq metodlarının sosrealizm dövrünün ədəbi prosesinə təsirini araşdırmışdır;
4.Azərbaycan ədəbiyyatında sosializm realizmi metodunun formalaşma prosesini öyrənmişdir.
1. "Azərbaycan mətbuatının inkişaf mərhələləri (Sovet dövrü)". Bakı: “Sabah”, 2016 (həmmüəllifli)
2. "Ədəbi-tarixi prosesin problemləri və istiqamətləri (XX əsrin 20–30-cu illəri)". Bakı: "Elm", 2022
Beynəlxalq Elmlər Akademiyaları Assosiasiyasının Kitab nəşri və kitab mədəniyyəti üzrə Elmi şurasının üzvüdür (2020);
Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasında bölmə sədridir (2023);
Mərkəzi Elmi Kitabxananın Elmi-Metodiki Şurasının üzvüdür (2023);
AMEA-nın Redaksiya-Nəşriyyat Şurasının məsul katibi (2025);
Avropa Elmi Redaktorlar Assosiasiyasında (EASE – The European Association of Science Editors) Azərbaycan bölməsinin sədridir.
"Nizami Gəncəvinin 880 illiyi (1141-2021)” xatirə nişanı (2021),
"Ağamusa zirvəsi" diplomu (2021),
"Əkinçi" milli mükafatı (2022)
Naşiri olduğu kitab Bişkek şəhərində "Kitab sənəti" adlı beynəlxalq müsabiqəsində “Elm və təhsil” nominasiyası üzrə I yerə layiq görülüb (2022),
AMEA-nın Fəxri diplomu (2023).
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının “Elm” nəşriyyatı, AZ1143, Bakı ş., H.Cavid pr., 115, Akademiya şəhərciyi, Mərkəzi Elmi Kitabxananın binası

Азербайджан, Город Барда |
Бакинский Государственный Университет, Академия Государственного Управления при Президенте Азербайджанской Республики, Азербайджанский Университет Языков |
доктор философии по филологии |
Азербайджанская литература.
Проблемы и направления литературно- исторического процесса (20-30-е гг. ХХ века) |
1. Была дана объективная научная оценка периода 1920-1930-х гг. как отдельного этапа азербайджанской литературы. 2. Было исследовано влияние на литературу общественно-политической среды в Азербайджане, сложившейся после большевистского вторжения, а также была изучена роль печати и творческих организаций в формировании литературного процесса. 3. Исследовалось влияние литературных течений и творческих методов романтизма, просветительского и критического реализма на литературный процесс период соцреализма. 4. Изучался процесс формирования метода соцреализма в азербайджанской литературе. |
1."Этапы развития азербайджанской прессы (советский период)". Баку: Сабах, 2016 (в соавторстве) 2."Проблемы и направления литературно-исторического процесса (20-30-е годы ХХ века)". Баку: Наука, 2022 г. |
Членом Научного совета по книгоизданию и книжной культуре Международной ассоциации академий наук (2020); Председателем секции Европейской ассоциации научных редакторов (2023); Член Научно-методического совета Центральной научной библиотеки (2023); Секретарь редакционно-издательского совета НАНА (2025); |