| Təvəllüdü | 15 noyabr 1975-ci il | |
2225.01 Radiasiya materialşünasdlığı Mikropikselli selvari fotodiodlar əsasında yüksək həssaslıqlı qamma-detektor modulları və onların radiasiya davamlığı |
| Əsas elmi nailiyyətləri | 1. Mikropikselli selvari fotodiodlar əsasında yüksək həssaslıqlı qamma-detektor modulları və onların radiasiya davamlığı | |
1. Development of compact radiation detectors based on MAPD photodiodes with Lutetium Fine Silicate and stilbene scintillators. Journal of Instrumentation, 2015 2. A micropixel avalanche phototransistor for time of flight measurements. Nuclear Instruments and Methods in Physics Research Section A: Accelerators, Spectrometers, Detectors and Associated Equipment, 2017 3. New phoswich detector based on LFS and p-terphenyl scintillators coupled to Micro Pixel Avalanche Photodiode, Functional Materials, 24, 2017 4. On iterative model of performance of micropixel avalanche photodiodes, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research Section A: Accelerators, Spectrometers, Detectors and Associated Equipment, 2017 5. Performance of a new generation of micro-pixel avalanche photodiodes with high pixel density and high photon detection efficiency, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research Section A: Accelerators,Spectrometers,Detectors and Associated Equipment. 6. “ƏQRƏB” tipli pilotsuz uçuş aparatının işlənməsi və hazırlanması, Hərbi İcmal, 2017 7. Minaları radiopartladan sistem, Hərbi İcmal, 2017 8. Scintillation light detection with MAPD-3NK and MPPC-S12572-010P readout, KnE Energy & Physics DOI: 10.18502/ken.v3i1.1767. 2018 9. Процесс изготовления лавинных фотодиодов с поверхностыми микропикселями, Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının Xəbərləri,2018, 10. Исследование метода улучшения быстродействия микропиксельных лавинных фотодиодов, Azərbaycan hava yolları QSC Milli Aviasiya Akademiyası Elmi məcmuələr, 2018 11. Mikropikselli selvari fotodiodların qammma şüalar görə radiasiya davamlığının öyrənilməsi, Azərbaycan hava yolları QSC Milli Aviasiya Akademiyası Elmi məcmuələr, 2018 12. A new physical model of Geiger-mode avalanche, 2020 JINST 15 C01009. 13. Seysmoaktiv ərazilərdə sənaye tullantıları problemlərini tədqiq etmək məqsədilə avtomatlaşdırılmiş radioekoloji stansiyanın işlənib hazırlanması, “AMEA-80” mövzusunda Respublika elmi-nəzəri konfransin materiallari (Təbiət və texnika elmləri bölməsi). «ELM» nəşriyyatı Gəncə . 2025 14. Süni İntellekt əsasında PUA-dan istifadə etməklə artilleriya atışının məsafədən idarə edilməsi, Azərbaycan Milii Aerokosmik Agentliyinin Xəbərkəri, 2025 15. Bəzi geodinamik amillərin radon emissiyasina təsirinin tədqiqi, Geologiya-Coğrafiya 80: nailiyyətlər və innovativ inkişaf istiqamətləri” mövzusunda Respublika elmi konfransının materialları. Bakı Dövlət Universiteti. Bakı: BDU Nəşr Evi, 2025. 16. Regionun seysmikliyi ilə yeralti radon emissiyasinin dinamikasi arasinda korrelyasiyanin tədqiqi, Geologiya-Coğrafiya 80: nailiyyətlər və innovativ inkişaf istiqamətləri” mövzusunda Respublika elmi konfransının materialları., Bakı Dövlət Universiteti. Bakı: BDU Nəşr Evi, 2025. 17. Süni İntellekt əsasında PUA-dan istifadə etməklə artilleriya atışının məsafədən idarə edilməsi, Azərbaycan Milii Aerokosmik Agentliyinin Xəbərkəri, 2025 18. Pilotsuz robototexniki atış qiymətləndirmə kompleksi, Azərbaycan Milii Aerokosmik Agentliyinin Xəbərkəri, 2025 19. GPRS Radio Communication For AI-Based Measurement And Control Complex, Modeling, control and information technologies |

Date of birth 15.11.1975
High-sensitivity gamma detector modules based on micropixel photodiodes and their radiation resistance
Number of patents and certificates of authorship 1
Basic scientific achievements 1. Highly sensitive gamma detector modules based on micropixel selvari photodiodes and their radiation resistance.
1.Development of compact radiation detectors based on MAPD photodiodes with Lutetium Fine Silicate and stilbene scintillators. Journal of Instrumentation, 2015
2.  A micropixel avalanche phototransistor for time-of-flight measurements. Nuclear Instruments and Methods in Physics Research Section A: Accelerators, Spectrometers, Detectors and Associated Equipment, 2017
3.  New phoswich detector based on LFS and p-terphenyl scintillators coupled to Micro Pixel Avalanche Photodiode, Functional Materials, 24, 2017
4.  On iterative model of performance of micropixel avalanche photodiodes, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research Section A: Accelerators, Spectrometers, Detectors and Associated Equipment, 2017
5.  Performance of a new generation of micro-pixel avalanche photodiodes with high pixel density and high photon detection efficiency, Nuclear Instruments and Methods in Physics Research Section A: Accelerators,Spectrometers,Detectors and Associated Equipment.
6. Development and production of the SCORPION-type unmanned aerial vehicle, Military Review, 2017.
7. Radio-controlled mine system, Military Review, 2017.
8.  Scintillation light detection with MAPD-3NK and MPPC-S12572-010P readout, KnE Energy & Physics  DOI: 10.18502/ken.v3i1.1767. 2018
9. Manufacturing Process of Avalanche Photodiodes with Surface Micropixels, News of the Azerbaijan Engineering Academy, 2018
10. Study of a Method for Improving the Performance of Micropixel Avalanche Photodiodes, Scientific Journals of Azerbaijan Airlines CJSC, National Aviation Academy, 2018
11. Study of Radiation Hardness of Micropixel Solar Photodiodes to Gamma Radiation, Scientific Journals of Azerbaijan Airlines CJSC, National Aviation Academy, 2018
12. New Physical Model of Avalanche in Geiger Mode, 2020 JINST 15 C01009.
13. Development of an Automated Radioecological Station for Studying Industrial Waste Problems in Seismically Active Areas. Proceedings of the Republican Scientific and Theoretical Conference on "ANAS-80" (Department of Natural and Technical Sciences). ELM Publishing House, Ganja. 2025.
14. Remote Control of Artillery Fire Using UAVs Based on Artificial Intelligence. News of the National Aerospace Agency of Azerbaijan, 2025.
15. Studying the Impact of Some Geodynamic Factors on Radon Emissions. Proceedings of the Republican Scientific Conference on "Geology-Geography 80: Achievements and Innovative Development Directions." Baku State University. Baku: BSU Publishing House, 2025.
16. A study of the correlation between regional seismicity and underground radon emission dynamics. Proceedings of the Republican Scientific Conference "Geology-Geography 80: Achievements and Innovative Development Directions," Baku State University. Baku: BSU Publishing House, 2025.
17. Remote control of artillery fire using UAVs based on artificial intelligence. News of the National Aerospace Agency of Azerbaijan, 2025.
18. Unmanned robotic complex for fire safety assessment. News of the National Aerospace Agency of Azerbaijan, 2025.
19. GPRS radio communication for AI-based measurement and control. Integrated technologies for modeling, control, and information processing.
1. Medal "Progress."
2. Medal "100th Anniversary of the State Border"
Main place of work and its address Republican Seismic Survey Center of the Azerbaijan National Academy of Sciences, AZ1001, Azerbaijan Republic, Baku, Nigar Rafibeyli Street, 25