| Təvəllüdü | 31.03.1952 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Y.Məmmədəliyev adına Naxçıvan Dövlət Pedaqoji İnstitutu, filologiya fakültəsi | |
10.01.03 Azərbaycan ədəbiyyatı Mirzə Əli Möcüzün yaradıcılıq yolu |
57.16.01 Azərbaycan ədəbiyyatı Mirzə ƏLi Möcüz: mühiti, müasirləri və ədəbi irsi |
150 11 30 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Naxçıvanda muxtariyyətin ilk illərində elmin əsas istiqamətlərinin öyrənilməsi; Cənubi Azərbaycan şairi Mirzə Əli Möcüzün Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində mövqeyinin müəyyənləşdirilməsi: mühiti, müasirləri, yaradıcılıq yolu, əsərlərinin nəşri və tədqiqi tarixinin tədqiqi | |
1.Naxçıvanı öyrənən elmi cəmiyyət. Bakı: Nurlan, 2005, 196 s. 2.Mirzə Əli Möcüz. Biblioqrafiya. Bakı: Nurlan, 2007, 148 s. 3.Mirzə Əli Möcüzün əlyazmaları. Bakı: Nurlan, 2008, 256 s. 4.Cənubi Azərbaycan şairi Mirzə Əli Möcüz. Bakı: Elm və təhsil, 2010, 420 s. 5.Naxçıvan teatrı. Məqalələr, xatirələr (F.Cəfərovla). Naxçıvan, Əcəmi, 2014 296 s. 6.Mirzə Əli Möcüzün avtoqrafları // Azərbaycan EA Xəbərləri (ədəbiyyat, dil, incəsənət seriyası). 1980, № 2, s.65-70, 7.İranlı möcüzşünaslar // Kültür evreni (ictimai elmlər üzrə beynəlxalq yurnal). Ankara, 2009, № 4 , s.413-418. 8.Cənubi Azərbaycan şairi Mirzə Əli Möcüzün rusdilli oxuculara təqdimi tarixindən // Beynəlxalq elmi jurnal, Moskva, 2009, № 4, s.70-72. 9.Şəbüstər mühiti və Mirzə Əli Möcüz (uşaqlıq və yeniyetməlik illəri) // “Yaprağ” məcəlləsi, Qorqan (İran). 2010, № 50, s.79-85. 10.Mirzə Əli Möcüz / XX əsr Cənubi Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi. Bakı: Qanun, 2013, s.157-196. 11.Naxçıvanın elmi, ədəbi və mədəni mühiti: tədqiqlər. Birinci kitab. Naxçıvan: Əcəmi, 2017, 248 s.; İkinci kitab. Naxçıvan: Əcəmi, 2019, 200 s. 12.Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Əlyazmalar Fondu. Naxçıvan: Əcəmi, 2019, 64 s. |
1973-2004-cü illərdə Naxçıvan MR Culfa rayon Milax kənd orta məktəbində, Naxçıvan şəhər H.Cavid adına 5 nömrəli orta məktəbdə və Naxçıvan Türk Liseyində Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fondu, Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 35 | |

| Место рождения | Нахчыванская АР, г. Нахчыван | |
| Образование | Нахчыванский Государственный Педагогический Институт им. Ю.Мамедалиева, факультет филологии | |
10.01.03 Азербайджанская литература Творческий путь Мирзы Али Моджуза |
57.16.01 Aзербайджанская литература Мирза Али Моджуз: среда, современники и литературное наследие |
150 11 30 |
| Основные научные достижения | Изучение основных научных направлений в Нахчыване в первые годы независимости; определение роли поэта Южного Азербайджана Мирзы Али Моджуза в истории Азербайджанской литературы: исследование его среды, современников, творческого пути, издания произведений и истории изучения. | |
1. Научное сообщество, изучающее Нахчыван. Баку: Нурлан, 2005, 196 с. 2. Мирза Али Моджуз. Библиография. Баку: Нурлан, 2007, 148 с. 3. Рукописи Мирзы Али Моджуза. Баку: Нурлан, 2008, 256 с. 4. Мирза Али Моджуз – поэт Южного Азербайджана. Баку: Наука и образование, 2010, 420 с. 5. Нахчыванский театр. Статьи, воспоминания (в соавтор-стве с Ф. Джафаровым). Нахчыван: Аджеми, 2014, 296 с. 6. Автографы Мирзы Али Моджуза // Известия АН Азербайджана (серия литературы, языка и искусства). 1980, № 2, с. 65-70. 7. Иранские исследователи Моджуза // Вселенная культуры (международный журнал общественных наук). Анкара, 2009, № 4, с. 413-418. 8. История представления поэта Южного Азербайджана Мирзы Али Моджуза русскоязычному читателю // Международный научный журнал. Москва. 2009, № 4, с. 70-72. 9. Среда Шабустара и Мирза Али Моджуз (годы детства и юности) // Антология «Ярпаг», Горган (Иран). 2010, № 50, с. 79-85. 10. Мирза Али Моджуз / История литературы Южного Азербайджана в XX веке. Баку: Право, 2013, с. 157-196. 11.Научная, литературная и культурная среда Азербайджана: Исследования. Первая книга. Нахчыван: Аджеми, 2017, 248 стр.; Вторая книга. Нахчыван: Аджеми, 2019, 200стр. 12.Фонд рукописей Национальной академии наук Азербайджана. Нахчыван: Аджеми, 2019, 64 стр. |
| Педагогическая деятельность | В 1973-2004 гг. – учитель азербайджанского языка и литературы в средней школе дер. Милах Джульфинского района Нахчыванской АР, в Нахчыванской городской школе № 5 им. Г. Джавида, в Нахчыванском Турецком Лицее | |
| Основное место работы и адрес | Нахчыванское отделение НАНА Фонд рукописей, г. Нахчыван, проспект Гейдара Алиева, 35 | |
| Должность | Директор фонда, директор отдела гигиены, охраны и реставрации рукописей (на общественных началах) | |