| Təvəllüdü | 31.03.1952 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | Y.Məmmədəliyev adına Naxçıvan Dövlət Pedaqoji İnstitutu, filologiya fakültəsi | |
10.01.03 Azərbaycan ədəbiyyatı Mirzə Əli Möcüzün yaradıcılıq yolu |
57.16.01 Azərbaycan ədəbiyyatı Mirzə ƏLi Möcüz: mühiti, müasirləri və ədəbi irsi |
150 11 30 |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Naxçıvanda muxtariyyətin ilk illərində elmin əsas istiqamətlərinin öyrənilməsi; Cənubi Azərbaycan şairi Mirzə Əli Möcüzün Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində mövqeyinin müəyyənləşdirilməsi: mühiti, müasirləri, yaradıcılıq yolu, əsərlərinin nəşri və tədqiqi tarixinin tədqiqi | |
1.Naxçıvanı öyrənən elmi cəmiyyət. Bakı: Nurlan, 2005, 196 s. 2.Mirzə Əli Möcüz. Biblioqrafiya. Bakı: Nurlan, 2007, 148 s. 3.Mirzə Əli Möcüzün əlyazmaları. Bakı: Nurlan, 2008, 256 s. 4.Cənubi Azərbaycan şairi Mirzə Əli Möcüz. Bakı: Elm və təhsil, 2010, 420 s. 5.Naxçıvan teatrı. Məqalələr, xatirələr (F.Cəfərovla). Naxçıvan, Əcəmi, 2014 296 s. 6.Mirzə Əli Möcüzün avtoqrafları // Azərbaycan EA Xəbərləri (ədəbiyyat, dil, incəsənət seriyası). 1980, № 2, s.65-70, 7.İranlı möcüzşünaslar // Kültür evreni (ictimai elmlər üzrə beynəlxalq yurnal). Ankara, 2009, № 4 , s.413-418. 8.Cənubi Azərbaycan şairi Mirzə Əli Möcüzün rusdilli oxuculara təqdimi tarixindən // Beynəlxalq elmi jurnal, Moskva, 2009, № 4, s.70-72. 9.Şəbüstər mühiti və Mirzə Əli Möcüz (uşaqlıq və yeniyetməlik illəri) // “Yaprağ” məcəlləsi, Qorqan (İran). 2010, № 50, s.79-85. 10.Mirzə Əli Möcüz / XX əsr Cənubi Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi. Bakı: Qanun, 2013, s.157-196. 11.Naxçıvanın elmi, ədəbi və mədəni mühiti: tədqiqlər. Birinci kitab. Naxçıvan: Əcəmi, 2017, 248 s.; İkinci kitab. Naxçıvan: Əcəmi, 2019, 200 s. 12.Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Əlyazmalar Fondu. Naxçıvan: Əcəmi, 2019, 64 s. |
1973-2004-cü illərdə Naxçıvan MR Culfa rayon Milax kənd orta məktəbində, Naxçıvan şəhər H.Cavid adına 5 nömrəli orta məktəbdə və Naxçıvan Türk Liseyində Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fondu, Naxçıvan şəhəri, Heydər Əliyev prospekti 35 | |

| Place of birth | Nakhchivan AR, the city of Nakhchivan | |
| Education | Y. Mammadaliyev Nakhchivan State Teacher's Training College, the faculty of philology | |
| Scientific degree | Doctors in Philology | |
10.01.03 Azerbaijan literature The path of Mirza Ali Mo’juz’s creative work |
57.16.01 Azerbaijan literature Mirza Ali Mo’juz: milieu, contemporaries and literary heritage |
150 11 30 |
The study of main science aspects in the early years of Nakhchivan autonomy; determination of place of Mirza Ali Mo’juz, the poet of the Southern Azerbaijan, in history of Azerbaijani literature: investigation of his milieu, contemporaries, the path of creative work, publication of his works and history of study of his works |
1. The scientific community studying Nakhchivan. Baku: Nurlan, 2005, 196 p. 2. Mirza Ali Mo’juz. Bibliography. Baku: Nurlan, 2007, 148 p. 3. Mirza Ali Mo’juz’s manuscripts. Baku: Nurlan, 2008, 256 p. 4. Mirza Ali Mo’juz, the poet of the Southern Azerbaijan. Baku: Science and Education, 2010, 420 p. 5. The Nakhchivan Theater. Articles and memories (with F.Jafarov). Nakhchivan, Ajemi, 2014, 296 p. 6. Mirza Ali Mo’juz’s autographs // Proceedings of the Academy of Sciences of Azerbaijan (the series of literature, language, art). 1980, № 2, s. 65-70. 7. Iranian researchers of Mirza Ali Mo’juz // Culture universe (international magazine of social sciences). Ankara, 2009, № 4, s. 413-418. 8. History of presentation of Mirza Ali Mo’juz, the poet of the Southern Azerbaijan to Russian-speaking reader // International scientific journal. Moscow, 2009, № 4, p.70-72. 9. Shabustar milieu and Mirza Ali Mo’juz (childhood and teenage years) // “Yarpagh” Collection, Gorgan (Iran), 2010, № 50, p. 79-85. 10. Mirza Ali Mo’juz / History of literature of the Southern Azerbaijan in XX century. Baku: Law, 2013, s. 157-196. 11.Scientific, literary and cultural environment of Nakhchivan: explorations. The first book. Nakhchivan: Ajami, 2017, 248 p .; The second book. Nakhchivan: Ajami, 2019, 200 p. 12.Fund of Manuscripts of the Azerbaijan National Academy of Sciences. Nakhchivan: Ajami, 2019, 64 p. |
In 1973-2004 was a teacher of Azerbaijani Language and Literature at High School of Milakh village in Julfa district of Nakhchivan AR, at H. Javid High School № 5 of the city of Nakhchivan and at Nakhchivan Turkish Lycee |
| Main place of work and its address | Manuscript Fund of Nakhchivan Branch of ANAS, Nakhchivan, Heydar Aliyev avenue, 35 | |
Director of the Fund, Head of Department of Protection, Hygiene and Restoration of Manuscripts (on public grounds). |