| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Xanlar rayonu, Salahlı kəndi | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universiteti ( indiki BDU), Tarix fakültəsi | |
5102.01 Etnoqrafiya və etnologiya XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın qərb zonasının maddi mədəniyyəti (Qazax, Tovuz və Şamxor rayonlarının materialları əsasında) tarixi-etnoqrafik tədqiqat |
5102.01 13.06.2008 Etnoqrafiya və etnologiya, XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın maddi mədəniyyəti (tarixi-etnoqrafik tədqiqat) |
140
| Əsas elmi nailiyyətləri | “Azərbaycan xalqının maddi mədəniyyəti” problem-mövzusu üzərində tədqiqatlar aparmışdır. Bu problem üzrə namizədlik və doktorluq dissertasiyaları müdafiə etmişdir. Üçcildlik “Azərbaycan etnoqrafiyası” əsərinin redaksiya kollegiyasının üzvü və əsərin II cildinin əsas müəllifidir. 2012-ci il üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun təsis etdiyi “Şuşa qrantı -2” layihə-müsabiqəsinin qalibi olmuş və “Qarabağ geyimləri” kitab-kataloqunu hazırlamışdır. “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası”nın “Xüsusi cild”inin, eləcə də Rusiya Elmlər Akademiyası Antropologiya və Etnologiya İnstitutu tərəfindən “Nauka” nəşriyyatında “Xalqlar və mədəniyyətlər” seriyasından nəşr olunan “Azərbaycanlılar” kitabının əsas müəlliflərindən biridir. | |
1. Материальная культура западной зоны Азербайджана в ХIХ - начале ХХ вв. Баку, Элм, 1996 2. XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın maddi mədəniyyəti. I kitab. (Yeməklər və içkilər. Bakı, Azərnəşr, 2005 3. Səməd Vurğun və Azərbaycan etnoqrafiyası. Bakı, Çinar-çap, 2006 4. XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın maddi mədəniyyəti. II kitab. (Geyimlər və bəzəklər). Bakı, Elm, 2006 5. XIX-XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanın maddi mədəniyyəti. (tarixi-etnoqrafik tədqiqat). Bakı, Şərq-Qərb, 2010 6. Qarabağ geyimləri. Kataloq. Bakı Mütərcim, 2016 7. Azərbaycanın milli-mənəvi və maddi dəyərləri. Bakı, Mütərcim, 2018 8. Azərbaycanın maddi mədəniyyəti aşıq yaradıcılığında. Bakı, Mütərcim, 2021 9. Azərbaycanın maddi mədəniyyətinə aid terminlərin geniş izahlı lüğəti. Bakı, 2021 (çapa hazırdır). və s. |
Kəlbəcər RXMŞ – 1981983; ETM Təfəkkür Universiteti – 1994-2014; Bakı Dövlət Universiteti – 2015 |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Arxeologiya, Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutu, Antropoloji Mərkəz. AZ 1073, Bakı şəhəri, H.Cavid prospekti, 115 | |

| Место рождения | Село Салахлы Ханларского района Азерб. Республики | |
07.00.07 Этнография Материальная культура западной зоны Азербайджана в ХIХ-начале ХХ в. (по материалам Казахского, Таузского и Шамхорского районов). (историко-этнографическое исследование) |
07.00.07 ЭЭтнография, этнология и антропология Материальная культура Азербайджана в ХIХ-начале ХХ вв. (историко-этнографическое исследование) |
Ввел исследование по проблемам «Материальная культура Азербайджанского народа». Защитил кандидатскую и докторскую диссертацию по этом проблемам. Член редколлегии и один из основных авторов 2-го тома, трехтомника «Этнография Азербайджана». В 2012 г. был участником проекта «Шуша гранты-2», Фонда Развития Науки при Президенте Азербайджанской Республики, издал книги «Одежда Карабаха. Каталог» (Баку, 2016). Один из основных авторов «Национальной Энциклопедии Азербайджана» («том: «Азербайджан») и фундаментального издания «Азербайджанцы», из серии «Народы и культуры», изданных в изд-ве «Наука» в г. Москве. |
1. Материальная культура западной зоны Азербайджана в ХIХ - начале ХХ в. Баку, Элм, 1996 2. Материальная культура Азербайджана в ХIХ - начале ХХ вв. книга I: пища и напитки. Баку, Азернешр, 2005 3. Материальная культура Азербайджана в ХIХ - начале ХХ вв. книга II: одежда и украшения. Баку, Элм, 2006 4. Материальная культура Азербайджана в ХIХ - начале ХХ вв. (историко-этнографическое исследование) Баку, Восток –Запад, 2010 5. С.Вургун и этнография Азербайджана. Баку, Чинар-чап, 2006. 6. Одежда Карабаха. Каталог. Баку, Мутаржим, 2016. 7. Национально-духовная и материальная ценность Азербайджана. Баку, Мутаржим, 2018 8. Материальная культура Азербайджана в творчество ашугов (XVI-XIX вв.). Баку, Мутаржим, 2021 9. Словарь по терминов материальной культуры Азербайджана (в производстве) |
Кельбаджарской РОНО – 1980-1983; НОЦ Университет «Тефеккюр» -1994-2014, Бакинской Гос. Унивеситет - 2015 |