23.00.02 Elmi kommunizm Gənclərin mənəvi aləminin formalaşmasında şüurlu intizamın rolu |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Dövlətçilik siyasəti. Gender siyasəti, Elektron Dövlət, multikulturalizm siyasəti, vətəndaş cəmiyyəti və s. | |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Gender. Siyasəti. İnsan hüququ. Cəmiyyət.
2. Gender və feminizm 3. Gender: siyasi-hüquqi təhlil (az və ing.dili) 4. Qadın və münaqişə (ing.dili) 5. Qadın və siyasət 6. Dövlətçilik, Modernləşmə və Gender 7. Multikulturalizm siyasəti: Din və Gender dialoqunda 8. Azərbaycanda gender siyasəti (rus dil.) 9. Azərbaycanın gender xəritəsi (rus dil.) 10. İKT-nin gender indikatorları. |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | Ailə, Qadın və Uşaq problemləri üzrə Dövlət Komitəsində İctimai Şuranın sədri, Dini məsələləri üzrə Dövlət Komitəsində İctimai Şuranın üzvü, AMEA Qadınlar Şurasının sədri. | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 15 il | |
| Digər fəaliyyəti | AR Prezidenti yanında QHT-lərə Dövlət Dəstəyi Şurasının üzvü (“Ailə, qadın və uşaq” istiqaməti üzrə). AMEA Fəlsəfə İnstitutunun Həmkarlar Komitəsinin sədridir. |
| Təltif və mükafatları | 2011-ci il 3 mart Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə Respublikada elmin və təhsilin inkişafınada göstərdiyi fəaliyyətə görə “Tərəqqi” medalı ilə təltif edilmişdir. 2013-cü ildə Azərbaycan Həmkarlar Komitəsinin 20 illik yubiley medalı ilə təltif olunmuşdur. 2014-cü il apreldə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin “Səmərəli fəaliyyətinə görə” medalı ilə təltif olunmuşdur. | |

| Place of birth | Azerbaijan Republic, Shirvan | ![]() |
23.00.02 Science of communism Politics conscious discipline in the formation of the moral world of youth |
59.04.01 Social philosophy Gender:philosophical, historical and political-legal direction |
143
15
| Basic scientific achievements | Statehood politics. Gender policy, Electronic State, multiculturalism policy, civil society and so on. | |
| Names of scientific works | 1. Gender.Politika. Human Rights. Society
2. Gender and Feminism 3. Gender: political - legal analysis (az\eng) 4. Woman and conflicts (eng) 5. Women and Politics 6. State, Modernization and Gender 7. Politics multiculturalism: Religion in dialogue and Gender 8. Gender politics in Azerbaijan (in Russian) 9. Gender map of Azerbaijan (in Russian) |
| Membership with international and foreign scientific organizations | Chairwoman of Public Council in the Committee of Family, Woman, Children affairs, Member of Public Council in the State Committee on Religious Issues, Chairwoman of Women Council of ANAS. | |
| Pedagogical activity | 15 years | |
On March 3, 2011 by the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev she was awarded with "Tereggi" medal for activity in the development of science and education in the Republic. In 2013 she was awarded the 20th anniversary medal of the Azerbaijan Trade Union Committee. In April 2014 she was awarded the "For Effective Activity" medal by the State Committee for Family, Women and Children Affairs. |