| Təvəllüdü | 01.02.1963 | |
5716.01 Azərbaycan ədəbiyyatı Kassik Azərbaycan ədəbiyyatı: dini-didaktik romantikadan islam maarifçiliyinə |
-xaricdə çıxmış elmi əsərlərinin sayı -beynəlxalq bazalarda referatlaşdırılan və indeksləşdirilən jurnallarda çap olunan məqalələrin sayı |
38
Kadr hazırlığı: -fəlsəfədoktorlarının sayı -elmlər doktorlarının sayı |
| Əsas elmi nailiyyətləri | -Nizami Gəncəvinin əsərlərində əks olunmuş Quran ayələri və qissə motivlərindən bədii-estetik və dərin məna tutumuna malik fikirlərin şərhini və elmi təhlilini vermişdir.
-Klassik Azərbaycan ədəbiyyatında dini didaktikadan islam maarifçiliyinə doğru inkişafın dialektik yolunu və humanist dəyərlərin inkişafında islam amilinin rolunu qiymətləndirmiş, anadilli və epik ədəbiyyatda islam obrazları və ideyalarının romantik başlanğıc kimi təqdimini əaslandırmışdır. -Elmi-dini maarifçiliyin, Azərbaycançılığın qorunmasında islam amilinin və şəxsiyyətin rolunu müəyyənləşdirmişdir. |
| Elmi əsərlərinin adları | 1. Quranda qadına münasibət – Bakı, 1996
2. Nizaminin “Xəmsə”sində Quran ayələri və qissə motivləri, Bakı, 1999 3. Azərbaycançılıq, elmi-dini maarifçilik, mənəvi özünüdərk nümunəsi, Bakı, 2004 4. Elmlə-dinin vəhdəti, Bakı, 2005 5. Zəka və mənəvi dəyərlərə söykənən qələbələr, Bakı, 2009 6. Nurlu qələmlər. Bakı, 2009 |
| Respublika, beynəlxalq və xarici ölkələrin elmi qurumlarında üzvlüyü | 1. Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Elmi-dini Şuranın üzvü | |
| Pedaqoji fəaliyyəti | 1995-2013 – Bakı İslam Universiteti Mingəçevir filialının tədris üzrə direktor müavini | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu, AZ1073, Bakı ş., Hüseyn Cavid prospekti, 117 | |

| Место рождения | Азербайджанская Рес., Зардабский район, село Каравани | |
5716.01 Азербайджанская литература Азербайджанская классическая литература от религиозно-дидактической романтики к исламскому просветительстой |
Литературы от религидзной дидактики к исламскому просветительству, дана оценка роли исламского фактора в развитии гуманистических ценностей в литературе, обосновано представление исламскич образов и идет как романтическое наголо в азербайджанской эпической литературе. Определена роль исламского фактора и личности в сохранении научно-религиозного просветительства и азербайджанской государственности |
| Основные научные достижения | -Отражение глубоких мыслите художественна эстетическим содержанием из Аятов Коране и мотивов сказаний в произведении их Низами Гянджеви
–произведен их комментарий и научный анализ.- прослежен диалектичесий классичечкой азербайджанской. |
1.Отношение к женщине в Коране, Баку,1996 2. Аяты Корана и мотивы сказаний в «Хамсе»» Низами, Баку,1999 3. Азербайджанская государственности, научно-религиозное просветительство, нравственное самосознание, Баку, 2004 4. Единство науки и религии. Баку, 2005 5. Победы и достижения опираюшиеля на умственные и правственные ценности, Баку, 2009 6. Светлые перьяб. Баку, 2009 |
| Педагогическая деятельность | 1995-2013 – заместитель директора но учебной гости Мингачевирскою филиала Бакинского исламского университета | |