| Təvəllüdü | 1939 | |
| Bitirdiyi ali təhsil müəssisəsi | M.F.Axundov adına Azərbaycan Pedoqoji rus dilli və ədəbiyyatı İnstitutu | |
5718.01, 5716.01 Dünya ədəbiyyatı (Rus ədəbiyyatı), Azərbaycan ədəbiyyatı “Novoye obozreniye” qəzetində Azərbaycan ədəbiyyatı məsələləri |
5718.01, 5716.01 Dünya ədəbiyyatı (Rus ədəbiyyatı), Azərbaycan ədəbiyyatı XIX əsr və XX əsrin əvvəlləri Azərbaycan yazıçıları və rus ictimai-ədəbi mühiti |
217 5
Kadr hazırlığı: - fəlsəfədoktorlarının sayı- elmlər doktorlarının sayı |
| Əsas elmi nailiyyətləri | 2 dissertasiya, 7 monoqrafiya | |
1. Maarif carçıları, 1988; 2. Əmin Abid-Azərbaycan ədəbiyyatı tarixinin tədqiqatçısı, 1998; 3. A.S.Puşkin-tarixçi və siyasətçi, 1999; 4. A.Bakıxanovun dini görüşləri, 2000; 5. Türk eposunda at surəti, Aşqabad, 2001; 6. Rumi yaradıcılığında insan konsepsiyası, 2002; 7. M.Hadinin bədii irsinin dərkinə dair, 2004; 8. Aərbaycanın korifeyləri, 2005; 9. Ə.Hüseynzadə və Ə.Ağaoğlunun dünyagörüşlərində Şərq və Qərb, 2006; 10. Azərbaycan yazıçıları Rusiyada, 2006; 11. Y.V.Çəmənzəminlinin “Qızlar bulağı” tarixi-fəlsəfi romanı, 2008; 12. Oljas Süleymanov, 2012; 13. XX əsr Azərbaycan yazıçılarının dünyagörüşündə Şərq və Qərb amilləri, 2012; 14. Müasir Azərbaycan ədəbiyyatında postmodernizm, 2012; 15. Çağdaş Azərbaycan tarixi romanı və janrın poetikası, 2014. 16. Çağdaş Azərbaycan ədəbiyyatında milli və bəşəri ideyalar , 2016 |
| Pedaqoji fəaliyyəti | M.F.Axundov adına Azərbaycan Pedoqoji Rus dili və Ədəbiyyatı İnstitutu, Bakı Slavyan Universiteti-15 il | |
1. Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda rus dili üzrə namizədlik minimumlarının qəbulu komissiyasında həmsədr (1999-2002); 2. AMEA-nın nəzdində yaranmış “Azərbaycan şünasların Müstəqil Birliyi” (AMB) həm sədr müavini (1991-2006) |

| Дата рождения | 1939 | |
| Образование | Азербайджанский Педагогический Институт русского языка и литературы им.М.Ф.Ахундова | |
5718.01, 5716.01 Мировая литература (Русская литература), Азербайджанская литература Вопросы Азербайджанской литературы на страницах газеты «Новое обозрение» |
5718.01, 5716.01 Мировая литература (Русская литература), Азербайджанская литература Азербайджанские писатели 19-начала 20вв и русская общественно-литературная среда |
217 5
Подготовка кадров: - Кол-во кандидатов наук- Кол-во докторов наук |
| Основные научные достижения | 2 диссертации, 7 монографий | |
1. Глашатаи просвещения, 1988; 2. Амин Абид-исследователь истории азербайджанской литературы, 1998; 3. Пушкин-историк и политик, 1999; 4. Религиозные взгляды А.Бакыханова, 2000; 5. Образ коня в тюркском эпосе, 2001; 6. Концепция человека в творчестве Руми, 2002; 7. К постижению художественного наследия М.Хади, 2004; 8. Корифеи Азербайджана, 2005; 9. Восток и Запад в мировоззрениях А.Гусейнзаде и А.Агаоглы, 2006; 10. Азербайджанские писатели в России, 2006; 11. Историческо-философский роман Ю.В.Чеменземинли «Девичий родник», 2008; 12. Олжас Сулейманов, 2009; 13. Восточный и Западный факторы в мировоззрениях азербайджанских писателей ХХ века, 2012; 14. Постмодернизм в современной азербайджанской литературе, 2012; 15. Современный азербайджанский исторический роман и поэтика жанра, 2014. 16. Национальные и общечеловеческие идеи в современной азербайджанской литературе |
| Педагогическая деятельность | Азербайджанский Педагогический Институт Русского Языка и Литературы им.М.Ф.Ахундова, Бакинский Славянский Университет-15 лет | |
1. Сопредседатель приемной комиссии по кандидатскому минимуму (русскому языку) в Институте языкознания имении Насими (1999-2002); 2. Сопредседатель «НОА» при НАН Азербайджана (10 лет) (1991-2006). |