| Anadan olduğu yer | Azərbaycan Respublikası, Lənkəran şəhəri | |
5716.01; 5717.01 Azərbaycan ədəbiyyatı; Türk xalqları ədəbiyyatı Əlyazma kitabı və XV-XVI əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatının araşdırılmamış problemləri |
200 məqalə, (20-dən artıq kitab) | |
| Əsas elmi nailiyyətləri | Türkdilli əlyazmaların tədqiqi; Türkiyə ilə bağlı Azərbaycandakı əlyazmaların üzə çıxarılması, tədqiqi, nəşri; Xəlili (XV) “Firqətnamə”sini, Rövşəni “Külliyyat”ını, Gülşəni Bərdəninin türk “Divan”ını, Ruhi Bağdadi “Divan”ını əlyazmalar əsasında ilk dəfə tədqiq edərək nəşrə hazırlanmışdır | |
| Elmi əsərlərinin adları | 1.Əlyazma kitabı və XV-XVI əsrlər Azərbaycan ədəbiyyatı: problemlər, araşdırmalar (2002)
2.Mətnşünaslığın nəzəri və təcrübi əsasları (2007) 3.Türkiyədə yaranan Azərbaycan ədəbiyyatı və Xəlili “Firqətnamə”si (2010) 4.Xarici ölkələrdəki Azərbaycan əlyazmalarının toplu kataloqu (3 cilddə), 2012 5.Gülşəni Bərdəi və türk “Divan”ı (2 cilddə (2012) 6.Azərbaycan ədəbiyyatının əlyazma qaynaqları (2 cilddə), 2013 |
| Pedaqoji fəaliyyəti | Qafqaz Universitetinin və Lənkəran Dövlət Universitetinin müvafiq kafedralarında ixtisas fənnlərindən professor kimi mühazirələr oxumuşdur (1999-2010) | |
| Əsas iş yeri və ünvanı | AMEA Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutu, Bakı şəhəri, İstiqlaliyyət küç., 26 | |

| Место рождения | Азербайджанская Республика, г.Ленкорань | |
5717. 01 Литература тюркских народов "Деде Омар Ровшани" и научно-критический текст его произведений |
5716. 01; 5717.01 Азербайджанская литература; Литература тюркских народов. «Рукописная книга и неизученные проблемы Азербайджанской литературы XV- XVI вв. |
200 (20 книг) | |
5 | |
| Основные научные достижения | Были выявлены, исследованы и изданы «Фиргатнаме» халили (XV в.), тюркский Диван Гюльшани Бардам (XV-XVI в), дади и др. Впервые выявлены рукописи связанные с турцией в Азербайджане | |
| Названия научных работ | 1. Рукописная книга и Азербайджанская литература XV-XVI вв. (2002)
2.Теоретические и практические основы текстологии (2007) Рукописные источники 3. азербайджанской литературы(двух т-х(2013) |
| Педагогическая деятельность | Преподавание в определенных кафедрах Уреверситета «Кавказ» и Государственного Ленкоранского Университета по спецыальным предметам в качестве профессора. | |